32 godina 1.PRNJAVORSKE LAKE PJEŠADIJSKE BRIGADE VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE – PREGLED 1992. – 96.
U septembru 1991. godini, nakon izvršene mobilizacije jedinica TO opštine Prnjavor i upućivanja 1. odreda TO opštine Prnjavor na Zapadno-Slavonsko ratište, opština Prnjavor formira u martu 1992. godini i 2.odred TO opštine.
Aprila 1992. godine otpočela su ratna dejstva 2.odreda TO opštine na Bijelom brdu na Derventskom ratištu. 2.Odred TO preformiran je u bataljon, a od naših jedinica formiran je još jedan bataljon, koji su kasnije /19.5.1992. godine/ ušli u sastav 327. mt brigade pod komandu 5. korpusa JNA.
29.5.1992. godine stigla je naredba o formiranju 1.prnjavorske lake pješadijske brigade. Opštinski štab TO je stavljen u ulogu komande brigade, a 5. korpus je reorganizovan u 1. KKVRS. [1]
Ovaj pregled prezentacije kratkog ratnog puta 1.lpbr Prnjavor pred borcima 1.lpbr, RVI, porodicama poginulih i nestalih boraca, pred mladom generacijom i svim drugima kojima je ostalo sjećanje na prošle dane Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, i to na : značajne datume ratnog puta 1.lpbr, spisak poginulih i nestalih boraca lpbr, odlikovanja, ratna zastava i amblem Brigade, organizacijsko-formacijska struktura Brigade, komandni kadar Brigade tokom rata, smotre – Dan Brigade, Glas borca – ratni bilten 1.lpbr Prnjavor, rekli su o Brigadi, objavljeno o Brigadi, i na kraju.
Pregled o ratnom putu 1.lpbr 1.krajiškog korpusa VRS, koja je dala svoj puni doprinos odbrani srpskog naroda i njegove teritorije u periodu 1992. do 1995. godine. I koja je, na kraju rata, odlikovana i proglašena za najbolju laku brigadu u 1.KK VRS.
Dokumentarni film o 1.prnjavorskoj lakoj pješadijskoj brigadi 1.KK VRS emitovan na RTRS 2.5.2023. godine
U proljeće i ljeto 1992. godine obilježeno je upravo formiranje velikog broja brigada VRS, pa je tako Naredbom komandanta Glavnog štaba VRS, pored niza drugih naređeno fomiranje i 1.prnjavorske lake pješadijske brigade. U skladu sa tom naredbom , komandant 1. krajiškog korpusa VRS general Momir Talić donosi pripremno naređenje o formiranju 1.lake pješadijske brigade na teritoriji opštine Prnjavor, 29.5.1992. godine, uz niz drugih uslova i ativnosti koje su tome predhodile još od marta i aprila iste godine. Naredbom komandanta 1. KK VRS pov. broj 495-1 od 4.6.1992. godine za komandanta 1.prnjavorske pješadijske brigade postavljen je k1k Vlado Živković.
Bila je to laka pješadijska brigada, imala formaciju broj 111.978 sa 1.719 pripadnika, bataljonskim sastavom sa nešto skromnijom artiljerijskom podrškom, sposobna da izvršava borbene zadatke u svim uslovima, a posebno na brdskom i teško prohodnom terenu (kao Ozren) na ratištima u zoni 1.KK i drugim ratištima.
ZNAČAJNI DATUMI RATNOG PUTA 1.LPBR 1. KK VRS[2]
24.3.1992.
- formiranje 2.odreda TO – Od ratnih jedinica Rejonskog štaba TO Šibovska formiran je Drugi odred
TO opštine Prnjavor jačine tri pješadijske čete i pratećom četom, u sadejstvu sa vodom iz Pjevalovca i pješadijskom četom iz Trstenaca, i izvodi borbena dejstva u rejonu Pjevalovca i Kuljenovci na Dervenskom ratištu. Mobilisano je 673 borca, još popunjeno sa 581 borac što čini 1.254 raspoređenih boraca. 64 borca su prekomandama ušli u sastav odreda. Ukupno kroz odred je prošlo 1.318 boraca TO opštine Prnjavor. Kasnije u sastav odreda ušli su i dijelovi 327.mtbr Derventa. Odred je bio okosnica za formiranje Drugog pješadijskog bataljona, najbrojnijeg bataljona u Prnjavorskoj brigadi. Komandant kap. Đurđević Vitomir.
2.5.1992.
- formiranje voda vojne policije – formira se od zaštitno-štabne čete TO vod vojne policije
Opštinskog štaba TO Prnjavor prefomiran je u vod vojne policije formacije 31 vojni policajac (1 oficir i podoficir, a ostalo vojni policajci u dva odjeljenja i treće saobraćajno). Formiran kao prištabska jedinica za izvršavanje vojnopolicijskih i posebnih zadataka.U okviru voda bio je i brigadni pritvor.
Najčešće se upotrebljavao za izvršavanje teških borbenih zadataka i intervencije u zoni brigada. Vod je popunjavan mladim odvažnim i hrabrim borcima. Katkad je bio i sa izviđačkim vodom i jedina rezerva komandanta brigade. Prvi komandir stariji vodnik Lazić Ranko, a na kraju rata potporučnik Golub Španić. U toku rata raspoređeno oko 100 boraca, mobilisano i popunom 76 boraca. Sa prekomandom još 6boraca. Ukupno prošli kroz jedinicu 106 boraca.
29.5.1992.
- formiranje Brigade po naređenju komandanta 1.KK VRS – formirana je 1.prnjavorska
lpbr “B” (bataljonskog sastava) sa određenom vojnom poštom 7001/45 Prnjavor, naređenjem od 14.6.1994. godine vojnom poštom 7519 Prnjavor.[2]
- komandant brigade bio je čitavo vrijeme rata ppuk Vlado Živković.
- načelnici štaba brigade: major Živojin Kuzmanović i major Tomić Srđan.
- komanda brigade , formirana od članova iz sastava OŠTO, svi rezervni oficiri, koji su
mobilisani još 18.9.1991. godine. Formacija 25 (19 oficira, 3 podoficira i 3 vojnika): PNŠ za operativne poslove kap Tomić Srđan, maj Nikola Merlović, referent ONP major Vojin Trivičević, major Milorad Kuzmanović i por Mladen Bukovica, načelnik artiljerije k1k Nedeljko Mikić, načelnik inžinjerije kap Jevđenić Boro, načelnik veze k1k Boris Bijelić, a na kraju rata ppor Dragan Tošić, PNŠ za OBP k1k Tomašević Slobodan, zadnji načelnik bezbjednosti ppor Borivoje Popadić, PNŠ za popunu i PP ppor Krajišnik Momir, PK brigade za moral K1K Ljubomir Jugović, zadnji ppor Bore Mitrić, PK brigade za pozadinu ppor Nedeljko Ilišković, načelnik saobraćajne službe ppor Momčilo Novaković, major Dragan Pupovac, načelnik tehničke službe ppor Živojin Vuković, naćelnik intendantske službe ppor Ivanović Drago, načelnik sanitetske službe ppor dr Zoran Lončarević, kasnije ppor dr Mihajlo Figurek, načelnik veterinarske službe por Petrović Željko, načelnik finansijske službe k1k Kljajić Dane, PK brigade za garnizonske poslove ppor Peulić Tane i za referenta ppor Prosan Nenad.
Mobilisano 25, a još popunjeno sa 21 članom komande. Raspoređeno tokom rata u komandu brigade 46 pripadnika.
- komanda stana: Preformirana od komande stana zaštitno-štabne čete TO za borbeno i pozadinsko opsluživanje komande brigade u uslovima razmještaja KM i organizovati uslove za rad komande. Komandir voda: vod Vasić Radivoje, a kasnije vod Dujaković Rajko. Formacijski brojalo 10 pripadnika (2 podoficira i 8 vojnika, kuvara, vozača i ostalih specijalnosti). Mobilisano je 59 pripadnika, popunjeno prekomandom 148 borca. Kroz jedinicu prošlo 158 pripadnika. U sastavu vodio se i počasni vod brigade.
- vod veze: Preformirana od voda veze zaštitno-štabne čete TO za organizacija veze u zoni
odgovornosti brigade i prema predpostavljenoj komandi (TG, OG 1.KK) uspješno su izvršavali zadatke u b/d da osposobe vezu i omoguće komandovanje brigadom. Formacijski 34 ( 1 oficir, 5 podoficira i ostalo vojnika). Mobilisano 38 boraca, raspoređeno 14. Prošlo kroz jedinicu 64 boraca. Prvi komandir vod Tošić Dragan, a zadnji sv Lasica Aleksandar.
- izviđački vod: preformiran od protivdiverzantskog voda -PDV TO opštine i izvršavao
zadatke izviđanja, odnosno prikupljanja podataka o neprijatelju. Najčešće se upotrebljavao za izvršavanje teških borbenih zadataka i intervencije u zoni brigada. Vod je popunjavan mladim odvažnim i hrabrim borcima. Katkad je bio i sa vojnom policijom i jedina rezerva komandanta brigade. Formacijski 37 pripadnika (1 oficir ,3 podoificira i ostalo izviđači). Raspoređeno u jedinicu 106 boraca, mobilisano i popunom raspoređeno još u jedinicu 53 pripadnika, sa prosjekom starosti 24 godine. Prošlo kroz jedinicu 117 boraca.
Prvi komandir vod Milinčić Predrag, Savić Miroljub, sv1k Bogoljub Sančanin, a zadnji vod Đukić Radenko. U početku vod nije u potpunosti funkcionisao, i dolaskom sv Sančanina , 1994. godine, i popunom novih boraca, vod dobija značajnu borbenu sposobnost i aktivnost.
- laki atriljerijsko-raketni vod PVO. Izvršavao zadatke brigade dejstvom po ciljevima na
zemlji i vatrenom podrškom jedinica brigade. Vod je bio naoružan PAT-vima, GEŠ-om i raketama “Strela 2M”). Formacijski 36 pripadnika (1 oficir i ostalo vojnici). Mobilisano je 40 boraca, a popunjeno još 31 raspoređeno 71 borca. Kroz jedinicu ukupno prošlo 88 boraca. Prvi komandir vod Bijelić Željko, a zadnji sv Savković Mile.
- pionirski vod. U početku izvršavao inžinjerijsko obezbjeđenje brigade, a kasnije u sadejstvu sa pridodatim pionirskim vodom 1. KK izvršavao borbene zadatke. Formacijski 31 pripadnika (1 oficir i ostalo vojnici). Mobilisano i još raspoređeno 30 boraca. Prvi komandir voj Pezerović Drago, a zadnji ppor Danjko Ivan.
- mješoviti POV. U početku izvršavao zadatke POB bestrzajnim topovima, i ručnim bacačima, pridodatim pot T-12,
a kasnije pridodavan bataljonima izvršavao borbene zadatke. Formacijski 31 pripadnika (1 oficir i ostalo vojnici). Mobilisano 12, a raspoređeno još 27 boraca. Kroz jedinicu prošlo 39 boraca. Prvi komandir vod Ostojić Željko, a kasnije od 31.1.1995. vodnik Starčevič Željko do kraja rata.
- pozadinska četa. Preformirana od pozadinske baze TO za pozadinsko obezbjeđenje
jedinica brigade u uslovima razmještaja KM i organizovati uslove za rad komande i osnovnih jedinica. Formacijski 71 pripadnika (4 oficira, 7 podoficira i ostalo vojnika). Mobilisano i popunjeno još 144 pripadnika. Ukupno raspoređeno 246. U sastavu jedinice bila brigadna ekonomija. Kroz jedinicu prošlo 288 pripadnika sa prekomandama. Komandir čete: k1k Orlić Dejan, sv Usorac Milan, por Subotić Dragoje, k1k Šljivić Slobodan, zadnji zastavnik Simić Milutin.
6.6.1992.
- formiranje 2. pješadijskog bataljona. U Donjim Vijačanima. Formiran je 2. lpb od boraca
iz Donjih Vijačana i Potočana. Za komandanta postavljen k1k Nemanja Segić, komandant rejonskog ŠTO Šibovska. Zatim k1k Milorad Kuzmanović, a zadnji ppor Popović Ranko. Formacijski brojao 422 pripadnika (16 oficira, 17 podoficira i ostalo vojnika). Mobilisano i popunjeno 797 boraca. Raspoređeno je bilo 1.117 boraca. Kroz jedinice bataljona ukupno prošlo 1.291 boraca.
8.6.1992. – 25.6.1992.
- Derventsko ratrište. Borbena dejstva za koridor. Brigada je bez 1. i 3. lpb upućuje u
Donje Cerane. Borbeni položaji 2.lpb sa vodom vojne policije i PDV brigade rapoređuje se na p/k u s. Mišince . Vode se borbe za oslobođenje Cera.
15.6.1992.
- formiranje 1. pješadijskog bataljona. Poslije dolaska 1.odreda TO opštine Prnjavor sa
Zapadno_Slavonskog ratišta u Drenovi kod Prnjavora prefomiran je u 1. pb. Za komandanta postavljen major Živojin Kuzmanović – Žika , komandant odreda i NŠ OŠTO Prnjavor. Zatim k1k Nikola Merlović i zadnji ppor Brane Tubak. Bataljon je bio na odmaranju i rezervi 1.KK VRS. Formacijski brojao 422 pripadnika (16 oficira, 17 podoficira i ostalo vojnika). Mobilisano i kroz popunu raspoređeno još 615 boraca. Ukupno je bilo raspoređeno 836 borca. Ukupno kroz jedinice bataljona sa prekomandama je prošlo 1.018 boraca. Poginulo je 55 boraca. 4 se vode još kao nestali borci.
25.6.1992.
- Modričko ratište. Borbena dejstva za proboj koridora. Brigada sa 2.pb, vodom VP i PDV u sadejstvu sa okč 2.okb 1.okbr VRS sa polaznih položaja u s.Skugrić napreduje na proboju koridora prema s.Čardaku.
26.6.1992. – 28.6.1992.
- Modričko ratište. Proboj koridora na pravcu Skugrić – Čardak i spajanje pripadnika 2.pb
brigade sa jedinicama IBK VRS prije podne. Mjesto Živkovo polje.
28.6.1992.
- formiranje 3. pješadijskog bataljona. U Prnjavoru formiran je 3. pb od boraca, najviše iz
grada Prnjavora i okoline. Za komandanta postavljen k1k Ratko Desić – Roda, komandir čete sa Zapadno-Slavonskog ratišta. Zatim k1k Tomić Srđan i zadnji ppor Nedeljko Blagojević. Isti dan se upućuje u očekujući rejon Donji Cerani, Derventa. Formacijski je brojao 422 pripadnika (16 oficira, 17 podoficira i ostalo vojnika). Mobilisano i raspoređeno još 511 borca. Ukupno raspoređeno 863 borca. Kroz jedinice bataljona sa prekomandama prošlo ukupno 1.087 boraca.
2.7.1992. – 8.7.1992.
- Prvi pješadijski bataljon bio je u rezervi TG u s. Drenovi, Prnjavor i s. Rudanka.
2.7.1992. godine starješine 1.lpb odlaze na komandantsko izviđanje na pravcu Duge njive – IKM 1.KK i prijem zadatka od TG-1 puk Simića – Modriča, i vraćanje u s.Rudanka. Bataljon zaposjeda rejon odbrane u Bos. Miloševac, opština Modriča.
- Treći pješadijski bataljon, nakon formiranja 28.6.1992. godine, nalazi se u pripremama i rezervi u rejonu škole u Ceranima, Derventa. Po
probijanju koridora 5.7.1992. godine upućuje se u rejon s.Čardaka, a 8.7.1992. u Garevac, opština Modriča.
6.7.1992. – 16.7.1992.
- Odžačko ratište. Forsiranje r. Bosne 1.pb na pravcu Ada – Cvek. U prelasku bataljon ima 5
lakših i jedan teže ranjeni pripadnik. 8.7.1992. godine 1.lpb prelazi pontonski most preko r. Bosne i zauzima početne položaje u Modričkom Lugu. U napadu na Odžak 10.7.1992. godine bataljon ima jednog poginulog i ranjenog borca.
- 2.pb sa početnog položaja u Modričkom Lugu napada na Odžak u pravcu tvornice sivog lima. Ima jednog lakše ranjenog pripadnika. Nastavlja b/d prema Donjoj Dubici.
- 3.pb je 10.7.1992. godine u rejonu Modričkog Luga prema Odžaku. Ima jednog lakšeg ranjenog borca 16.7.1992.
- 14.7.1992. godine u s. Cvek komandant lp brigade izdaje zapovijest za dalja dejstva: 1.pb sa vodom VP napada pravcem Novo Selo – Gornja Dubica – Prud, 2.pb pravcem Gornja Dubica – Begluci i 3.pb iza 1.lpb i u gonjenju neprijatelja 17.7.1992. 1. pješadijska četa 1. pješadijskog bataljona izbija na r. Savu u s. Prud.
15.9.1992.
- formiranje 4. pješadijskog bataljona. – Od jedinica Rejonskih štabova i ratnih jedinica TO mjesnih zajednica,naredbom komandanta lpbr od 7.9.1992. godine, uz saglasnost
komande 1.KK, formiran je 4.lpb za kontrolu teritorije opštine i obezbjeđenja objekata opštine Prnjavor i dopunu izvođenju aktivnih borbenih dejstva u rejonu i zoni odgovornosti brigade. Komandant bataljona je bio čitavo vrijeme rata k1k Ranko Gnjatović. Formacijski brojao 422 pripadnika (16 oficira, 17 podoficira i ostalo vojnika). Mobilisano i popunom raspoređen 1360 pripadnik sa područja mjesnih zajednica opštine Prnjavor. Kroz jedinice bataljona raspoređeno 1.470 pripadnika, do sada prikupljenih podataka. U aktivnoj zoni b/d bilo je 225 boraca ove jedinice, a prošlo kroz b/d 775 pripadnika.
25.7.1992. – 6.10.1992.
- Brodsko ratište. Brigada 25.7.1992. godine preuzima liniju odbrane Bos.Lužani – Unka na obodnom kanalu. KM brigade u s. Grk
- 2. pb preuzima rejon odbrane u Lužani Bos. na obodnom kanalu,
- 3.pb u rejonu s. Unke.
- 1. pb, 30.7.1992. godine, preuzima dio položaja u s.Unki od 3.pb.
- 18.8.1992. godine, proboj Obodnog kanala. Pravac napada 1.lpb u koloni s. Lovrići – obodni kanal – k.93 (raskrsnica) i jedna pješadijska četa 3. bataljona prelazi obodni kanal na k. 94 i raspoređuje se lijevo od 1.lpb u rejonu kuća na obodnom kanalu. Nešto kasnije uvodi se i jedan naš tenk T-55 u rejon 1.lpb radi podrške. U predveče , jedinice brigade se izvlače na početne položaje zbog neaktivnosti susjeda.
- 30.9.1992. godine, Drugi bataljon, ojačan vodom vojne policije, brigadnim izviđačima i pridodatom tenkovskom četom borbom izbija prema selu Matići i kotu 94 i
- 1.10.1992. 2.lpb ulazi u s.Zborište.
- Treći pb vatrom podržava dejstva 2.pb dejstvujuću preko obodnog kanala u pravcu s.Zborišta, dok je dio jedinice u neposrednom borbenom dobiru sa neprijateljem.
- 1.10.1992. i 3.pb prelazi u s.Zborište i zauzima položaje sa lijeve strane puta Zborište – Kolibe.
- Brigada oslobađa Parašlike, Hrastovaču, Lucin Trn, Novo Selo, Močila, izbija na granicu Republike Srpske, 6.10.1992. godine na obale r.Save u rejon s.Sjekovac.
25.10.1992. – 29.10.1992.
- Učešće u operaciji oslobađanja Jajca. Borbena grupa brigade od 61 borac sa komandantom, major Vlado Živković i komandantom 3. bataljona, Ratko Desić. Tu je i dio jedinice 1.Osinjske lpbr sa komandantom majorom Borom Bukovicom, učestvovali su u oslobađanju Jajca.
3.11.1992. – 14.12.1992.
- Teslićko ratište.
- 14.11.1992. godine, borbe za Stražu- Hatkina njiva – Todićevo. Neprijatelj je bio izuzetno dobro utvrđen i organizovan , miniran p/k.
- 16.11.1992. godine, U napadu na Hatkinu njivu učestvuje vod vojne policije brigade sa
komandantom brigade i pješadijskom četom 3.pb kapetana Ratka Desića. Izvršen je upad u liniju rovova HVO. Među ranjenima je i komandant 3.pb.
14.12.1992. – 3.2.1993.
- Dobojsko ratište . Brigada posjeda položaje u zoni odbrane : Bandera – Smajine vode- Blaževića brdo – Pašići- Jevadžije- Ćemani -Gojakovac. Komandno mjesto brigade je u selu Donja Grabovica.
- Vozućko ratište. 19.12.1992. godine, komandant 3.pb sa 2.pč 3.lpb upućuje se u rejon
Vozuće, opština Zavidovići na uspostavljanju linije odbrane na pravcu Ljeskovac (1.017m) i jedna pješadijska četa 1.pb sa komandantom brigade i zamjenikom komandanta 1.pb vod Tubak zauzima položaje na kosi Stolići preko r. Krivaje iznad s.Stog.
- 11.1.1993. godine odlazi kompletan 1. bataljon, gdje posjeda liniju odbrane iznad Stoga, a na brdu Stolići, dok je 2. pb i 3. pb i dalje u zoni odbrane širi rejon Stanovi – Gojakovac.
10.1.1993. – 31.3.1996.
- formiranje počasnog voda u sastavu komande stana. Izvršavao zadatke odavanja počasti poginulim borcima lpbr. Formacijski 31pripadnika (1 oficir i ostalo vojnici). Kroz jedinicu prošlo 55 boraca. Komandir vodnik Blagojević Miladin.
3.2.1993. – 29.10.1993.
- Brčansko ratište. Učešće u operaciji “Struja”. Brigada bez jednog bataljona, zajedno sa k-dom, smještena je u kasarnu Brčko.
- 11.1.1993. godine na Vozućko ratište odlazi kompletan 1. bataljon, gdje posjeda liniju odbrane iznad Stoga a na
vijencu Stolići,
- 4.2.1993. godine zapovijest za napad, brigada sa pridodatim jedinicama za podršku, prelazi u napad iz pokreta sa linije tt.115 – tt.143 – Potočari. Opštim pravcem Potočari-Omerbegovača sa zadatkom – izbiti u rejon Vranjevače.
- 9.2.1993. godine jedinice 3.pb aktivno izvode izviđanje prednjeg kraja neprijatelja i izvodi napad sa susjedima u rejonu s. Šumari.
- 23.2.1993. godine, novi napad na objekat Vranjevaču izvodi 1. bataljon sa 3.pb , upali smo u prve rovove, nanijeli neprijatelju gubitke, ali nismo mogli dalje, dostignute položaje nismo mogli zadržati zbog žestoke neprijateljske vatre, povukli smo se na polazni položaj.
- 13.3.1993. godina brigada je opremljena novim ljetnjim maskirnim uniformama VRS.
- Borba 21.7.1993. godine (bez jednog bataljona) u ranim jutarnjim časovima. 1. bataljon dobro napreduje, 2. bataljon izbjegava borbu, uzeti su prvi rovovi i čekalo se na uvođenje tenkova koji bi omogućili nastavak ofanzivnih dejstava. Vodimo žestoku borbu i za sebe vezujemo velike neprijateljske snage, kako bi rasteretili naše lijevo krilo na kome napada 16. kmtbr i 5.klpbr potisnuli neprijatelja iz dobro utvrđenih rovova. Borbe neprekidno traju do 29.7.1993. godine, cilj je ostvaren, oslobođen je Brod i stvoreni su uslovi za obezbjeđenje struje za Krajinu.
- 18.3.1993. izvlači se 3.pb iz zone odbrane lpbr u Brčkom i zamjenjuje 1.pb sa položaja u Vozućoj u rejonu Stalići do 26.10.1993. godine predaje položaje Krnjinskoj brigadi i izvlači se i kompletan 3. bataljon koji ulazi u sastav brigade.
4.11.1993. – 2.2.1994.
- Benkovačko ratište. Odbrana šireg rejona Benkovca u sastavu VRSK.
- 4.11.1993. godine rejon prikupljanja brigade kasarna u Benkovcu. U sastavu 3.pb je i četa “Vukova sa Vučijaka”, kao 2.pč jačine 93 pripadnika
- očekujući rejon brigade s.Popovići u zoni odgovornoisti 92.mtbr VRSK.
- 7.11.1993. godine 1.pb vrši smjenu 1. bataljona 92. mtbr na liniji odbrane pravcem s.Popovići – Debelo brdo- s.Novigrad.
- Drugi i treći bataljon trebaju biti u gotovosti za aktivna dejstva i intervencije protiv DTG i HD u zoni odbrane brigade.
- 21.11.1993. godine. Zadatak brigade spriječiti prodor neprijatelja pravcem s.Gornji Zemunik – s.Suhovare i biti spreman za aktivna dejstva na datom pravcu. Težište odbrane imati na pravcima z. Valjanska Kosa – Drače – Banjići – s.Potkosa – Goleš-Subotići- S.Istok.
- 3.12.1993. godine 3.pb preuzima rejon odbrane po frontu s. Barabe – s.Ramići – s. Predići sa KM u s. Donji Baturi, gdje uspješno izvodi odbranu do izvlačenja 3.pb 3.2.1994. godine.
- 2.2.1994. godine, naređenje 1. KK VRS da se brigada izvlači u rejon Prnjavora.
7.2.1994. – 27.2.1994.
- Dobojsko ratište. Učešće u operaciji “Prsten”.
- očekujući rejon razmještaja brigade širi rejon s. Stanova.
- 18.2.1994. godine, prije svitanja, „Vukovi“ sa dijelovima 3.pb, upali u liniju odbrane neprijatelja prema Sivši, 12 vojnika je zarobljeno. Kao osiguranje bokova i na lijevom krilu učestvuje dio 2.pb. Uvodi se 1.pb radi smjene Vukova, dijelova 3.pb i 2.pb.
- Zbog neaktivnosti 1.Gradiške lpbr početni uspjeh nije iskorišćen i operacija je propala.
- 2.3.- 6.3.1994. godine, 3.pb učestvuje u izvođenju borbenih aktivnosti u rejonu Makljenovac (ušće), gdje izvršava prelazak r. Usore preko mosta prema Matuzićima, ali bez borbe.
- 27.2.1994. godine brigada je u rezervi OG Doboj.
10.3.1994. – 26.3.1994.
- Teslićko ratište. Očekujući širi rejon Crne Rijeke.
- 10.3.1994. godine, nakon marša brigada posjeda rejon Deventinsko Brdo -s. Dobaljice – s.Bradići Gornji, sa zadatkom u sadejstvu 4/TG-Ozren i 4/27. mt brigade Derventa, a uz primjenu zaprečavanja i utvrđivanja spriječi prodor muslimanskih snaga na pravcima s.Dolac – s.Radunice – Paserić i dolinom rijeke Bosne.
- 13.3.1994. godine dio 3.pb uputio se prema Hatkinoj njivi i Novom Šeheru pa prema Dolcu. Izviđa širi rejon upotrebe 1/27. mtbr u s. Lješnica u z/o 111. br HVO Žepče.
14.3.1994. – 19.3.1994.
- Rejon s.Bradići HVO , Maglajsko ratište, 14.3.1994. godine izvodi se marš 2/3 snaga 3.pb sa komandantom 3.pb bez bataljonske podrške i vodom vojne policije brigade sa komandantom brigade u očekujući rejon s. Bradići, teritorija HVO kroz liniju odbrane 27. mtbr VRS.
- 19.3.1994. godine, nakon uspješno izvršenog zadataka borbenog osiguranja desnog krila 27. mtbr i sprečavanje napada sa pravca Zavidovića. Dijelovi 3.pb izvlače se kroz zonu 111.br HVO Žepče preko r. Bosne u rejon s. Donja Bočinja.
- 19.3.1994. do 26.3.1994. godine, 3.pb je u ulozi rezerve TG Ozren pri 3. ozrenskoj lpbr u rejonu Donja Bočinja. Učestvuje sa pješadijskom četom „Vukova“ u izvođenju uspješne odbrane od napada ABiH na frontu s.Dolac – Blizna u r/o Dolačke pješadiske čete.
- Dio snaga 1. i 2. bataljona posjeda položaje na Hatkinoj njivi štiteći eventualni prodor snaga HVO-a i muslimana prema Crnoj Rijeci na Blatnici.
21.3.1994.
- Dobojsko i Trebavsko ratište. Neposredna odbrana Doboja, z/o brigade lijevo Jabučić Polje, desno Pridjeli, ušće r.Usore u Bosnu. KM brigade, kasarna Potočani.
- 4.4.1994. – 1.7.1994. godine, 3.pb uspješno organizuje izvođenje odbrane u rejonu Jabučić
Polja , opština Doboj. Dolazi do izdvajanja čete „Vukova“ iz sastava 3.pb i formiranje odreda „Vukova“ pod komandom komande brigade.
- 31.5.1994. godine , komandant Vlado, dio komande brigade sa interventnom grupom “Vukova” i 3/2.pb, ukupno 80 boraca odlaze u rejon Trebave, gdje vode borbe za Obilić-Donja Paležnica..
- 17.6.1994. godine, oko 20.30 časova sa interventnom grupom „Vukova“, člana komande brigade stižemo na Ozren – rejon Sjenokosa. 1.Laktaška lpbr je razbijena, da je opšti haos. Linije odbrane ne postoje, podrške nemaju, borci laktaške brigade se panično izvlače. Komanda ne funkcioniše.
- 18.6.1994. godine, rejon Potočana, napušta 2. bataljon i odlazi u širi rejon Svinjašnice, gdje organizuje odbranu na otvorenom, pod bukvama, treba se ukopavati.
- 18.4.1994. godine zonu odgovornosti 2.lpb preuzima naš 4.lpb iz Prnjavora.
2.5.1994. – 31.3.1996.
- formiranje odred “Vukovi sa Vučijaka”: prefomiran naredbom komandanta 1.lpbr Prnjavor od 2.pč
3.pb. Najčešće se upotrebljavao za izvršavanje teških borbenih zadataka i intervencije u zoni brigada. Odred je popunjavan mladim odvažnim i hrabrim borcima. Katkad je bio i sa vojnom policijom i izviđačkim vodom, jedina rezerva komandanta brigade. Formacijski je jačine jedne pješadijske čete od 152 pripadnika (1 oficir, 2 podoficira i ostalo vojnici). Formira se kao samostalna diverzantska jedinica sastava tri voda, komanda i pozadinska jedinica. Raspoređeno bilo u jedinicu “Vukova sa Vučijaka” , prvi put, 409 boraca tokom rata. Kroz jedinicu “Vukova” je bilo raspoređeno u sastavu 1.lpbr 765 boraca (mobilisano- dobrovoljno tokom rata 490 pripadnika i još raspoređeno 275 boraca). Kroz jedinicu prošlo oko 1000 boraca, a samo kroz odred “Vukova” raspoređeno 439 , a prošlo je 590 boraca 1995. godine. Prosjekom starosti 27 godine. Komandant poručnik Miro Šikarac, a zamjenik potporučnik Lukić Dragan.
18.6.1994. – 12.8.1995.
- Ozrensko ratište. Uspostavljanje linije i odbrana Ozrena. KM brigade je Gornja Brijesnica.
- 25.6.1994. godine. “Vukovi“ i izviđači 1. pb ulaze u neprijateljsku liniju odbrane između Sjenokosa i Tunjika.
- 28.6.1994. godine, „Vidovdan“, krsna slava VRS, 1.pb i vojna policija akitno nastavljaju ispade prema Tunjiku i Sjenokosu.
- 1.7.1994. godine kreće 2. pb u ofanzivna dejstva prema Sjenokosu i susret sa Muslimanima koji su dobro ukopani, pružaju žestok otpor, jedinica ima ranjenih, ne može naprijed.
- Dio snaga 3.pb dolaskom u s. Gornja Bijesnica, odmah se upućuje za smjenu položaja voda vojne policije brigade u večernjim satima na padinama k. 702 Podcijelova.
- 2.7.1994. godine dio snaga 3.pb učestvuje u izvođenju b/d sa izviđačkom četom 1. KK (komandir sv Čaruga) na pravcu prema Šupljoj bukvi.
- 3.7.1994. godine 3.pb posjeda dio položaja prvog i dio položaja drugog bataljona, u rejonu
Hunke, kako bi jedan broj boraca izvukli sa linije odbrane u dubinu i malo odmorili.
- 4.7.1994. godine novi napad. OG Doboj i odred „Vukovi“ prolaze između naših položaja u p/k neprijatelja, muslimani i naše snage imaju ranjenih. Ponovo nismo imali uspjeha, ali 7.7.1994. godine nastavljamo d/d na ovim prostorima.
- 8.7.1994. godine u rejonu Humke – kote 726, Muslimani kreću u protivnapad. Borba prsa u prsa. Treći bataljon se žestoko bori, ne uzmičemo, ali imamo veći broj ranjenih i jedan borac poginuo.
- 19.7.1994. godine komandant Vlado sa članovima komande . Iznenada, žestoka artiljerijska
priprema na rejonu kote 721 – Humke i Šujanca, z/o 3. pb i „Vukova“. Žestoka borba traje preko tri sata. U ovoj borbi izvanredno je radila i podrška MB 82 mm 1. i 3. bataljona, GŠ, praga i MB 120 mm. Pohvale komandanta brigade 3.pb i “Vukovima”.
- 10.11.1994. godine , neprijatelj izvodi jak napad prema koti 551 i lijevom krilu našeg bataljona. Neprijatelj probija liniju odbrane PJP i uzima kotu 551, para liniju do bijeljinske čete PJP bez otpora, te desno do spoja sa našom brigadom.
- 14.11.1994. godine, napad na kotu 551 izveden je. Izvršena je dobra artiljerijska priprema i sadejstvo sa artiljerijom „Vukovi“ upadaju u prve rovove i počinje
paranje linije i zauzimanje kote 551.
- 1.2.1995. godine, naređenje OG Doboj o proširenju linije odbrane uključujući kotu 551.
- 20.4.1995. godine, izvršili smo jaku artiljerijsku pripremu, Napad na kotu 571 i to udarne grupe: „Vukovi“, „Cigini“, „Bekšini“, vod vojne policije i interventna grupa Srbačke brigade, stalo se. Kota 571 nije uzeta,
- 27.5.1995. godine , u muslimanskoj operaciji “Proljeće 95 ” probijena je linija u rejonu kote
Hunke iz Stjepanskog potoka od sela Tunjika, jurišem na rovove 2. pb padaju kote 715. ,726 i 702. počelo je povlačenje 1. i 2. pb na rezervni položaj, 3. pb se organizovano i dobro brani. Za posljednja tri dana, pretrpjeli smo teške gubitke, imamo 9 poginulih boraca, 54 borca su ranjena, a 49 boraca vode se kao nestali.
- 2.6.1995. godine žestoko napadaju desnog susjeda Gostovićki bataljon i na kotu 551 i naš
3.pb. Borba traje oko 2 sata, komandant Blagojević koji je izuzetno vodio ovu borbu, borci se dobro drže, pridodata jedinica Srbačke brigade izvanredna je. Imamo ranjenih boraca i oštećene borbene tehnike (praga).
- U pomoć su nam pritekli, prije svih, srpčani sa komandantom puk. Suvajcem Miodragom, vojna policija TG, „Đurina policija“, 2 ozrenska, „Rusakovi“, „Cigini“, „Bekšini“, 4. ozrenska lpbr. 1.mtb 27.mtbr-„Motajički bataljon“ Derventa sa 42 pripadniuka.
- 14.6.1995. godine, komandant brigade na dužnost komandanta 2. pb postavlja
potporučnika Popović Ranka- Popa, komandira 1.pč 3.pb, a njegov zamjenik je zastavnik Subić Tomislav. Na dužnost pomoćnika komandanta za moral postavljen je vodnik Radošević Obrad. Dotadašnji komandant 2. bataljona, major Kuzmanović Milorad postavlja se na dužnost referent operativnih poslova u komandi brigade.
- 7.6.1995. godine, komandant brigade sa izviđačima i vojnom policijom 1.lpbr u obezbjeđenju, te komandant Gostovićkog bataljona, kapetanom Lazić Mirkom i njegovim pomoćnikom za obavještajno-bezbjednosne poslove, idu na komandantsko izviđanje u zasjedi gine komandant Gostovićkog bataljona i njegov pomoćnik.
- 28.6.1995. godine, krsna slava VRS – Vidovdan, u Bijeljini primili ratnu zastavu. Zastavu je
primio ppor Sančanin Bogoljub, zamjenik komandanta 3. pb.
- 21.7.1995. godine, velika muslimanska operacija “Proljeće 95-2” , napad na 3. pb – rejon Krčevine, na 1. pb sa čela bivši IKM bataljona – tt 685. Napadnuta je kota 551 i 599, ali preko kote 576 – Platoa neprijatelj prolazi na mjestu gdje su bili izviđači OG 9 i brzo stižu iza leđa komandi 3.pb u Kestenu.
- ZK 3.pb izvlači komandu bataljona sa vezom na rezervni položaj. Kapetan Živković,
komandir 1. pješadijske čete 3.pb, uspijeva da sa kote 599 iza neprijateljskih leđa izvuče četu na rezervni položaj. U Kestenu u sanitetu dr Šikanić Branko i tehničari Trivičević Velibor i Knežević Miroslav, koji se nisu uspjeli izvući iz okruženja.
- Najteži i najtragičniji dan za našu brigadu od njenog formiranja. Sve poginule i nestale vodimo kao nestale, a takvih je 57, 90 boraca je teže i lakše ranjeno, podaci nisu konačni.
- 25.7.95. godine. Na Podsjelovo dolazi 14. Srpska brigada, s komandantom ppuk Barašanin Ostojom. Ova brigada trebala bi vratiti izgubljene položaje i preuzeti liniju odbrane od naše brigade.
- 27.7.1995. godine , Izviđači, policija i “Vukovi” uz dobru podršku, napadaju prema koti 685, raniji položaj 1.pb. iz rovova su potisnuti Muslimani. kompletna linija 1.pb vraćena je, ušli
smo u svoje rovove. 2.pb s k-dantom Popom na čelu i 30-ak boraca radi položaje oko pekare i selo Čevaljuše, Muslimani pale Čevaljušu i bježe.
- 29.7.1995. godine planiran napad na kotu 706. naše udarne grupe, zamjenik komandanta 3. bataljona Sančanin vodi 22 borca, “Vukove” vodi Lukić – 20 boraca, 40 boraca iz Srpske brigade i četa 16. kmtbr. Akcijom komanduje ppuk. Barašanin. U napadu učestvuje i NŠ sa pratnjom uz upotrebu eksplozivne naprave (na čamcu) ispaljenu na k.706. Muslimani otkrili podilaženje i poklopili minobacačkom vatrom, tri borca 16. kmtb poginula su, a bilo je i ranjenih, nismo mogli dalje, morali smo se povući.
31.1.1995. – 31.3.1996.
- formiranje mješovite baterije lrl 128mm.
U početku izvršava zadatke vatrene podrške bataljonima a kasnije, pridodavan bataljonima izvršavao je borbene zadatke. Formacijski
45 pripadnika (1 oficir i ostalo vojnici). Baterija formirana počekom 1995. godine u rejonu sela Gornja Brijesnica, Orzren za neposrednu vatrenu podršku bataljonima u izvršavanju borbenih zadataka na Ozrenu i kasnije na Novom Gradu, kratak ratni put, ali trnovit. Formacijski 67 pripadnika (3 oficir i 3 podoficira i ostalo vojnici).
Baterija se sastojala od tri voda, dva su borbena i brojala su po tri odjeljenja i svako odjeljenje je u sastavu imalo jedan top B-1, 2.oLRL, vod haubica 105mm i nekoliko kamiona koji su vukli topove i svu ostalu prateću opremu, treći vod je bio komandni vod koji je takođe raspolagalo sa jednim vozilom i u sastavu tog voda su bili računači, vezisti i izviđači . Mobilisano 6 boraca, a još raspoređeno 39 borca. Kroz jedinicu ukupno prošlo 41 pripadnika. Komandir baterije vojnik Jovanović Milenko, a zamjenik raz Pratljačić Mladen.
7.5.1995. – 14.5.1995.
- Oraško ratište. Borbena grupa 1.lpbr odred “Vukova“ ,izviđači, sanitet, dio jedinice voda MB
120mm, dio POV-a, dio veze, inženjerije i dio k-de brigade- IKM brigade sa NŠ, u sastav 1. okbr 1. KK.
- 15.4.1995. godine, izviđači i Vukovi, uspijevaju probiti liniju odbrane neprijatelja, uzimaju oko 30 rovova, pravcu s. Lepnica – s. Vidovice u rejonu lovačke kuće, uvodi se dio rezerve u tenkovima. Čekalo se sa snagama za produženje napada. Ali kada smo se morali povlačiti, u toku povlačenja imali smo jednog poginulog i 23 ranjena borca grupe.
- 12.8.1995. godina, glavnina brigade se izvlači. 2.pb sa pridodatim jedinica za podršku i NŠ brigade i dalje je ostao na Ozrenu u rejonu Nikolinog Brda do preuzimanja ovih položaja od strane Vučijačke brigade 6.9.1995. godine.
- 6.9.1995. godine , dio snaga 2.pb sa NŠ izvlači se sa Ozrena i ulazi u sastav Brigade u Novi Grad. 10.9.1995. godine u muslamanskoj operaciji pada Vozuća , Podcijelovo do Brijesnice . Zajedno 2. i 3.ozrenska lpbr sa Srbačkom lpbr organizuju novu liniju odbrane iznad sela Brijesnica, a KM u rejonu sela Panjik.
8.5.1995.-31.5.1995.
- formiranje čete 120mm . Četa minobacača 120mm formirana počekom maja 1995. godine
u rejonu sela Gornja Brijesnica, Ozren za neposrednu vatrenu podršku bataljonima. Izvršavala je borbene zadatke na Ozrenu i kasnije na Novom Gradu, kratak ratni put, ali trnovit. Formacijski 66 pripadnika (3 oficir i 3 podoficira i ostalo vojnici). Četa se sastojala od tri voda, dva su borbena i brojala su po tri odjeljenja i svako odjeljenje je u sastavu imalo jedan minobacač 120mm i jedan kamion koji je vukao minobacač i svu ostalu prateću opremu. treći vod je bio komandni vod koji je takođe raspolagalo sa jednim vozilom i u sastavu tog voda su bili računači, vezisti i izviđači. Mobilisano i raspoređeno još 89 boraca. Komandir čete ppor Cvijanović Željko, a zamjenik vod Mitrić Zoran.
12.8.1995. – 27.10.1995.
- 12.8.1995. godine . novogradsko ratište, bez drugog bataljona. Borci su smješteni po kućama i veoma dobro su primljeni od strane mještana.
- Prvi i 3. pješadijski bataljon posjedaju liniju odbrane na rijeci Uni od ušća Sane u Unu do Vodičeva. KM brigade s.Vodičevo.
- 13. do 17.9. 1995. godine, u rejonu grada Jajca kao ojačanje gdje učestvuje borbena grupa
NŠ sa komandantom 1.pb i “Vukova”, vodi “Vukove”, 27 boraca 1. bataljona i sanitet, u borbene aktivnosti u rejonima HE Jajce I i II, z. Zdanjevac, s. Vlasinje sa IKM u s. Bjelajci. Zadatak praćenje izvlačenje stanovništva i preostalih snaga VRS i obezbjeđenje linije odbrane Crna Rijeka- Bjelajci- Mrkonjić Grad.
- Odred “Vukovi sa Vučijaka” se upućuju u rejon Manjače u z. Stričići, uspostavljanje linije odbrane i sprečavanje prodora neprijatelja prema kasarni na Manjači i dalje prema Banja Luci, a potom produžuju dejstva prema Ključu, Petrovac i Sanski Most. Odbrana pravca i protivnapad prema Sitnici u sadejstvu sa Orlovima Grmeča. U borbama gine jedan pripadnik “Vukova sa Vučijaka”.
- 16.09.1995. godine, upućuje se pješadijska četa u rejon Sanskog Mosta, sa njim je i komandant brigade ppuk Vlado, razočarenje, nigdje organizovane odbrane, i Sanski Most je ugrožen.
- 17.9.1995. godine, 3.pješadijska četa 2. pb koju vodi zamjenik komandanta 2. pb ppor Subić i izviđači brigade odlaze u rejon Krupe, s. Orasi, Donji Petrovići preko Budimlić Japre.
- 18.9.1995. godine, počinje žestoki artiljerijski i tenkovski napad iz rejona Dvora na Novi Grad i Tunjice, sve do “Lignošpera” i po dubini. U Tunjicama , rejon Londža, neprijatelj je uspostavio mostobran. Rječicom Žirovnica iz Dvora, spuštaju se desantnim čamcima, jačine pješadiskog bataljona iz 1.gbr i izbijaju na putnu komunikaciju Novi Grad – Kostajnica.
- Borba se vodi cijeli dan. Izuzetno žestoka borba. Na brdu iznad Tunjica, na ključnom objektu za odbranu grada kota Mešinovac, u rejonu tt. 242, neposredne bliske borbe 3.lpb, 2.lpb, izviđača protiv 1.gbr HV. Na ušću r.Sane u Unu, položaj željezničke stanice, je i interventni vod sa zamjenikom komandanta iz 1. bataljona, praktično neprijatelj je u poluokruženju prikiješten.
- General Zec šalje dva tenka T- 55 i avijaciju kao podršku na mjesto prelaza HV koja dejstvuje u pravcu toka riječice Žirovnica i mjesto forsiranja i proboja linije u Tunjicama.
- u 18.10 časova naređenje sa lijeve obale Une “Počnite sa povlačenjem, akcija je propala.” Zbog snažnog dejstva prnjavorske brigade, jedinice HV otpočele su izvlačenje svojih jedinica iz mostobrana na lijevu obalu r. Une.
- 20.9.1995. godine, Na desnoj obali r. Une i Sane nema jedinica HV, naše jedinice brigade ponovo su posjele predhodne prednje krajeve obrane bataljona. Sa svih strana stižu nam čestitke, pismena od komandanta OG-10 generala Momira Zeca,
- Na novogradskom ratištu, u borbama brigada imala velikih gubitaka. 35 lakše ranjenih, 7 teže ranjenih i 6 poginulih pripadnika brigade.
26.10.1995. – 31.3.1996.
- formiranje haubičkog voda 105mm u sastavu mblrl128mm. HAV 105mm formiran krajem oktobra 1995. godine u
rejonu sela Poljavice, Novi Grad za neposrednu vatrenu podršku bataljonima. Izvršavao je borbene zadatke na Novomgradskom ratištu, kratak ratni put. Vod se sastojao od tri odjeljenja, i svako odjeljenje je u sastavu imalo jednu haubicu 105mm M56 i M2 i jedan kamion koji je vukao haubicu i svu ostalu prateću opremu. Treće odjeljenje bilo je komandno i u sastavu tog odjeljenja su bili računači, vezisti i izviđači. Formacijski 12 pripadnika (1 oficir i ostalo vojnici). Mobilisan 1 borac, a raspoređeno još 14 boraca. Kroz jedinicu prošlo 15 boraca. Komandir kap Tepšić Aćim.
27.10.1995.-5.11.1995.
- 21.10.1995. godine naređenje 1. KK koje glasi: “Brigadu izvući iz dosadašnje zone borbenih dejstava u rejon Lomovita – Omarska – Kozarac. Brigada će biti u ulozi interventne rezerve OG-10 za intervenciju na ugroženim pravcima”.
8.11.1995.-31.3.1996.
- Dobojsko ratište. 8.11.1995. godine 1. prnjavorska lpbr posjela je položaje od 16. kmtbr. Linija odbrane brigade od Gojakovca do rijeke Usore u dužini od oko 18 kilometara , nikada duža z/o, srećom svi položaji su uređeni. KM brigade u s. Vitkovci, zadružni dom, a IKM u s. Ugljarica i Glavica tt.303. KM bataljona: 1.pb u G.Vitkovci, 2.pb Vitkovci, 3.pb s. Budžak i rb u s.Slavuljice.
- Radnički bataljon Prnjavor. kao ojačanje brigade, jačine 540 pripadnika od 9.11.1995. do 19.1.1996. godine. Komandant kap Đurđević Vitomir a zamjenik por Mandić Miroslav i k1k Vinčić Mladen.
- Povremena dejstva neprijatelja u r/o 3.pb u rejonu Gojakovca poginula su tri pripadnika Brigade, poslije potpisivanja sporazuma u Dejtonu, izilaze i snage AFOR-a.
- 6.1.1996. godine brigada se povukla u dubinu teritorije, liniju razrgraničenja kontrolišemo patrolama.
- 21.3.1996. godine i posljednji borac povukao se iz zone razdvajanja. Do 31.3.1996. godine razduženi su gotovo svi borci.
1.12.1995. – 31.3.1995.
- formiranje tenkovskog voda. Na početku rata formiran tv T-55, 8.8.1992. godine i
1.12.1995. godine formiran tv od T-34 U početku izvršavao neposredna b/d u sadejstvu sa bataljonima u izvršavanju borbenih zadatka na Brodskom ratištu. Na Dobojskom ratištu tenkovski vod sastojao se od tenkova T-34 sa uređenim VP i služili su kao NVT, ostavljeni od 16,kmtbr.Vod se sastojao od 4 ispravna tenka sa posadama iz 16.kmtbr. Formacijski 18 pripadnika (1 oficir i ostalo vojnici). Mobilisano 20 boraca, raspoređeno još 18 boraca. Kroz jedinicu pukupno rošlo 38 boraca. Komandir kap Dereh Genjo.
31.3.1996.
- demobilizacija. Prnjavor. Svečano, Drugo postrojavanje brigade i demobilizacija.
SPISAK POGINULIH I NESTALIH BORACA
“SVE NA OVOM KAMENU PIŠE, NEKA NAS MILUJU ROSE I OBASJA JUTARNјE SUNCE, … NEKA NAS NE BUDE NIKADA, OVDE VIŠE …“
(„JOŠ ČUJEM JAUKE,“N.ILIŠKOVIĆ), na spomen ploči na Spomen kompleksu u Šibovskoj.
Oni otadžbini ništa ne duguju, dug svojim životima platili. Čuvajmo slobodu koju su nam darovali da bi mogli u miru počivati. (Spomen soba 1.KK Kozara.)
ARDALIĆ | Mladen | ANDRIJA | GLIGORIĆ | Savo | BORISLAV | |
ARDAN | Vladimir | GORAN | GLIGORIĆ | Savo | PERO | |
AULIĆ | Milenko | ZORAN | GOLIĆ | Milutin | NEDELJKO | |
BANOVIĆ | Živko | NENAD | GRUJIĆ | Mikajlo | ŽIVKO | |
BATINIĆ | Dragutin | SPASOJE | GRUMIĆ | Anđelko | JADRANKO | |
BEGLEROVIĆ | Ibrahim | JASMIN | IGNJATIĆ | Nenad | ŽELJKO | |
BIJELIĆ | Spasoje | MLADEN | IVANČEVIĆ | Milorad | SLOBODAN | |
BLAGOJEVIĆ | Branko | SLAVKO | JANJIĆ | Mitar | LJUBOMIR | |
BLAGOJEVIĆ | Slavka | LJUBO | JERINIĆ | Milutin | ZORAN | |
BOJIĆ | Pero | VESELKO | JOTIĆ | Jakov | NEDELJKO | |
BOŽIĆ | Dragutin | ZORAN | JOVIĆ | Bogomir | SINIŠA | |
BOŽIČIĆ | Vlado | SLAVKO | JUGOVIĆ | Vida | RAJKO | |
BUDAK | Strahinja | SLAVKO | KELEČEVIĆ | Branko | DRAGO | |
BUKALO | Taras | MITAR | KEREZOVIĆ | Miloš | PERO | |
BUKOVICA | Boško | NEBOJŠA | KITANOVIĆ | Mladen | DRAGAN | |
BUNIĆ | Tomislav | MIROSLAV | KITIĆ | Simo | ZDRAVKO | |
ĆETOJEVIĆ | Rajko | VELIMIR | KLJAJIĆ | Ostoja | ŽIVOJIN | |
ĆUĆIĆ | Jovan | BRANKO | KNEŽEVIĆ | Ostoja | PREDRAG | |
ČUPELJIĆ | Mitar | BRANISLAV | KONEČNI | Vlado | ANTONIO | |
CVIJANOVIĆ | Spasoje | NIKO | KOSTREŠEVIĆ | Momir | LUKA | |
DANJKO | Štefana | PAVLE | KOVAČEVIĆ | Momčilo | ZLATKO | |
ĐERMAN | Tomo | ČEDO | KOVAČEVIĆ | Mihajlo | LJUPKO | |
DEVIĆ | Obrad | SLAVKO | KOVALJEVSKI | Štefan | SLAVKO | |
DOCIĆ | Anđelko | DRAGAN | KRAJIŠNIK | Vlado | ŽELJKO | |
DOMUZ | Sofija | PERO | KRAJIŠNIK | Ljubo | GRUJO | |
DUBRAVAC | Dragomir | DEJAN | KRAJIŠNIK | Milorad | STANIMIR | |
DUJAKOVIĆ | Gojko | OSTOJA | KULEŠKO | Nikola | MIHAJLO | |
ĐUKARIĆ | Milan | MILORAD | KUSIĆ | Milenko | MIRKO | |
DUKIĆ | Stanko | GORAN | KUSTURIĆ | Stanko | ČEDO | |
ĐUKIĆ | Momčilo | MILENKO | KUZMANOVIĆ | Sveto | SLAVKO | |
ĐUKIĆ | Nedeljka | PERO | KUZMANOVIĆ | Dragutina | RANKO | |
ĐURAŠ | Trivo | MIRKO | LAZIĆ | Dušan | RANKO | |
ĐURĐEVIĆ | Milan | STANKO | LEBURIĆ | Ljubomir | GORAN | |
ĐURĐEVIĆ | Milenko | MLADENKO | LIŠKOVIĆ | Veljko | MLADEN | |
ĐURĐEVIĆ | Vito | BRANE | LJUBOJEVIĆ | Stojan | ŽIVOJIN | |
ĐURIĆ | Milutin | ŽELJKO | LUGONJIĆ | Đođre | SRETEN | |
ĐURIĆ | Kostadin | GORAN | LUKENIĆ | Dragutin | VIDOSLAV | |
ĐURIĆ | Milovan | NENAD | LUKENIĆ | Pero | BRANISLAV | |
ĐURIĆ | Radivoje | DEJAN | MAČINKOVIĆ | Jure | JOSIP | |
DVORANČIĆ | Ranko | SLOBODAN | MALIĆ | Sredoje | MIROSLAV | |
DVORANČIĆ | Radivoj | DOBRINKO | MALIĆ | Dragutin | DUŠKO | |
FEDENA | Slavko | IVICA | MALINOVIĆ | Dušan | DRAGOSLAV | |
GAJIĆ | Slavko | RAJKO | MANDIĆ | Čede | DOJČIN | |
GARIĆ | Milivoje | NEVENKO | MANDIĆ | Velimir | VELJKO | |
MARIĆ | Ranko | MIROSLAV | POPOVIĆ | Milan | MARINKO | |
MARINKOVIĆ | Petar | SLAVKO | POPOVIĆ | Rajko | GOJKO | |
MARJANOVIĆ | Mladen | STEVICA | PRERADOVIĆ | Radovan | SLOBODAN | |
MARKOVIĆ | Dušan | MLAĐAN | PRODANOVIĆ | Radovan | MIRKO | |
MARTINOVIĆ | Jure | ŽELJKO | PRODANOVIĆ | Novo | LJUBO | |
MELJNIK | Borislav | ADAM | RADONJIĆ | Slavko | DRAGAN | |
MIJAJLOVIĆ | Đorđe | MILORAD | RADONJIĆ | Petar | VLADO | |
MIKIĆ | Radivoj | SAVO | RADONJIĆ | Čedo | PETAR | |
MILANKOVIĆ | Aleksa | VIDOMIR | RADONJIĆ | Petar | GRUJO | |
MILANKOVIĆ | Blagoje | SLAVIŠA | RAKIĆ | Ljubomir | RADENKO | |
MILANOVIĆ | Nedeljko | RADIVOJE | REPIĆ | Nedo | MLADEN | |
MILANOVIĆ | Ljubomir | ANĐELKO | ŠAHBAZ | Osman | MERSAD | |
MILIĆ | Lazo | SLOBODAN | SAMARDŽIĆ | Ilija | ĐURAĐ | |
MILIJAŠ | Vojislav | DANKO | SANČANIN | Dragomir | MILORAD | |
MILIJEVIĆ | Pejo | VASO | SANČANIN | Miladin | DRAGIŠA | |
MILOŠEVIĆ | Rajko | MILORAD | SANDIĆ | Kostadin | RADOMIR | |
MIRECKEJ | Jaroslav | IVICA | SANDIĆ | Slavko | BORISLAV | |
MITRIĆ | Vladimir | SRETKO | SANDIĆ | Čedo | SLOBODAN | |
MITRIĆ | Milovan | MILANKO | SARIĆ | Stjepan | DRAGOMIR | |
MITROVIĆ | Nedo | MOMIR | SAVIĆ | Milan | MIROLJUB | |
MORAVAC | Novak | DANE | SIBINČIĆ | Savo | ŽELJKO | |
MORAVAC | Milorad | PREDRAG | SIBINČIĆ | Milorad | NEDELJKO | |
MUSIĆ | Uglješa | ŽELJKO | SIMIĆ | Petar | VLADO | |
OSTOJIĆ | Borivoje | SINIŠA | ŠLAPAK | Natalija | PETAR | |
PANČIĆ | Bogosav | BOŽIDAR | SLIJEPČEVIĆ | Stevo | DRAGUTIN | |
PANIĆ | Branko | ILIJA | ŠLJIVIĆ | Milan | DUŠKO | |
PANIĆ | Marinko | ŽELJKO | SOPRENIĆ | Uroš | NOVO | |
PETKOVIĆ | Dragoljub | NEDELJKO | SOPRENIĆ | Milan | VINKO | |
PETKOVIĆ | Milan | PREDRAG | STANIĆ | Bore | VIDOMIR | |
PETROVIĆ | Đurađ | NEDELJKO | STANIŠIĆ | Gojko | MILAN | |
PETROVIĆ | Grujica | MITAR | STARČEVIĆ | Đuro | ZORAN | |
PETRUŠIĆ | Pero | DRAGOLJUB | STEVANOVIĆ | Slobodan | ZORAN | |
PETRUŠIĆ | Andrija | ĐORĐE | STEFANIŠIN PETAR
ŠTIKIĆ |
Rajko | MILORAD | |
PEULIĆ | Stanoje | STJEPAN | STOJKOVIĆ | Miroslav | GORAN | |
PEULIĆ | Novak | DRAGUTIN | STOKANOVIĆ | Petar | VOJISLAV | |
PEULIĆ | Đuro | MIRAN | SUBOTIĆ | Đurađ | LAZAR | |
PEULIĆ | Vida | LJUBIŠA | ŠUMAN | Nemanja | MILAN | |
PEZEROVIĆ | Dragica | ZDRAVKO | ŠUMAN | Ostoja | MIROSLAV | |
PIVAŠEVIĆ | Nenad | NEVENKO | ŠUMAN | Zdravko | GORAN | |
PODGORAC | Slavko | SINIŠA | ŠUMAN | Danilo | MILADIN | |
POPADIĆ | Ranko | OGNJEN | SUVAJAC | Dušan | LJUBIŠA | |
POPADIĆ | Savo | VLADO | SUVAJAC | Grujo | ZORAN | |
POPOVIĆ | Dragoljub | NEDELJKO | TAMBUR | Stipe | BOŽO | |
POPOVIĆ | Marko | SRETKO | TANASIĆ | Zdravko | DRAGOLJUB | |
TEŠIĆ | Jevto | VESELINKO | VUČENOVIĆ | Branko | MILENKO | |
TODIĆ | Vid | MARKO | VUJASINOVIĆ | Velimir | DOBRIĆ | |
TOFIL | Mihajlo | VASILJ | VUJIĆ | Mirko | VLADO | |
TOPIĆ | Novak | RADENKO | VUKADINOVIĆ | Dušan | MILE | |
TOPIĆ | Slavko | RADENKO | VUKADINOVIĆ | Branko | VIDOMIR | |
TOŠIĆ | Radovan | TOMISLAV | VUKIĆ | Milorad | NEDELJKO | |
TUBAK | Vojko | VID | VUKOMANOVIĆ | Đuro | DARKO | |
USORAC | Luka | PETAR | VUKOVIĆ | Neđeljko | BRACO | |
VASIĆ | Petar | JADRANKO | VUKOVIĆ | Marinko | ŽELJKO | |
VASIĆ | Živko | SLOBODAN | ZARIĆ | Nedeljko | NENAD | |
VINČIĆ | Tomo | PETKO | ŽARKOVIĆ | Svetko | SAVO | |
VRHOVAC | Mirko | PERICA | ZEČEVIĆ | Milutin | BORISLAV | |
VUČENOVIĆ | Ostoja | ZORAN | ŽIVKOVIĆ | Ostoja | LJUBOMIR |
Kao izrazit primjer hrabrosti i požrtvovanja odlikovana je Desa Đurić iz Kokora, majka dvojice poginulih boraca Vojske Republike Srpske – Pere i Nenada.
Đurićeva kaže da joj uručeno odlikovanje mnogo znači jer pokazuje da nije zaboravljena, da neko o njoj misli i brine.
Desa Đurić majka sa dva poginula borca i treći sin umro koji je bio pripadnik VRS. Odlikovana 2020. godine sa načelnikom opštine i g. Kojićem , izaslanikom predsjednika RS.
Spisak nestalih -zarobljenih boraca
BLAŽ | Josip | PETAR | Umrli borci | |||
ĐURĐEVIĆ | Nikola | ĐURO | HOLOD | Mihajlo | SLAVKO | |
HLADUN | Vlado | MIHAJLO | LEPIR | Sredoje | MLADEN | |
KALABIĆ | Živko | MILOMIR | RADOSAVAC | Vasilije | MILORAD | |
KNEŽEVIĆ | Krsto | MIROSLAV | ŠUŠAK | Radovan | LJUBO | |
KUSIĆ | Savo | STANIMIR | TOPIĆ | Čedomir | SLOBODAN | |
MARINKOVIĆ | Aco | SAŠA | Samoubistvo | |||
PEULIĆ | Veljko | DUŠKO | ||||
SAMAC | Čedo | RANKO | ||||
SEJDIĆ | Himzo | ESIM | ||||
BREZOVSKI | Ivan | ZDRAVKO | ||||
TOPIĆ | Spasoje | BOGOLJUB | BUDAK | Tomislav | LJUBIŠA | |
VASIĆ | Ratko | SLOBODAN | HABIJANEC | Miroslav | DARKO | |
VUJASINOVIĆ | Živko | RANKO | JERINIĆ | Rade | NEŠA | |
VUJIČIĆ | Risto | GOJKO | MALINIĆ | Pero | GORAN | |
VUKOMANOVIĆ | Janko | ŽELJKO | MARIĆ | Vladimir | NEBOJŠA | |
ŽIVKOVIĆ | Sredoje | MILAN | OSTOJIĆ | Drago | ŽIVKO |
Opština Prnjavor izgradila je spomenike poginulim borcima VRS u svim mjesnim zajednicama. Još ostaje izgraditi centralni spomenik u gradu.
ODLIKOVANJA
Ukazom Predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića, 1.lpbr Prnjavor je 28.juna 1994. godine odlikovana MEDALJOM PETRA MRKONJIĆA, za izvojevane pobjede u borbama na ratištima Republike Srpske u toku odbrambeno-otadžbinskog rata.
Medalja se dodjeljuje jedinicama VRS koje su u oružanoj borbi ostvarile više značajnih podviga i odlučujuće doprinijele pobjedi nad neprijateljem.
Pripadnici brigade su posebno ponosni na ovo odlikovanje, jer im je time ukazana velika čast za doprinos u odbrani srpskog naroda.
Pored Odlikovanja koje je dodijeljeno brigadi, kao jedinici VRS, 309 boraca i starješina brigade je pojedinačno odlikovano za iskazanu hrabrost i požrtvovanje u toku rata. Članci u listu Glas borca lpbr i Naš zavičaj Prnjavor to dokazuju.
Takoreći, svi poginuli borci brigade su posthumno odlikovani “Medaljom zasluga za narod”
Osim odlikovanja, u toku rata su uručene i druge vrste priznanja brigadi, kao što su pohvale i zahvalnice od strane nadležnih starješina, a za odgovorno i savjesno izvršavanje borbenih i drugih zadataka i za poseban doprinos hrabro i junačko držanje u borbi za slobodu Srpskog naroda:
- pohvala komandanta Prvog Krajiškog korpusa VRS,
- pohvala komandanta Istočnobosanski korpus,
- pohvala komandanta 1. oklopne brigade 1.K VRS,
- zahvalnica Ministarstva unutrašnjih poslova RS
Naredbom komandanta 1.KK VRS brigada je proglašena za najbolju laku pješadijsku brigadu u rangu od 16 lakih brigada u zoni odgovornosti 1.KK VRS.
Organima civilnih vlasti, javnim i drugim ustanovama i preduzećima su dodjeljivane zahvalnice za pruženu pomoć u snabdijevanju jedinica i boraca brigade. (Prema podacima iz lista Tvrđava, broj 5 od septembra 1997. godine, ratni troškovi opštine prnjavorskih jedinica iznose pet miliona KM).
Oblikovanja su primili 309 boraca i starješina brigade:
- Orden Nemanjića, 1 lice
- Orden karađorđeve zvijezde Republike Srpske III reda, 2 komandant i prvi načelnik štaba brigade.
- Orden Miloša Obilića, 1 borac
- Medalja Petra Mrkonjića, 1 borac
- Medalja heroja Milana Tepića, 9 boraca
- Medalja zasluga za narod, 224 borca
- Zlatna medalja za hrabrost, 27 boraca
- Srebrna medalja za hrabrost, 16 boraca
- Medalja za vojne zasluge, 12 boraca
- Medalja za vojničke vrline, 13 boraca
- Krst milosrđa, 4 borca
Naziv odlikovanja borca | Datum ukaza | Prezime | Ime oca | Ime |
---|---|---|---|---|
Orden Nemanjića | 26.1.1994. | ĐURIĆ | Momčilo | DRAGAN |
Orden karađorđeve zvijezde Republike Srpske III reda | 28.6.1994. | KUZMANOVIĆ | Dušan | ŽIVOJIN |
Orden karađorđeve zvijezde Republike Srpske III reda | 28.6.1994. | ŽIVKOVIĆ | Radovan | VLADO |
Orden Miloša Obilića | 30.5.1996. | ŽIVKOVIĆ | Radovan | VLADO |
Medalja Petra Mrkonjića | 5.1.1999. | ĆETOJEVIĆ | Rajko | VELIMIR |
Medalja heroja Milana Tepića | 28.6.1994. | TOMIĆ | Savo | SRĐAN |
Medalja heroja Milana Tepića | 28.6.1994. | SUBIĆ | Ćetoje | TOMISLAV |
Medalja heroja Milana Tepića | 28.6.1994. | SEGIĆ | Boško | NEMANJA |
Medalja heroja Milana Tepića | 28.6.1994. | SMILJANIĆ | Ljubo | DUŠKO |
Medalja heroja Milana Tepića | 28.6.1994. | RADONJIĆ | Petar | VLADO |
Medalja heroja Milana Tepića | 28.6.1994. | BLAGOJEVIĆ | Slavka | LJUBO |
Medalja heroja Milana Tepića | 28.6.1994. | DESIĆ | Jovan | RATKO |
Medalja heroja Milana Tepića | 28.6.1994. | ŠLJIVIĆ | Milan | DUŠKO |
Medalja heroja Milana Tepića | 28.6.1994. | ALEKSIĆ | Čedo | DRAGAN |
Medalja zasluga za narod | 28.6.1994. | MERLOVIĆ | Atanas | NIKOLA |
Medalja zasluga za narod | 28.6.1994. | KUZMANOVIĆ | Milan | MILORAD |
Medalja zasluga za narod | 28.6.1994. | SANČANIN | Dragomir | BOGOLJUB |
Medalja zasluga za narod | 28.6.1994. | SARIĆ | Milovan | PREDRAG |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1995. | KULEŠKO | Nikola | MIHAJLO |
Medalja zasluga za narod | 28.6.1995. | SANČANIN | Dragomir | MILORAD |
Medalja zasluga za narod | 30.5.1996. | KNEŽEVIĆ | Krsto | MIROSLAV |
Medalja zasluga za narod | 30.5.1996. | SAVKOVIĆ | Bogdan | LJUBINKO |
Medalja zasluga za narod | 31.5.1996. | BLAGOJEVIĆ | Nedeljko | VLADO |
Medalja zasluga za narod | 20.6.1997. | SMILJANIĆ | Ljubo | DUŠKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MALIĆ | Dragutin | DUŠKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KOVALJEVSKI | Štefan | SLAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KOVAČEVIĆ | Momčilo | ZLATKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KOSTREŠEVIĆ | Momir | LUKA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KRAJIŠNIK | Vlado | ŽELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KRAJIŠNIK | Ljubo | GRUJO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KRAJIŠNIK | Milorad | STANIMIR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KUSTURIĆ | Stanko | ČEDO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SLIJEPČEVIĆ | Stevo | DRAGUTIN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BATINIĆ | Dragutin | SPASOJE |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SIBINČIĆ | Milorad | NEDELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SIBINČIĆ | Savo | ŽELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SANDIĆ | Čedo | SLOBODAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SAVIĆ | Milan | MIROLJUB |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KUZMANOVIĆ | Dragutina | RANKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BUNIĆ | Tomislav | MIROSLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | GAJIĆ | Slavko | RAJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | GRUMIĆ | Anđelko | JADRANKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ARDALIĆ | Mladen | ANDRIJA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MALINOVIĆ | Dušan | DRAGOSLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VUKOMANOVIĆ | Đuro | DARKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ARDAN | Vladimir | GORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PIVAŠEVIĆ | Nenad | NEVENKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PEULIĆ | Đuro | MIRAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĆUĆIĆ | Jovan | BRANKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MIRECKEJ | Jaroslav | IVICA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KITIĆ | Simo | ZDRAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | RADONJIĆ | Čedo | PETAR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MILIJEVIĆ | Pejo | VASO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SARIĆ | Stjepan | DRAGOMIR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | DVORANČIĆ | Ranko | SLOBODAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PETRUŠIĆ | Pero | DRAGOLJUB |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MILOŠEVIĆ | Rajko | MILORAD |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BLAGOJEVIĆ | Branko | SLAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KITANOVIĆ | Mladen | DRAGAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KOVAČEVIĆ | Mihajlo | LJUPKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VUJASINOVIĆ | Velimir | DOBRIĆ |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MILANOVIĆ | Nedeljko | RADIVOJE |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MILANKOVIĆ | Aleksa | VIDOMIR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MILANKOVIĆ | Blagoje | SLAVIŠA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MIKIĆ | Radivoj | SAVO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MIJAJLOVIĆ | Đorđe | MILORAD |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MELJNIK | Borislav | ADAM |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MARTINOVIĆ | Jure | ŽELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MARINKOVIĆ | Petar | SLAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MARKOVIĆ | Dušan | MLAĐAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MARIĆ | Vladimir | NEBOJŠA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MANDIĆ | Velimir | VELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | RAKIĆ | Ljubomir | RADENKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VUKIĆ | Milorad | NEDELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MORAVAC | Milorad | PREDRAG |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | DUJAKOVIĆ | Gojko | OSTOJA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | DUCAN | Bogdan | TOMISLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PAVLOVIĆ | Spasoje | ŽELIMIR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KUSIĆ | Milenko | MIRKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | IRIĆ | Ostoja | MARKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MALIĆ | Sredoje | MIROSLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | LUKENIĆ | Pero | BRANISLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | LJUBOJEVIĆ | Stojan | ŽIVOJIN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | LIŠKOVIĆ | Veljko | MLADEN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | LEBURIĆ | Ljubomir | GORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | LAZIĆ | Dušan | RANKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MANDIĆ | Čede | DOJČIN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | POPADIĆ | Ranko | OGNJEN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | REPIĆ | Nedo | MLADEN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KUZMANOVIĆ | Sveto | SLAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | RADOSAVAC | Vasilije | MILORAD |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BOJIĆ | Pero | VESELKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | RADONJIĆ | Petar | GRUJO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | RADONJIĆ | Slavko | DRAGAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PRODANOVIĆ | Radovan | MIRKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PRODANOVIĆ | Novo | LJUBO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PRERADOVIĆ | Radovan | SLOBODAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | POPOVIĆ | Marko | SRETKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | POPOVIĆ | Dragoljub | NEDELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MILIJAŠ | Vojislav | DANKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | POPADIĆ | Savo | VLADO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MORAVAC | Živko | NEDELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PODGORAC | Slavko | SINIŠA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PETRUŠIĆ | Andrija | ĐORĐE |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PETROVIĆ | Đurađ | NEDELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PETROVIĆ | Grujica | MITAR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PETKOVIĆ | Dragoljub | NEDELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PANČIĆ | Bogosav | BOŽIDAR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PANIĆ | Branko | ILIJA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PANIĆ | Marinko | ŽELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | OSTOJIĆ | Borivoje | SINIŠA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | OSTOJIĆ | Drago | ŽIVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MUSIĆ | Uglješa | ŽELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SANDIĆ | Slavko | BORISLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | POPOVIĆ | Milan | MARINKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐURĐEVIĆ | Milenko | MLADENKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | STANIŠIĆ | Gojko | MILAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ŽIVKOVIĆ | Ostoja | LJUBOMIR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | DUBRAVAC | Dragomir | DEJAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | IVANČEVIĆ | Milorad | SLOBODAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ŠTIKIĆ | Rajko | MILORAD |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BREZOVSKI | Ivan | ZDRAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SUVAJAC | Grujo | ZORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MALINIĆ | Pero | GORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | GOLIĆ | Milutin | NEDELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PETKOVIĆ | Milan | PREDRAG |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | POPOVIĆ | Rajko | GOJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | GRUJIĆ | Mikajlo | ŽIVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KEREZOVIĆ | Miloš | PERO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ZEČEVIĆ | Milutin | BORISLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | DANJKO | Štefana | PAVLE |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | JOVIĆ | Bogomir | SINIŠA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VUKOVIĆ | Marinko | ŽELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KLJAJIĆ | Ostoja | ŽIVOJIN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | JERINIĆ | Milutin | ZORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BUKOVICA | Boško | NEBOJŠA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BANOVIĆ | Živko | NENAD |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KONEČNI | Vlado | ANTONIO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | CVIJANOVIĆ | Spasoje | NIKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SOPRENIĆ | Uroš | NOVO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VUKADINOVIĆ | Branko | VIDOMIR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | DOCIĆ | Anđelko | DRAGAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BOŽIĆ | Božidar | NENAD |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ŠAJINOVIĆ | Bogdan | SVETO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MARIĆ | Ranko | MIROSLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MITRIĆ | Vladimir | SRETKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | FEDENA | Slavko | IVICA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MITRIĆ | Milovan | MILANKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PRGONJIĆ | Veljko | ZORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | DUKIĆ | Stanko | GORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BOŽIĆ | Dragutin | ZORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BLATEŠIĆ | Ljubica | ŽELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | MORAVAC | Novak | DANE |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SAMARDŽIĆ | Ilija | ĐURAĐ |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BUDAK | Strahinja | SLAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BIJELIĆ | Spasoje | MLADEN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | GLIGORIĆ | Savo | PERO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ŽARKOVIĆ | Svetko | SAVO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | KOVAČEVIĆ | Petar | SLAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | TOPIĆ | Čedomir | SLOBODAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | PEZEROVIĆ | Dragica | ZDRAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | JUGOVIĆ | Vida | RAJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | LEPIR | Sredoje | MLADEN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | GARIĆ | Milivoje | NEVENKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | DOMUZ | Sofija | PERO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | HOLOD | Mihajlo | SLAVKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BEGLEROVIĆ | Ibrahim | JASMIN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐURĐEVIĆ | Vito | BRANE |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ŠUMAN | Nemanja | MILAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐUKIĆ | Momčilo | MILENKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VUKADINOVIĆ | Dušan | MILE |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐUKARIĆ | Milan | MILORAD |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐURAŠ | Trivo | MIRKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VUJIĆ | Mirko | VLADO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐERMAN | Tomo | ČEDO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐURĐEVIĆ | Milan | STANKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | STANIĆ | Bore | VIDOMIR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VASIĆ | Živko | SLOBODAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | JERINIĆ | Rade | NEŠA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐURIĆ | Kostadin | GORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VUKOVIĆ | Neđeljko | BRACO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VUČENOVIĆ | Ostoja | ZORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ŠAHBAZ | Osman | MERSAD |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ŠLAPAK | Natalija | PETAR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ŠUMAN | Zdravko | GORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ŠUMAN | Ostoja | MIROSLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ČUPELJIĆ | Mitar | BRANISLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | STARČEVIĆ | Đuro | ZORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐUKIĆ | Nedeljka | PERO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | STEVANOVIĆ | Slobodan | ZORAN |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | STOKANOVIĆ | Petar | VOJISLAV |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SUBOTIĆ | Đurađ | LAZAR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | SUVAJAC | Dušan | LJUBIŠA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | TAMBUR | Stipe | BOŽO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | ĐURIĆ | Milutin | ŽELJKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | BOŽUNOVIĆ | Petar | VID |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VRHOVAC | Mirko | PERICA |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | TODIĆ | Vid | MARKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | TOFIL | Mihajlo | VASILJ |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | TOPIĆ | Novak | RADENKO |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | TUBAK | Vojko | VID |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | USORAC | Luka | PETAR |
Medalja zasluga za narod | 5.1.1999. | VASIĆ | Petar | JADRANKO |
Medalja zasluga za narod | 1.5.1999. | BOŽIČIĆ | Vlado | SLAVKO |
Medalja zasluga za narod | 1.5.1999. | TOPIĆ | Slavko | RADENKO |
Medalja zasluga za narod | 13.5.2002. | ĐURIĆ | Radivoje | DEJAN |
Medalja zasluga za narod | 15.9.2014. | GUNJEVIĆ | Miloš | MILORAD |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2015. | PEULIĆ | Veljko | DUŠKO |
Medalja zasluga za narod | 22.6.2017. | MAČINKOVIĆ | Jure | JOSIP |
Medalja zasluga za narod | 22.6.2017. | MILANOVIĆ | Ljubomir | ANĐELKO |
Medalja zasluga za narod | 22.6.2017. | DEVIĆ | Obrad | SLAVKO |
Medalja zasluga za narod | 22.6.2017. | BUKALO | Taras | MITAR |
Medalja zasluga za narod | 22.6.2017. | AULIĆ | Milenko | ZORAN |
Medalja zasluga za narod | 22.6.2017. | MALIĆ | Dragutin | DUŠKO |
Medalja zasluga za narod | 22.6.2017. | DVORANČIĆ | Radivoj | DOBRINKO |
Medalja zasluga za narod | 26.6.2017. | JANJIĆ | Tomo | LJUBIŠA |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2017. | STEFANIŠIN | Ivan | PETAR |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2017. | ĐURIĆ | Milovan | NENAD |
Medalja zasluga za narod | 27.6.2018. | HLADUN | Vlado | MIHAJLO |
Medalja zasluga za narod | 27.6.2018. | PEULIĆ | Vida | LJUBIŠA |
Medalja zasluga za narod | 27.6.2018. | MITROVIĆ | Nedo | MOMIR |
Medalja zasluga za narod | 27.6.2018. | VASIĆ | Ratko | SLOBODAN |
Medalja zasluga za narod | 27.6.2018. | TEŠIĆ | Jevto | VESELINKO |
Medalja zasluga za narod | 27.6.2018. | VUKOMANOVIĆ | Janko | ŽELJKO |
Medalja zasluga za narod | 27.6.2018. | SAMAC | Čedo | RANKO |
Medalja zasluga za narod | 27.6.2018. | ŠUMAN | Danilo | MILADIN |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2020. | MARINKOVIĆ | Aco | SAŠA |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2020. | ŽIVKOVIĆ | Sredoje | MILAN |
Medalja zasluga za narod | 10.9.2020. | SIMIĆ | Petar | VLADO |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2021. | KALABIĆ | Živko | MILOMIR |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2021. | ĐURĐEVIĆ | Nikola | ĐURO |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2021. | LUGONJIĆ | Đođre | SRETEN |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2021. | TANASIĆ | Zdravko | DRAGOLJUB |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2021. | KNEŽEVIĆ | Ostoja | PREDRAG |
Medalja zasluga za narod | 28.6.2021. | VUJIČIĆ | Risto | GOJKO |
Medalja zasluga za narod | 15.9.2021. | SEJDIĆ | Himzo | ESIM |
Medalja zasluga za narod
Medalja zasluga za narod |
15.9.2021.
19.9.2022. |
TOPIĆ
VUČENOVIĆ |
Spasoje
Branko |
BOGOLJUB
MILENKO |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | GLIGORIĆ | Savo | BORISLAV |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | MARINKOVIĆ | Milovan | BRANISLAV |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | KNEŽEVIĆ | Vojislav | ŽELJKO |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | SAVIĆ | Miroslav | LAZO |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | POPADIĆ | Bogomir | GORAN |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | POPOVIĆ | Nedeljko | RANKO |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | VOJVODIĆ | Ostoja | RADENKO |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | SUBOTIĆ | Tomislav | MIODRAG |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | GRUJIĆ | Dujak | GORAN |
Zlatna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | TRIPIĆ | Milan | RANKO |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | ŠIKARAC | Živko | MIRO |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | BLAGOJEVIĆ | Drago | NEDO |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | ĐEKIĆ | Veljko | LJUBIŠA |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | PRODANOVIĆ | Vlade | GORAN |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | VRHOVAC | Ljubo | DRAGAN |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | MALEŠEVIĆ | Dragutin | MILORAD |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | POPADIĆ | Nedeljko | BORIVOJA |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | VASIĆ | Živko | GOJKO |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | TOMAŠ | Savko | MLADEN |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | BIJELIĆ | Spasoje | MLADEN |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | PEJČIĆ | Ilija | DUŠKO |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | MODIĆ | Radivoje | SINIŠA |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | MITRIĆ | Milovan | MILANKO |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | SUBIĆ | Ćetoje | TOMISLAV |
Zlatna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | PRERADOVIĆ | Milivoj | ŽELJKO |
Zlatna medalja za hrabrost | 5.1.1999. | MILIĆ | Lazo | SLOBODAN |
Zlatna medalja za hrabrost | 20.6.2007. | PEJAKOVIĆ | Dragutin | DARKO |
Srebrna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | MALETIĆ | Radovan | NENAD |
Srebrna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | GVOZDENOVIĆ | Mirko | JOVO |
Srebrna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | SAVIĆ | Dragan | JADRANKO |
Srebrna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | VOJVODIĆ | Gojko | MIROSLAV |
Srebrna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | POPADIĆ | Nedeljko | GORAN |
Srebrna medalja za hrabrost | 28.6.1994. | ĐURIĆ | Ratko | MILADIN |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | HABIJANEC | Miroslav | DARKO |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | SAVIĆ | Milan | MIROLJUB |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | PRODANOVIĆ | Radovan | MIRKO |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | SANČANIN | Dragomir | MILORAD |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | BUDAK | Tomislav | LJUBIŠA |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | TEŠIĆ | Milorad | OZBILJKO |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | JERINIĆ | Rade | NEŠA |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | KLJAJIĆ | Ostoja | ŽIVOJIN |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.5.1996. | ŽIVKOVIĆ | Ostoja | LJUBOMIR |
Srebrna medalja za hrabrost | 30.6.1996. | PRODANOVIĆ | Novo | LJUBO |
Medalja za vojne zasluge | 28.6.1993. | PEJIČIĆ | Veljko | ŽELJKO |
Medalja za vojne zasluge | 28.6.1994. | VUKOVIĆ | Milivoj | ŽIVOJIN |
Medalja za vojne zasluge | 28.6.1994. | ŠUŠAK | Uroš | DANE |
Medalja za vojne zasluge | 28.6.1994. | AKSENTIĆ | Vukašin | VOJISLAV |
Medalja za vojne zasluge | 28.6.1994. | KRAJIŠNIK | Nedo | MOMIR |
Medalja za vojne zasluge | 28.6.1994. | PEULIĆ | Radovan | TANE |
Medalja za vojne zasluge | 28.6.1994. | TUBAK | Jezdimir | BRANE |
Medalja za vojne zasluge | 28.6.1994. | TRIVIČEVIĆ | Žarko | VOJIN |
Medalja za vojne zasluge | 28.6.1994. | VINČIĆ | Rajko | VESELKO |
Medalja za vojne zasluge | 30.5.1996. | DUJAKOVIĆ | Milorad | MARIJAN |
Medalja za vojne zasluge | 30.5.1996. | SIBINČIĆ | Novak | BUDIMIR |
Medalja za vojne zasluge | 30.5.1996. | TOŠIĆ | Borislav | DRAGAN |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1993. | PETROVIĆ | Dane | DRAGIŠA |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1993. | LUKENIĆ | Dragutin | ANĐELKO |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | NOVAKOVIĆ | Petar | MOMČILO |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | MITRIĆ | Lazar | BORE |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | ČOLIĆ | Milivoje | ZORAN |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | ILIŠKOVIĆ | Vid | NEDELJKO |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | STANIVUK | Živojin | PREDRAG |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | PEZER | Andrija | ZORAN |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | TODOROVIĆ | Borislav | NENAD |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | PEJIČIĆ | Veljko | ŽELJKO |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | KOVAČEVIĆ | Vladimir | BRANKO |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | BUKOVICA | Ostoja | MLADEN |
Medalja za vojničke vrline | 28.6.1994. | KEREZOVIĆ | Miloš | PERO |
Krst milosrđa | 28.6.1994. | LONČAREVIĆ | Stevo | ZORAN |
Krst Milosrđa | 30.5.1996. | CVIJANOVIĆ | Dragoljub | LJUBIŠA |
Krst Milosrđa | 30.5.1996. | KLJUNIĆ | Dragoljub | MLADEN |
Krst milosrđa | 30.5.1996. | DAVIDOVIĆ | Drago | BORISLAV |
RATNA ZASTAVA I AMBLEM BRIGADE
Ratnim jedinicama Vojske tradicionalno se dodjeljuju ratne zastave. Povodom Krsne slave Vojske Republike Srpske, brigadi je predsjednik Republike Srpske 1995. godine dodijelio zvaničnu ratnu zastavu. Na prigodnoj svečanosti tim povodom u Bijeljini, zastavu je preuzeo zamjenik komandanta 3.lpb brigade ppor Bogoljub Sančanin sa pratiocima zastave. Do kraja rata brigada je uspješno ratovala pod okriljem ove zastave.
Zastava se danas čuva u Spomen sobi Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka u kasarni “Kozara” u Banja luci.
ORGANIZACIJSKO-FORMACIJSKA STRUKTURA BRIGADE
Naredbom komandanta 1.Krajiškog korusa VRS od 29.5.1992. godine formirana je 1.prnjavorska laka pješadijska brigada. Brigada je bila u formacijskom sastavu 1. KK VRS.
- Komandant
- komanda brigade
- štab
- vod vojne policije
- izviđački vod
- vod veze
- komanda stana
- pješadijski bataljon /tri bataljona/
- četa MB120mm
- mješovita baterija
- mješoviti pov,
- larv PVO
- pionirski vod
- pozadinska četa
- štab
- komanda brigade
Brigada je bila trojne formacije, bataljonskog sastava sa tri pješadijska bataljona, jedinicama za podršku i prištabskim jedinicama. Jedinica za artiljerijsku podršku je bila minobacačka četa 120mm i mješovita baterija. Mješoviti pov i pionirski vod. Pod prištabskim jedinicama podrazumjevaju se vod vojne policije, izviđački vod, vod veze i komanda stana. Logističku podršku brigade izvršavala je pozadinska četa.
Po planu popune lpbr iz 1992. godine, formacija je bila: oficira 89, podoficira 134, vojnika 1.276. Ukupno vojnih obveznika1.499 pripadnika; motornih vozila 46.(Prema formacija lake pješadijske brigade broj 111978 popuna je iznosila je 1.732 pripadnika, odnosno sa ispravkama 1.719 lica.).
Procenat mobilizacije brigade iznosio je preko 300%
Brojno stanje MTS na kraju rata solidno i zadovoljavajuće: automatskih pušaka 7,62mm 1.316 kom (formacija 947) i 40 hiljada metaka; PAP 7,62mm 308 kom; PM 7,62mm M84 27, (formacija 27), a 27 hiljada metaka i M72 135 kom. PM 7,9mm M53 19 kom sa 17 hiljada metaka, pištolj 7,62mm 59. teretnih 27, putničkih 21, od toga 10 sanitetskih; autobus 1, autocisterna 1, PK 4; sredstava veze 76 kom, PKT 56- 55km; MKŠK 2, KzU 11. i rezervi goriva 700l.
Od sredstava podrške brigada je raspolagala: 6 MB 120mm po formaciji, dvije haubice 105mm, top T-12, top B1, BsT-a (formacija 18), POLK 9K11( formacija 4); LRL 128mm (formacija 12), , top PAT 20/3;20/1,formacija 4, PAR S-2M (formacija 3). Bataljonska podrška sa : 17 MB 82mm(formacija 18), 4 MB60mm (formacija 18); tri PAM 12,7mm.
U toku izvršavanja borbenih zadataka brigada je često ojačavana raznim jedinicama zavisno od vrste zadataka koji je izvršavala (pionirske, oklopne i artiljerijske jedinice). Od jeseni 1993. godine u sastavu brigade i ostatak jedinice “Vukovi sa Vučijaka”.
Popuna brigade vršena je uglavnom sa vojnih obveznicima sa teritorije opštine Prnjavor. U toku 1995. godine brigada je popunjavana i sa v/o koji su dolazili iz zapadnog dijela RS.
Brojno stanje svih jedinica brigade , prema prikupljenim podacima, iznosilo preko 6.300 raspoređenih boraca, uglavnom, zavisno od procenta popune, operativna brojnost kretalo oko 2000 boraca u osnovnim jedinicama brigade (bataljoni i samostalne čete i vodovI)[3]
U Vob 8 lpbr do 31.3.1996. godine upisano je 4.248 pripadnika.
Podaci Boračke organizacije kazuju da je na rasporedu u 1.lpbr bilo 4.063, a da je prošlo kroz brigadu 5.129 boraca.
Prema prikupljenim podacima, bilo mobilisano:
- operativno stanje bataljona po mobilizaciji (1, 2, 3 i odred “Vukova”) broji 2.454 boraca,
- prištabske i jedinice podrške ( komanda brigade, komanda stana, izviđački vod, vod vojne policije, vod veze, lpa vod, inžv, mpov, mab, četa mb, hav, tv, pozaninska četa, ekonomija, pritvor, počasna jedinica) sa 541 pripadnika,
- sa pripadnicima 4.lpb koji su bili u zoni b/d 225 boraca,
- ostale jedinice 4.lpb u mjesnim zajednicama sa 1.678 pripadnika,
- sa radničkim bataljon 228, svega na rasporedu 4.520 moblisanih boraca (bez rb, rjVV i sa pripadnicima 4.lpb koji su bili u zini b/d- brojno stanje brigade 2.727 boraca)
- kroz brigadu sa ojačanjima prošlo preko 8.500 boraca.
KOMANDNI KADAR BRIGADE TOKOM RATA
jedinica | Formacijski položaj lpbr | Od | Komandiri – komandanti, ves, čin |
k-dabr | Komandant brigade | 1992 | ŽIVKOVIĆ VLADO, 31102, Potpukovnik |
k-dabr | Nacelnik staba-zk | 1992 | KUZMANOVIĆ ŽIVOJIN, 31102, Major |
k-dabr | Nacelnik staba-zk | 1994 | TOMIĆ SRĐAN, 31102, Major |
k-dabr | PNŠ za ONP | 1992 | TOMIĆ SRĐAN, 31102, Kapetan |
k-dabr | PNŠ za ONP | 1994 | MERLOVIĆ NIKOLA, 31102, Major |
k-dabr | ref. ONP | 1992 | NJEŽIĆ DUŠKO, 31102, Vodnik |
k-dabr | ref. ONP | 1995 | KUZMANOVIĆ MILORAD, 31102, Major |
k-dabr | ref. ONP | 1992 | Bukovica Mladen, 31102, Kapetan |
k-dabr | ref. ONP | 1992 | JEVĐENIĆ Boro, 31701, Kapetan 1 klase |
k-dabr | ref. ONP | 1992 | MIKIĆ NEDELjKO, 31201, Kapetan 1 klase |
k-dabr | ref. MVPP | 1992 | PEULIĆ TANE, 31102, Poručnik |
k-dabr | ref. ONP | 1993 | ŽIVKOVIĆ Milorad, 31302, Kapetan 1 klase |
k-dabr | Pomoćnik za ob. poslove | 1992 | TRIVIČEVIĆ Vojin, 31102, Major |
k-dabr | PNŠ za popunu i pers poslove | 1992 | KRAJIŠNIK Momir, 31102, Poručnik |
k-dabr | Nacelnik veze | 1992 | BIJELIĆ BORIS, 31805, Kapetan 1 klase |
k-dabr | Nacelnik veze | 1994 | TOŠIĆ DRAGAN, 31805, Potporučnik |
k-dabr | Nacelnik ABHO | 1995 | Bukovica Mladen, 31102, Kapetan |
k-dabr | Šef kanc./del./ | 1992 | MARINKOVIĆ NOVAK, 21102, Vodnik 1 klase |
k-dabr | Šef kanc./del./ | 1992 | MUSIĆ PERO, 21102, Vodnik 1 klase |
k-dabr | PK za MVPP | 1992 | JUGOVIĆ LJUBOMIR, 31102, Kapetan 1 klase |
k-dabr | PK za MVPP | 1994 | MITRIĆ BORE, 31102, Poručnik |
k-dabr | referent o OM i PP | 1994 | POPADIĆ VESELKO, 31102, Stariji vodnik 1 klase |
k-dabr | referent o OM i PP | 1994 | SAVKOVIĆ LjUBINKO, 31102, Zastavnik |
k-dabr | referent | 1992 | Kostrešević Luka, 32702, Kapetan 1 klase |
k-dabr | referent | 1992 | NOVAKOVIĆ MOMČILO, 32702, Potporučnik |
k-dabr | referent | 1992 | Prosan NENAD, 31102, Potporučnik |
k-dabr | referent | 1993 | DAVIDOVIĆ NEDELjKO, 31102, Kapetan 1 klase |
k-dabr | referent | 1993 | NJENJIĆ Dalibor, 31102, Poručnik |
2.lpb | referent | 1993 | POPOVIĆ BOŠKO, 21102, Desetar |
k-dabr | referent | 1994 | BIJELIĆ BORIS, 31805, Kapetan 1 klase |
k-dabr | referent | 1994 | MILOŠEVIĆ LjUBISAV, 21102, Vojnik na dužnosti |
k-dabr | referent | 1995 | DAVIDOVIĆ BRANKO, 21001, Stariji vodnik |
k-dabr | referent | 1995 | Pupovac Dragan, 32144, Kapetan 1 klase |
k-dabr | Nacelnik kluba | 1993 | Glavina Mirko, 31805, Potpukovnik |
k-dabr | pom. za ob.poslove-raspolaganje | 1995 | KUZMANOVIĆ ŽIVOJIN, 31102, Major |
k-dabr | Nacelnik bezbjednosti | 1992 | Tomašević Slobodan, 31102, Kapetan 1 klase |
k-dabr | Nacelnik bezbjednosti | 1992 | Tomašević Slobodan, 31102, Kapetan 1 klase |
k-dabr | Nacelnik bezbjednosti | 1994 | KUZMANOVIĆ ŽIVOJIN, 31102, Major |
k-dabr | Nacelnik bezbjednosti | 1995 | Bukovica Mladen, 31102, Kapetan |
k-dabr | PK za Pozadinu | 1992 | ILIŠKOVIĆ NEDELJKO, 31102, Poručnik |
k-dabr | referent ThSl | 1992 | VUKOVIĆ OBRAD, 32144, Vodnik 1 klase |
k-dabr | referent ThSl | 1992 | VUKOVIĆ ŽIVOJIN, 32144, Potporučnik |
k-dabr | referent ThSl | 1994 | SLATINAC PERICA, 32144, Stariji vodnik 1 klase |
k-dabr | referent InSl | 1992 | IVANOVIĆ Drago, 32402, Potporučnik |
k-dabr | referent SnSl | 1992 | LONČAREVIĆ Zoran, 32501, Poručnik |
k-dabr | referent SnSl | 1993 | FIGUREK MIHAJLO, 32501, Vojnik k-noj dužnosti |
k-dabr | referent VtSl | 1992 | PETROVIĆ ŽELjKO, 32602, Poručnik |
k-dabr | Nacelnik FnSl | 1992 | KLJAJIĆ Dane, 33142, Kapetan 1 klase |
k-dabr | Nacelnik bezbjednosti | 1994 | POPADIĆ BORIVOJA, 31102, Potporučnik |
ks | k-dir komande stana | 1992 | VASIĆ RADIVOJE, 31102, Vodnik |
ks | k-dir komande stana | 1993 | BOŽIĆ ŽIVKO, 31102, Vodnik 1 klase |
ks | k-dir komande stana | 1993 | SLATINAC PERICA, 21102, Stariji vodnik 1 klase |
ks | k-dir komande stana | 1995 | DUJAKOVIĆ RAJKO, 31102, Stariji vodnik |
ks | upravnik-ekspeditor | 1995 | STANIĆ BOŽO, 21101, Vodnik |
ks | k-dir op/zkv | 1992 | VUKOVIĆ MILORAD, 21102, Stariji vodnik |
iv | k-dir iv | 1992 | MILINČIĆ PREDRAG, 31102, Vodnik |
iv | k-dir iv | 1992 | MILINČIĆ Slavko, 31102, Vodnik |
iv | k-dir iv | 1992 | SAVIĆ MIROLjUB, 31102, Vojnik na k-noj dužnosti |
iv | k-dir iv | 1994 | ĐUKIĆ RADENKO, 31102, Vodnik |
iv | k-dir iv | 1994 | SANČANIN BOGOLjUB, 31102, St. vodnik 1 klase |
iv | k-dir io/zkv | 1994 | KOVAČEVIĆ DRAGAN, 11103, Razvodnik |
vvp | komandir voda vp | 1992 | LAZIĆ RANKO, 31102, Stariji vodnik |
vvp | komandir voda vp | 1992 | MILIĆ LjUBOMIR, 31102, Vodnik |
vvp | komandir voda vp | 1992 | NOVARLIĆ ŽIVOJIN, 31102, Vodnik |
vvp | komandir voda vp | 1992 | ŠPANIĆ GOLUB, 31102, Potporučnik |
vvp | komandir ovp/zkv | 1992 | ĐUMIĆ PERICA, 21102, Vodnik |
vvp | komandir ovp/zkv | 1992 | LAKIĆ OBRENKO, 11107, Vojnik k-noj dužnosti |
3.pb | komandant bataljona | 1992 | DESIĆ RATKO, 31102, Kapetan 1 klase |
4.lpb | komandant bataljona | 1992 | GNJATOVIĆ Ranko, 31102, Kapetan 1 klase |
2.pb | komandant bataljona | 1992 | KUZMANOVIĆ MILORAD, 31102, Major |
1.pb | komandant bataljona | 1992 | KUZMANOVIĆ ŽIVOJIN, 31102, Major |
1.pb | komandant bataljona | 1992 | MERLOVIĆ NIKOLA, 31102, Kapetan 1 klase |
rjVV | komandant bataljona | 1992 | MILANKOVIĆ VELjKO, 31102, Poručnik |
2.pb | komandant bataljona | 1992 | SEGIĆ NEMANJA, 31102, Kapetan 1 klase |
3.pb | komandant bataljona | 1992 | TOMIĆ SRĐAN, 31102, Kapetan 1 klase |
rjVV | komandant bataljona | 1994 | ŠIKARAC MIRO, 31102, Potporučnik |
1.pb | komandant bataljona | 1994 | Tubak Brane, 31102, Potporučnik |
rb | komandant bataljona | 1995 | ĐURĐEVIĆ Vitomir, 31102, Kapetan |
2.pb | komandant bataljona | 1995 | POPOVIĆ RANKO, 31101, Potporučnik |
Pregled ostalih komandnih dužnosti po jedinicama brigade: lpbr
GLAS BORCA -RATNI BILTEN 1.LPBR PRNJAVOR
Glas borca lpbr u pet svojih izdanja od decembra 1994. godine do decembra 1995. godine
zabilježio je važne događaje, borce i starješine brigade i kretanja u opštini Prnjavor i dao svoj doprinos u izgradnji i jačanju brigade. Opisao je ratni put brigade, kroz kazivanje boraca i starješina u ratnim godinama.
U Glasu borca u svim brojevima objavljavao je imena i fotografije naših poginulih i nestalih boraca i tako prvi održao sjećanje na njih i opominja ,nas preživjele borce da ni tada, a ni sada njihove likove, imena i hrabrost, ne smijeno zaboraviti . U periodima primirja i prekida b/d borci i komandanti jedinica su uspjeli naći vremena da napišu po neki članak za list i tako daju doprinos da se sačuva sjećanje na ratni put brigade.
Pored Glasa borca lpbr, prilozi su pisani i u Našem zavićaju Prnjavor, Krajiškom vojniku 1.KK, pojedinim knjigama i sl. dajući svoj doprinos ratnom putu brigade.
SMOTRA ZA DAN BRIGADE
REKLI SU O BRIGADI
General Momir Talić u Glasu borca 1.lpbr:
Bez uvrede za druge, Prnjavorska laka je uz Šesnaestu brigadu. Izgubiće i to što ima svako ko sanja o pobjedi nad srpskim narodom i njegovom vojskom. Prnjavor je sebe branio na distanci – u Derventi, Zapadnoj Slavoniji, na Ozrenu, u Sjevernoj Dalmaciji. Do sada njegova brigada nije imala ni jedan kiks. Izuzetna je saradnja opštinske vlasti i boraca Prve prnjavorske lake. U komandi korpusa spokojni, jer im je ova brigada od početka rata zadavala najmanju brigu.
U Našem zavičaju Prnjavor od novembra 1992. godine , puk
Slavko Lisica na smotri brigade kaže: Od kada se nalazi pod mojom komandom Brigada je naročito veliku ulogu odigrala u borbama na Obodnom kanalu protjerivanju neprijateljskih snaga sa ovog položaja i oslobađanju Zborišta. Bila je to dobra najava konačnog oslobođenja Broda što smo i uspjeli. Ovaj grad je 6. oktobra u 22 sata postao srpski rekao je pukovnik Lisica.
Sa svih strana stižu nam čestitke, pismena od komandanta OG-10 generala Momira Zeca, zahvalnost, svi smatraju da smo odbranili Novi Grad, mnogi smatraju da padom Novog Grada bio bi ugrožen Prijedor i dalje.
Predsjednik opštinske Boračke organizacije i komandant 1.lpbr Vlado Živković rekao je, nakon otvaranja izložbe ratnih fotografija brigade za dan opštine Prnjavor 2017. godine, da je došlo vrijeme da borci iz Prnjavora stanu na mjesto koje im pripada u samom vrhu stvaralaca Republike Srpske. On je istakao da Prnjavor, osim fotografija, ima i veliko bogatstvo u video-zapisima sa ratišta.
„Do građe za izložbu bilo je teško doći, ali osim fotografija imamo veliko bogatstvo od 48 časova zapisa direktno sa ratišta. Pozvao bih sve borce koji imaju fotografije da ih donesu u Boračku organizaciju jer je u toku priprema dokumentacije za Spomen-sobu prnjavorskih boraca“, naglasio je Živković. On je podsjetio da su borci sa područja ove opštine prošli kroz 124 ratne jedinice, te učestvovali u najznačajnijim borbama za stvaranje Republike Srpske.
Spomen soba Boračke organizacije je, još u pripremi, u novoj zgradi Boračke organizacije Prnjavor.
Načelnik opštine Prnjavor Darko Tomaš koji je naglasio da je ova opština ponosna na svoje borce, jer su svojim ratnim zadacima odgovorili časno i pošteno. „Sa područja Prnjavora 626 boraca dalo je život za stvaranje Republike Srpske, što se nikada ne smije zaboraviti. Večerašnji događaj je dobar potez Boračke organizacije koja sakupljajući sve fotografije iz ratnog perioda dokumentuje jedan period u razvoju naše lokalne zajednice, ali i svih ovih ljudi koji su učestvovali u tim događajima“, rekao je Tomaš.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić istakao je da je ratni put brigade bio obilježen velikim podvizima, herojstvom i žrtvovanjem, a način na koji je vođena bio je častan jer niko nije osumnjičen, niti je protiv nekoga vođen krivični postupak. (Dan brigade 2012.)
OBJAVLJENO O BRIGADI
Ratni put Prnjavorske brigade zabilježen je, manje-više u nekoliko novinskih članaka, knjiga (Hranioci ratnika, Nedeljko Sančanin, Laktaši 2008.), video materijala, kroz list Glas borca lpbr, veb sajt: lpbr-prnjavor.info i dr.
Komandant brigade je više puta govorio o ratnom putu brigade.
Za Dan opštine 20.3.2017. godine organizovana je izložba ratnih fotografija Prnjavorske brigade i Motajičkog bataljona 27.mtbr Derventa. I danas se mogu vidjeti te ratne fotografije na zidovima u novoj lokaciji Boračke organizacije u Prnjavoru.
I NA KRAJU
Ratni put Prnjavorske brigade bio je trnovit i slavan oko 36 ratišta, što dokazuje odlikovanje brigadi 1994. godine MEDALJOM PETRA MRKONJIĆA, za izvojevane pobjede u borbama na ratištima Republike Srpske u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata. Na Koridoru, oslobađenju Odžaka, Broda, odbrani Teslića, Doboja, Ozrena, Vozuće i Novog Grada.
Brigada je ostvarila značajne podvige, ali i pretrpila teške gubitke, i odlučujuće doprinijela pobjedi nad neprijateljem i odbrani RS.
310 je odlikovanih boraca brigade.
Mobilizacijom jedinica TO opštine Prnjavor u 1991. i 1992. godini od 3.700 pripadnika, stvoreni su uslovi za formiranje 1.lpbr Prnjavor.
Brigada je mobilizacijom od maja 1992. godine brojala 2.613 boraca, 1993 godine, mobilisano još 403 boraca, 1994. godine još 351 boraca i 1995. godine još 399 boraca i 7 mobilisanih u 1996. godini. Ukupno 3773 mobiisanih boraca ili 70% od raspoređenih boraca u brigadi.
Tokom rata raspoređeno u osnovne ratne jedinice 1. lpbr Prnjavor preko 6.300 boraca. Mobilisanih i prvom popunom iz drugih jedinica raspoređeno je preko 4.400 borca. Sa prekomandama od 2.000 , prošlo kroz brigadu oko 8.400 boraca.
ali je zato imala gubitke od 1.518 pripadnika (36%), što poginulih 296 i nestalih 16, umrlih 12 boraca, samoubistava 7 kod boraca,ili 5% od brojnog stanja. Ranjenih je bilo 818, povrijeđenih 185, samoranjavanje 40, samopovređivanje 1 i 229 bolesnih boraca ili 30%.
Tomić Srđan/lpbr-prnjavor.info
[1] Borbeni put prnjavorske lpbr 1991.-95. od str. 6
[2] isto, str. 6. Pomoćnik NŠ za popunu i personalne poslove poručnik Momir Krajišnik, tvrdi da je naredba o formiranju Prnjavorske brigade došla 15.5.1992. godine od Zonskog štaba TO Banjaluka, u prisustvu 5 oficira JA koji su obišli i prvu linuju 2.odreda TO opštine Prnjavor na Derventskom ratištu.
Troškovi rata.Opština Prnjavor je obezbjeđivala pozadinsko snabijevanje jedinica VRS, posebno prnjavorskih, gdje je utrošeno 4.328.552 marke. (Tvrđava, broj 21, april 2000. str.6)
[3]Mobilisano je bilo i još raspoređeno prvom popunom u jedinicama brigade oko 4.500 boraca. Ukupno prošlo kroz brigadu sa prekomandama iz jedinice u jedinicu preko 8.400 boraca. Sa ojačanima i pretpočinjenim jedinicama i preko 8.500 vojnika. Imajući u vidu kretanje vojničkog i starješinskog kadra kroz ratne jedinice, broj lica koji je evidentiran u knjigama vojnih obveznika je mnogo veći.