10.9.2024.
17. marš s.Tumare – Stog 2024.
Učesnici marša „Stazom egzodusa“ iz Tumara krenuli ka Stogu
DOBOJ – Kolona od oko 500 učesnika marša „Stazom egzodusa 2024“ krenula je od sela Tumare na Ozrenu ka naselju Stog kod Vozuće u opštini Zavidovići povodom obilježavanja 29 godina od progona Srba sa područja Vozuće, doline rijeke Krivaje i južnog Ozrena.
Obilježavanje 10. septembra 2024. godine, 29 godine egzodusa stanovnika ozrensko-vozućkog područja 1995. godine. Obilježava se i 17. po redu marš. Maršutom, i to po položajima prnjavorske brigade: Tumare- Brijesnica Gornja – Kvrga – Malčići – Borovci- Lozna – Kamenica – Stog. 22 km.
3.8.2024.
Počela izgradnja Spomen-kapele u porti Hrama Svetog velikomučenika Georgija u Stogu kod Zavidovića .
Masovno stradanje Vozućana dogodilo od 10. do 24. septembra 1995. godine, usljed ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH i odreda „El mudžahedin“, te NATO bombardovanja, potpomognuto njihovim jedinicama za brza dejstva, kao i pakistanskog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga.
Tada je spaljeno 30 srpskih sela, protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova, ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga. Padom Vozuće okončano je protjerivanje i etničko čišćenja Srba sa područja zeničke regije, započeto 1992. godine.
U spomen kaleli biće upisano 132 poginula borca 1.lpbr Prnjavor na Ozrenu i Vozućoj.
16. marš s.Tumare – Stog 2023.
Obilježavanje 10. septembra, 28 godine egzodusa stanovnika ozrensko-vozućkog područja 1995. godine. Obilježava se i 16. po redu marš. Maršutom, i to po položajima prnjavorske brigade: Tumare- Brijesnica Gornja – Kvrga – Malčići – Borovci- Lozna – Kamenica – Stog. 22 km.
I ove godine krenuo je autobus prnjavorčana na marš Tumare – Stog.
Početak marša s.Tumare u 8.30 sati
Pogled na IKM TG Orzen u neposrednoj blizini crkve u Tumarama.
Pravac s.Gornja Brijesnica, pored škole koja je bila stanica za prihvat vojnika sa dolaska sa odmora. Ostalo samo dio temelja. Naprijed 640m ima raskrsnica kolskih puteva od kojih desni put ide prema s. Bijelići- s.Nenici (KM 1.lpbr Prnjavor)- vijenac Podcijelovo položaji 1.lpbr
Plato Kvrge, rejon vatrenog položaja dva topa 122mm M31/36 komande TG Ozren
Dalje, pravac Ravne -Lozna – muslimansko mjesto Ajkovići, gdje nas je čekala specijala MUPFBiH, zatim pravac Borovci i izilazak na stari put iz Krčevina- Kestena za Stog.
Dolazak na usjek Prokop i pogled na Podsijelovo, položaje koje je držala 1.lpbr Prnjavor
Na kraju dolazak u Stog oko 15.00 časova u dvorište crkve
Ostali samo temelji društvenog doma, popove kuće i škole.
Pogled na brdo Čukura, iza vijenac Stolici, 2,5km jz od Stoga, gdje su 1993. godine bili položaji 1. i 3. pb prnjavorske brigade i 1.mtb 27.mtbr
10.9.2011.
U znak sećanja na više od 130 poginulih srpskih boraca iz prnjavorskih jedinica na Ozrensko – vozućkom ratištu, u Stogu, nadomak Vozuće, koji sada pripadaju Federaciji BiH, podignuta je spomen ploča u, iz ruševina podignutoj, crkvi Svetog Đorđa.
-U znak sećanja i zahvalnosti svim borcima prnjavorskih jedinica koji izginuše na Ozrenu braneći Republiku Srpsku i srpski narod – ispisano je na spomen ploči koju su, u prošlu subotu pred velikim brojem vernika, ratnih veterana, porodica poginulih i nestalih, zvanično otkrili mr Darko Tomaš, načelnik opštine Prnjavor, i Jelena Aulić, kćerka Zorana Aulića, nestalog borca prnjavorske brigade, 27. maja 1995. godine, u ofanzivi takozvane armije BiH i stranih mudžahedina.
Boro Peulić, predsednik Organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila opštine Prnjavor, koja je i organizator ove akcije, rekao je da je podizanje spomen ploče, važan pomen i neizbrisivo sećanje na one koje su vodili najkrvavije borbe i sa stranim mudžahedinima u odbrani svojih domova i Srpske.
-To je nešto najmanje što smo mogli uraditi i naša je obaveza da ih se uvijek sećamo jer oni su stvaranje Republike Srpske platili svojim životima – istakao je Peulić.
-Bio sam dete kada su ovi Prnjavorčani položili svoje živote u odbrani Srpske, ali kao čelni čovek opštine osećam obavezu da ih, naravno uz brigu o njhovim porodicama, nikada ne zaboravimo. Da ih se sa dužnim poštovanjem sećamo i pominjemo, ovim večnim pomenima, ali da se I okrenemo njihovim stasalim generacijam i najbližim koji su ostali iza njih – naglasio je načelnik Tomaš, neposredno nakon što je sa kćerkom nestalog borca, baš na Ozrenu, otkrio spomen ploču.
Uz osveštenje spomen ploče, paljenje sveća i polaganje venaca, zavidovićki i prnjavorski pravoslavni sveštenici, Zoran Živković i Duško Drinić, služili su pomen i za spas duša 25 prnjavorskih boraca koji se i posle 16 godina od završetka rata, još uvek vode kao nestali na Ozrensko – vozućkom ratištu.
Uz samu crkvu Svetog Đorđa u Stogu, podugnut i osveštan je veliki krst, iznad masovne grobnice, u kojoj su neposredno posle rata otkriveni posmrtni ostaci 21 žrtve srpske nacionalnosti, od čega je njih 17 bilo bez glava. Reč je o žrtvama velike muslimanske ofanzive, uz pomoć stranih mudžahedina i NATO avijacije, 10. septembra 1995. Godine, kada je iz doline Krivaje i okolnih vozućkih mesta i definitivno proterano viš od 7.000 Srba.
RAZUMEVANJE
Boro Peulić je izrazio zahvalnost načelniku Tomašu ne samo na razumevanju i dosadašnjoj pomoći u radu organizaciji na čijem je čelu, već, posebno, i na dolasku u Vozuću i otkrivanju spomen ploče.
-Iako je mr Darko Tomaš jedan od najmlađih načelnika u BiH, naše zadovoljstvo i sreća su da čelni čovek naše opštine ima puno razumevanje za naše akcije i potrebe boračke populacije uopšte, a pogotovo nam je drago da je ostao zapažen njegov dolazak u dolinu Krivaje – rekli su Boro Peulić i Dragan Vrhovac.
-Na Ozrenu sam izgubio nogu, ali kao predsednik Udruženja RVI osećam obavezu da se na ovaj i svaki drugi način prisećamo onih koji se nisu živi vratili iz proteklog otadžbinskog rata – naglasio je Dragan Vrhovac, koji je, uz Srđana Tomića, načelnika Odeljenja za boračka pitanja, i druge predstavnike opštinskih vlasti i i organizacija iz Prnjavora, takođe, položio cveće na spomen obeležje.
Ninko ĐURIĆ – Večernje novosti
Prnjavorčani u Stogu, Vozuća 10.9.2011. godine (snimak Tomić.)
Sjećanje na stradanja srba iz Vozuće
Marš „Putem egzodusa Srba iz Zavidovića i Vozuće 2011“, kojim je jutros počelo obilježavanje 16 godina od stradanja Srba iz Vozuće i doline rijeke Krivaje u opštini Zavidovići u Federaciji BiH, završen je ispred crkve Svetog Georgija u Stogu, a u njemu je učestvovalo 476 ljudi.
Protjerani Srbi iz Vozuće i doline rijeke Krivaje jutros su ispred pravoslavnog hrama Svete Ognjene Marije u naselju Tumare, na Ozrenu, pješke krenuli prema naselju Stog, udaljenom oko 15 kilometara od Zavidovića. Ispred crkve Svetog Georgija u Stogu biće osveštan Spomen krst, posvećen 21 poginulom srpskom vojniku i civilu, čiji su skeletni ostaci, bez glava, eshumirani prije nekoliko godina. Sponzori ove tradicionalne manifestacije Srba iz Vozuće i doline rijeke Krivaje su predsjednik RS, Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite, Petar Đokić, i načelnik opštine Doboj, Obren Petrović, a organizator je Zavičajno udruženje Zavidovićana, sa sjedištem u Doboju.
Federacija prikriva zločine
- Pomen na Ozrenu i Vozući
- Vozuća 1995. borba i pad
- Udruženje RVI opštine Prnjavor
- Nestali
- Dan nestalih RS