Otkrivanje spomenika izvršeno je 21.9.2015. godine.
Spomenik izgrađen 21.9.2000 godine.
Kod spomenika na raskrsnici puteva u selu Paramije , mjesne zajednice Naseobina Lišnja u 16.00 časova , uz prisustvo velikog broja mještana i gostiju organizovan pomen, parastos i obilježavanje godišnjice od otkrivanja spomenika poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz sela Paramije, koji svoje živote položiše za Republiku Srpsku, za slobodu svojih porodica, za našu slobodu i slobodu ovih prostora.
Pomen, parastos i godišnjice otkrivanja spomenika u 2026. godini
I ove godine u svim mjesnim zajednicama grada Prnjavor, od 2000. godine, održavaju se redovni godišnji pomeni poginulim borcma srpskim, junacima i obilježavaju značajni datumi u gradu iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.
Pomen, parastos i godišnjice otkrivanja spomenika poginulim pripadnicima VRS u mjesnim zajednicama organizuje se na osnovu programa kojeg je usvojila skupština grada Prnjavor. Nosilac aktivnosti Boračka organizacija grada Prnjavor u saradnji sa gradom i boračkim organizacijama i udruženjima.
Skupština grada je na sjednici održanoj 5.2.2026. godine usvojila Program za rješavanja pitanja u oblasti BIZ u gradu Prnjavor za 2026. godinu i objavila u Službenom glasniku grada Prnjavor, broj 4 od 6.2.2026 godine str.21 [1]
BANjALUKA – Veličanstvena operacija “Koridor 92”, bila je i ostala najčistija, najsvjetlija i najvažnija pobjeda Vojske Republike Srpske (VRS) u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, istakao je predsjednik SNSD-aMilorad Dodik.
Duge njiveBANjALUKA – Teške borbe vođene su širom fronta. Brigade su brojale mrtve i ranjene, ali koridor prema Srbiji je morao biti probijen i to do Vidovdana, makar bio i kozja staza kako je glasilo naređenje koje je izdao general Momir Talić kada je odlučeno da se krene u pohod jer drugog izlaza nije bilo.
Petak 26. jun. Sve jedinice od ranog jutra su bile, stoji u ratnim zapisima komande, izložene snažnim dejstvima neprijateljske artiljerije iz rejona Gradačac, Modriča, Jakeš, Debela Lipa, Odžak i Plehan. Ali za taj dan je bio cilj da se dvije srpske vojske, koje su išle u susret jedna drugoj, spoje i to “čelom u čelo”. Veza je u početku postojala, ali je kasnije prekinuta. Pola dana, sa dva kraja kukurizišta, gledali su se Krajišnici i Posavci, odmjeravali, ispitivali. Bilo je i prepucavanja, da bi se u jednom momentu i začulo “ne pucajte braćo, mi smo Srbi”…….(Glas Srpske)
17.6.1992. oslobođen Cer (Mišinci) na Derventskom ratištu
18.12.1992.godine osnovano Opštinsko udruženje boraca Prnjavor od 1990. g RS, predsjednik Ratko Desić, sekretar Tane Peulić.
Godine 2006. BO dobija stust od Vlade RS od javnog interesa. U 2011. godini opštinska-gradska organizacija broji 6.711 članova, a 2025.godine 6.280 članova.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić rekao je da će se osnovica za borački dodatak uvećati na pet KM, a ne na 4,5 KM kako je bilo planirano.
Savo MinićFoto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
– Ubijedio sam večeras rukovodstvo SNSD-a, da se u Zakonu o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih heroja Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, odmah uveća osnovica boračkog dodatka, ne na 4,5 KM kako je planirano, nego na 5 KM – naveo je Minić, koji je i član Glavnog odbora SNSD-a.
Minić je na Iksu naveo da će ovom odlukom u zbiru biti isplaćeno iz budžeta preko 50 miliona KM više nego ranije za unapređenje položaja onih koji su stvarali Republiku Srpsku.
BANjALUKA – Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Odbrambeno–otadžbinskog rata Republike Srpske kojim se povećava osnovica za borački dodatak sa četiri na četiri i po KM, a za invalidnine će biti 1.100 KM.
Prosječna neto plata u RS iz prethodne godine, prema podacima RZS iz januara 2026. godine iznosila je1.528KM.
BANjALUKA – Boračka organizacija Republike Srpske (BORS) saopštila je da 1. mart nije nikakav praznik već datum početka tragičnog sukoba, te da taj dan treba proglasiti danom žalosti u Srpskoj.
U BORS-u smatraju da je ovaj prijedlog opravdan jer je 1. mart 1992. godine asocijacija na početak rata u BiH i stradanja koje je potom uslijedilo.
„Nelegitimni referendum“ Tog datuma, napominju iz BORS-a, održan je nelegitimni referendum o secesiji BiH od Jugoslavije, bez učešća srpskog naroda, a na sarajevskoj Baščaršiji napadnuta je svadbena povorka pri čemu je ubijen Nikola Gardović, ranjen pravoslavni sveštenik Radenko Mirović, a srpska tobojka zapaljena.
„Nakon toga uslijedio je niz događaja – prelazak Hrvatske vojske u tadašnji Bosanski Brod 3. marta, zločin nad Srbima u Sijekovcu 26. marta, u Kupresu 3. aprila, što su bili direktni povodi za početak građanskog rata u BiH, u kojem je, uz uvažavanje svih žrtava, srpski narod najviše stradao“, navodi se u saopštenju BORS-a.
U dijelu FBiH sa većinskim bošnjačkim stanovništvom 1. mart se obilježava kao Dan nezavisnosti BiH, jer je tada prije 32 godine održan referendum o nezavisnosti i otcjepljenju BiH od SFRJ.
Srbi u Republici Srpskoj 1. mart pamte po ubistvu srpskog svata u Sarajevu, što je bio i okidač za početak ratnih sukoba.
Ovaj datum u Republici Srpskoj se ne praznuje, već 21. novembar – dan kada je u američkoj vazduhopolovnoj bazi „Rajt-Peterson“ kod Dejtona parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, koji je obilježio kraj građanskog rata u BiH.
Predsjedništvo BORS-a je 2025. godine na jednoj od svojih sjednica donijelo zaključak da se od nadležnih institucija Republike Srpske traži da se 1. mart proglasi danom žalosti u Republici Srpskoj, saopšteno je iz ove organizacije.
Vlada Republike Srpske: Povećana primanja za boračke kategorije
Objavljeno:29.1.2026.
Vlada Republike Srpske donijela je danas, na 2. sjednici u Banjaluci, set odluka kojima se u 2026. godini značajno povećavaju osnovice i iznosi novčanih primanja za boračke kategorije, ratne vojne invalide, porodice poginulih boraca i civilne žrtve rata, čime se nastavlja politika jačanja socijalne sigurnosti i unapređenja materijalnog položaja ovih kategorija stanovništva.
Najznačajnije povećanje odnosi se na osnovice za lične i porodične invalidnine, koje su u odnosu na decembar 2025. godine povećane za 10% u januaru, te ukupno 14% od 1. februara 2026. godine. Ovim povećanjem biće obuhvaćeno 42.951 korisnik ličnih i porodičnih vojnih invalidnina, za šta je u Budžetu Republike Srpske obezbijeđeno ukupno 222,5 miliona KM.
Takođe , povećanje se odnosi i na mjesečni borački dodatak, gdje osnovica od 1. februara 2026. godine raste sa 3,50 KM na 4,00 KM po mjesecu provedenom u zoni borbenih dejstava, što predstavlja povećanje od 14,286%. Pravo na mjesečni borački dodatak ostvaruje 177.520 korisnika, a za ovu namjenu planirana su sredstva u iznosu od 295,48 miliona KM.
Vlada je donijela i Odluku o visini osnovice za obračun godišnjeg boračkog dodatka za 2025. godinu, kojom je utvrđena osnovica u iznosu od 4,43 KM po mjesecu provedenom u zoni borbenih dejstava. Isplata će biti izvršena za 344 korisnika, u skladu sa evidencijom na dan 31. decembra 2025. godine.
Dodatno , Vlada Republike Srpske nastavlja podršku borcima starijim od 65 godina koji ne ispunjavaju uslove za penziju. Mjesečno novčano primanje za ovu kategoriju povećano je sa 318,64 KM na 349,35 KM. Za realizaciju ove mjere u 2026. godini obezbijeđeno je 6,3 miliona KM.Sa 31.12.2025. godine evidentirano je 1551 korisnik ovog mjesečnog novčanog primanja.
Godišnjica izgradnje , odnosno 10 godina od novog spomenika. PARASTOS I POMEN POGINULIM PRIPADNICIMA VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE IZ MJESNE ZAJEDNICE DRENOVA
Otkrivanje spomenika izvršeno je 12.6.2016. godine,
Ugrađeno je 11 likova poginulih i nestalih pripadnika Vojske Republike Srpske.
Kod spomenka ispred Društvenog doma u Gornjoj Drenovi u 17.00 časova , organizovan je pomen, parastos i obilježavanje godišnjice od otkrivanja spomen ploče u Donjoj i Gornoj Drenovi i 9 godine od izgradnje spomenika poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz mjesne zajednice Drenova, koji svoje živote položiše za Republiku Srpsku, za slobodu svojih porodica, za našu slobodu i slobodu ovih prostora.
PARASTOS I POMEN POGINULIM BORCIMA VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE IZ MJESNE ZAJEDNICE KREMNA
Otkrivanje spomenika izvršeno je 28.6.2018. godine,
Ukupno je upisano dvadesetosam od kojih je dvadesetsedam poginulih pripadnika Vojske Republike Srpske i jedno poginulo u službi VRS u poratnom periodu.
Kod spomenika u blizini crkvenog hrama na Vučijaku u Kremni u 14.00 časova , organizovan je pomen, parastos i obilježavanje godišnjice od otkrivanja spomenika poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz mjesne zajednice Kremna, koji svoje živote položiše za Republiku Srpsku, za slobodu svojih porodica, za našu slobodu i slobodu ovih prostora.
PARASTOS I POMEN POGINULIM PRIPADNICIMA VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE IZ MJESNE ZAJEDNICE ŠTRPCI
Otkrivanje spomenika izvršeno je 24.5.2001. godine.
Ugrađeno je 42 likova poginulih pripadnika Vojske Republike Srpske.
Kod spomenka ispred Društvenog doma u Štrpcima , i ove godine, u 12.00 časova , organizovan je pomen, parastos i obilježavanje godišnjice od otkrivanja spomenika poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz mjesne zajednice Štrpci, koji svoje živote položiše za Republiku Srpsku, za slobodu svojih porodica, za našu slobodu i slobodu ovih prostora.
Otkrivanje spomenika izvršeno je 14.6.2003. godine,
Ugrađeno je 12 likova poginulih pripadnika Vojske Republike Srpske.
Kod spomenika u blizini Srpske pravoslavne crkve u Prosjeku u 12.00 časova , organizovan je pomen, parastos i obilježavanje godišnjice od otkrivanja spomenika poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz mjesne zajednice Prosjek , koji svoje živote položiše za Republiku Srpsku, za slobodu svojih porodica, za našu slobodu i slobodu ovih prostora.
Udruženje veterana Odbrambeno-otadžbinskog rata RS 3.6.2025. godine proslavilo krsnu slavu i održali redovnu skupštinu u Topoli kod Gradiške.
U Prnjavoru osnovano osmo udruženje građana iz odbrambeno-otadžbinskog rata RS u opštini.
OSNOVANI VETERANI ODBRAMBENO OTADŽBINSKOG RATA
osnivačka skupština Veterani OOR RS
U Prnjavoru, 4.11.2021. godine, pored Boračke organizacije opštine, Opštinske organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalh civila, Udruženje RVI opštine, Udruženje „Vukovi sa Vučijaka“, Udruženje građana „Veterani RS“, Udruženje djece poginulih boraca VRS, Opštinski odbor starješina VRS i osnovano Udruženje građana “ Veterani odbrambeno otadžbinskog rata“.
Predsjednik udruženja Slavko Malešević, Maleš iz Kulaša, borac prve kategorije, pripadnik Prnjavorske brigade od formiranja do kraja rata.
Udruženje je formirano prije četri godine na nivou RS, a ovo je 30 opštinsko udruženje. Ostaje da se ostvare zajednički ciljevi u zaštiti boraca i njegovanju tradicija odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske.
Godišnjica izgradnje spomenika. PARASTOS I POMEN POGINULIM PRIPADNICIMA VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE IZ MJESNE ZAJEDNICE ORAŠJE – NOVO SELO
Otkrivanje spomenika izvršeno je 17.6.2001. godine.
Ugrađeno je 14 likova: 12 poginulih pripadnika Vojske Republike Srpske i 2 civilne žrtve rata.
I ove godine kod spomenka na lokaciji centar Orašja, u neposrednoj blizini osnovne škole u 15.00 časova , organizovan je pomen, parastos i obilježavanje godišnjice od otkrivanja spomen od izgradnje spomenika poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz mjesne zajednice Orašje i Novo selo, koji svoje živote položiše za Republiku Srpsku, za slobodu svojih porodica, za našu slobodu i slobodu ovih prostora.
Spomenik u Orašju, Spomenik NOR-a
Vijenac je položen i kod renoviranog spomenika palim borcima NOR-a.