Ratni dobrovoljci 1912-1918

Crkva u Prnjavoru

Po četvrti put, a sada 21.11.2023. godine, u crkvi u Prnjavoru vršen je pomen i parastos za 134 poginulim Srpskim dobrovoljcima sa područja grada u Velikom ratu. 1

ČESTITAMO DAN MIRA 21 novembar.Poginulima, nestalima, tragično nastradalima i umrlima neka je večna slava i hvala !

Grupa Soko

Danas se navršava 27. godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Toga dana malo ko je shvatio značenje sporazuma posle teškog i krvavog građanskog rata.

Neprijateljske strane pomognute bogatim Arapskim zemljama, Zapadnim država, Sjedinjeni Američki Državama, domaćih izdajnika (čitaj derertera i ratnih profitera) i direktnog mešanja Severnoatlantske alijanse (NATO).

Republika Srpska je priznata u svim međunarodnim okvirima, na prvom mestu treba istaći hrabre pripadnike Vojske Republike Srpske, ako iko zaslužuje povodim značajni datuma iz Odbrambeno – otadžbinskog rata onda je to boračka populacija.

Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, poznatiji kao Dejtonski mirovni sporazum, jeste sporazum koji je potpisan u vazduhoplovnoj bazi Rajt – Paterson kod Dejtona, u američkoj državi Ohajo, a kojim je prekinut rat u Bosni i Hercegovini. Po ovom sporazumu, BiH je podeljena na dva dela: Federaciju Bosne i Hercegovine (51% teritorije nekadašnje SR BiH) i Republiku Srpsku (49% teritorije nekadašnje SR BiH).

Pregovori su trajali od 1. do 21. novembra 1995. godine. Glavni učesnici su bili tadašnji predsednik Republike Srbije Slobodan Milošević, predsednik krnjeg Predsedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović, predsednik Republike Hrvatske Franjo Tuđman, predstavnici SAD Voren M. Kristofer (državni sekretar SAD ), pregovarač Ričard Holbruk i general Vesli Klark. Sporazum je zvanično potpisan u Parizu 14. decembra.

Posle NATO bombardovanja Republike Srpske, a pre pregovora u Dejtonu, političko i vojno rukovodstvo iz Republike Srpske morali su pristati da budu u zajedničkoj delegaciji sa tadašnje Savezne Republike Jagoslavije.

U toj delegaciji nisu mogli biti predsednik Republike Srpske dr Radovan Karadžić i general, komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, a vođa zajedničke delegacije bio je Slobodan Milošević, koji je u slučaju neslaganja, bio ovlašten da donese glavne odluke (tzv. „zlatni glas”).

Tako je delegacija Savezne Republike Jugoslavije ovlaštena da predstavlja Republiku Srpske. Presednik Radovan Karadžić pokušao je da traži izjašnjavanje Narodne skupštine, ali je odustao posle razgovora sa patrijarhom srpskim gospodinom Pavlom da se sporazum potpiše bez odlaganja.

Sa Miloševićem u srpskoj delegaciji bili su predsednik Republike Crne Gore Momir Bulatović, ministar inostranih dela Savezne Republike Jugoslavije Milan Milutinović, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Momčilo Krajišnik, potpredsednik Republike Srpske Nikola Koljević, i ministar inostranih dela Republike Srpske Aleksa Buha.

U period 1991 – 1995. godine na prostoru i sa prostora Bosne i Hercegovine 34.930 Srba ubijenih u ratu, podaci su Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske. Među 34.930 Srba ubijenih u ratu računati su Srbi, koji su ubijeni na prostoru Hrvatske i ovaj broj nije konačan.

20.11.2023.novosti

Obilježavanje internacije Srba u dobojski logor 26.12.2022. godine

Zloglasni dobojski logor-opomena za buduće srpske naraštaje

​Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović izjavio je 26.12.2018. godine da je dobojski logor, koji su formirale vlasti Austrougarske, bio prvi koncentarcioni logor u Evropi u kojem je interniran 45.791 Srbin, a ubijeno njih 12.000.

„Prošle su 103 godine i nismo ih zaboravili i poručujuem nećemo zaboraviti ni naše žrtve, ni zločince“, rekao je Milunović koji je danas prisustvovao obilježavanju sjećanja na 103 godine od internacije Srba u dobojski logor.
Milunović je poručio da zločin ne smije biti zaboravljen kako se ne bi ponovio.

Logor smrti 1915-17.

Dimenzije ovog zločina su ogromne, 12.000 Srba je umoreno glađu i mučenjem, a 45.791 naš sunarodnik prošao je kroz ovaj strašni logor smrti u tada, kako su je oni nazivali, civilizovanoj Evropi“, rekao je Milunović novinarima.

Logor

Prema njegovim riječima, Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova utvrdio je 26 datuma od republičkog značaja.

„Imamo zahtjeve za utvrđivanje i obilježavanja još datuma i mjesta stradanja Srba i mi smo to u obavezi i zbog sebe i zbog potomaka“, rekao je Milunović.

Vijence na spomenik „Dobojski logor 1915-1917“, koji se nalazi na mjestu nekadašnjeg logora u neposrednoj blizini sadašnje željezničke stanice, položila je delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović, delegacija grada Doboja, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, gradske i republičke Boračke organizacije.

Delegacije su prethodno položile vijence kod Spomen-kosturnice u dobojskom Sabornom hramu Svetih apostola Petra i Pavla, a sveštenstvo dobojskog Arhijerejskog namjesništva služilo parastos za stradale.

Obilježavanje internacije Srba u dobojski logor organizovao je Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske.

21.11.2022.

Položen vijenac na spomeniku Ratnim dobrovoljcima 1912 -1918. godine u Šibovskoj 1

U  okviru obilježavanja 104 godine od oslobođenja Prnjavora u Prvom svjetskom ratru, na spomen-kompleksu u mjesnoj zajednici Šibovska, pored spomenika borcima iz Velikog rata, položeno je cvijeće ispred Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca Prnjavor.

Po treći put, a sada u crkvi u Prnjavoru vršen je pomen i parastos za 134 poginulim Srpskim dobrovoljcima u Velikom ratu.

Ove godine obilježavanje godišnjice oslobođenja Prnjavora u Velikom ratu nalazi se u programu obilježavanja značajnih datuma u opštini Prnjavor.

POGINULI I UMRLI SRPSKI BORCI OD 1912 DO 1918. GODINE

  1. SARIĆ GAVRO,
  2. MILINČIĆ PETAR,
  3. MILINČIĆ NEDO,
  4. ZORIĆ ILIJA,
  5. LAPIĆ MARKO,
  6. SUVAJAC PETAR,
  7. BOŽUNOVIĆ VASO,
  8. MILADINOVIĆ VID,
  9. USORAC TRIVUN,
  10. KITIĆ TEODOR,
  11. KITIĆ STEVAN i
  12. BJELANOVIĆ MILE

Godišnjica oslobođenja Prnjavora u Prvom svjetskom ratu

Polaganje vijenca kod spomenika u Šibovskoj

Vučijak, parastos i pomen 2021.

SVEČANI MARŠ U BANJALUCI Obilježavanje 103 godine od ulaska srpske vojske (FOTO)

Nastavite sa čitanjem

  1. 1[][]

Prnjavorčani u Austrougarskoj Vojsci

U susret  godišnjice oslobođenja Prnjavora u Velikom ratu

SPISAK POGINULIH, ZAROBLJENIH I NESTALIH AUSTROUGARSKIH VOJNIKA SA PODRUČJA PRNJAVORSKOG SREZA

Derventa 2020.

U izdanju štampe Grafika iz Devente, objavljena je 2020. godine, knjiga Veroljuba Maletića iz Srpca: SPISAK POGINULIH, ZAROBLJENIH I NESTALIH AUSTROUGARSKIH VOJNIKA SA PODRUČJA PRNJAVORSKOG SREZA Nastavite sa čitanjem

Prnjavor sjećanje na poginule.640 nastradalih u Gradu Prnjavor

2022.

gradsko groblje

Veliki broj građana Prnjavora stradali su u ratovima vođenim na prostorima  bivše SFRJ od 1991. do 1996. godine. Poznati su  podaci da  opština Prnjavor spada na drugo mjesto u RS po broju stradalnih u ratovima vođenim na prostorima bivše SFRJ.

Prema prikupljenim podacima došlo se do 640 nastradalih pripadnika vojske i policije sa područja opštine Prnjavor u jugoslovenskom ratu 1991-1995. godine raspoređenih u 95 vojne pošte.

Grad Prnjavor i boračke organizaciji i udruženja grada Prnjavor 1 kod obilježavanja značajnih datuma grada  organizuje služenje parastosa i pologanja  vijenca za 626 poginulih boraca sa područja opštine Prnjavor.

Nastavite sa čitanjem

  1. 37[]

Век победника“ – 8.000 војника на десет локација

Србија је стогодишњицу победе у Првом светском рату обележила великом војном вежбом „Век победника“. Реч је о једној од највећих војних вежби у региону у којој је учествовало 8.000 припадника Војске Србије са око 645 борбених система. Председник Вучић присуствовао вежбама на Пасуљанским ливадама и на Пештери. Nastavite sa čitanjem

Vitkovci 1995.

Zona odgovornosti s.Gojakovac – r.Usora Dobojsko ratište, posljednje.

Vitkovci, posljedni položaji brigade, novembar 1995.

Naređenjem od  8.11.1995. godine 1. Prnjavorska lpbr posjela je položaje,  a 16. kmtbr krenula je na novi zadatak. Linija odbrane brigade od Gojakovca do rijeke Usore[1] u dužini od oko 18 kilometara , nikada duža l/o, srećom svi položaji su uređeni, a u l/o na Dobojskom ratištu, širi rejon Vitkovci  nalazi se 1.525 boraca. Ovdje treba napomenuti da za izvršavanje ovog zadatka pridodat nam je radnički bataljon iz Prnjavora koji se nalazio na liniji odbrane u Svilaju u sastavu 1. okbr 1.KK VRS. Brigada nikad brojnija. Nastavite sa čitanjem

Amblem BO

Mitrovdan

8.11.2023.

Obilježen Mitrovdan u Prnjavoru

Vučijak Prnjavor

Mitrovdan, krsna slava Boračke organizacije, obilježen je i u Prnjavoru. U spomen hramu na Vučijaku služen je parastos, nakon čega su položeni vijenci.

8.11.2022.

Prnjavor: Boračka organizacija proslavila krsnu slavu Mitrovdan (FOTO)

(VIDEO)

Nastavite sa čitanjem

Benkovac 93-1994.

 30 godina od Benkovačkog ratišta

Borbe prnjavoske brigade u odbrani RSK        

Karin, Benkovac

Bez većih problema u toku dugog puta, 1.lp brigada stiže na Benkovačko ratište  4.11.1993. godine. Da naglasimo da je brigada do sada prošla dosta dugi ratni put, ali prijem koji su nam organizovali mještani i komanda 92. mt brigade sa komandantom ppuk. Bosanac Veljkom ostaće u ne zaborav svima.

Po naredbi komande 1. KK u sastav 3.pb ulazi i pješadijska četa „Vukovi “ poznata kao Prvi udarni bataljon 1 KK, Nastavite sa čitanjem

Boračka prava u 2017.

Skupština opštine Prnjavor razmatrala informaciju o ostvarivanju prava u oblasti BIZ

MANJI BROJ KORISNIKA  PRAVA

Prema podacima iz informacionog sistema boračko-invalidske zaštite zaključno sa 31.10.2017. godine, Odjeljenje za boračko-invalidsku  zaštitu obezbjeđuje ostvarivanje prava sljedećem statističkom pregledu  broja korisnika boračko-invalidske zaštite sa područja opštine Prnjavor [1]:

Kategorija 31.12.2015. 31.10.2016. 31.10.2017. Indeks*17/16 % učešća[2]
RVI 1.176 1.166 1.106 94,85% 3,21
članova PPB 555 535 512 95,70% 1,49
članova umrlih RVI 68 60 55 91,66% 0,16
korisnika posebno mjesečno primanje 28 26 26 100% 0,07
CŽR 32 30 29 96,66% 0,08
Aktivni kategorisani borci 4.778 4.743 4.728 99,68% 13,46
Ukupno: 6.637 6.548 6.452 98,85% 18,77

PRAVA BORACA Nastavite sa čitanjem

Boračko udruženje rata

Stalne aktivnosti na  pomoći porodicama poginulih boraca, ratnih vojnih invalida  boraca VRS od strane opštine Prnjavor

POMOĆI OPŠTINE BORAČKIM KATEGORIJAMA  OD RATA DO DANAS

General Talić u decembru 1994. godine kaže:

  • Najmanja briga 1.KK je briga o Prnjavorskoj brigadi. Zašto?! Zato što je opština u potpunosti preuzela brigu o brigadi. Ne samo da ju osposoblјava za borbu opremanjem, već opštinsko rukovodstvo misli i o porodicama poginulih, o invalidima, o borcima na liniji. Mislim da je ovo rukovodstvo primjer kako se treba odnositi prema borcima, a posebno prema porodicama poginulih i prema invalidima. To rukovodstvo, kao i komanda brigade, njen komandni kadar i svi borci, zaslužuju punu pohvalu, puno priznanje od komande Korpusa za sve što čine i što su činili na standardu boraca i standardu brigade.

Nastavite sa čitanjem

Omarska 1995.

Rejon razmještaja 1.lpbr Omarska poslije 28 godina

Daleko smo od linije fronta  Brigada ima sasvim novu ulogu i nove zadatke. Sa potpukovnikom Boškom Peulićem, operativcem OG-10 odlazimo na izviđanje, kako bi upoznali teren i pravce eventualne upotrebe snaga. Izviđeni su pravci :

Blagaj – Suhača – Budimilić Japra

Prijedor – Ljubija – Stara Rijeka

Prijedor – Oštra Luka –

Prijedor – Tomašica – Sanica

Omarska – Mrakovica – Orahovo

Orahova – Dubica – Bačvani – Knežica

Bačvani – Petrinja – Kostajnice

Omarska

Poslije komandantskog izviđanja imali smo potpuniju predstavu kakva nam je uloga i koji su nam zadaci.

Borci uglavnom odmaraju, povremeno vršimo doobuku pojedinih specijalnosti, a posebno na oruđima.

U borbenim dejstvima najčešće nismo se opterećivali formacijskom strukturom brigade, bitno nam je bilo da sve funkcioniše u datom momentu. Iz Korpusa insistiraju da se brigada mora ustrojiti prema formaciji, a ovu aktivnost kontroliše pukovnik  Lazić, a najveći dio posla mora uraditi poručnik Momir Krajišnik, personalac u  brigadi. Svakodnevno smotre, ustrojavamo brigadu, ide sve po planu. Nastavite sa čitanjem