29 godina od Ozrenskog ratišta. Stanje u zoni odgovornosti 1.lpbrigade Prnjavor
Na Podsijelovu svakodnevne borbe, muslimani tuku liniju odbrane brigade artiljerijom, a sa manjim grupama pokušavaju prodor kroz našu odbranu. 1. prnjavorska lp brigada je dobro opterećena.
Jedan broj naših boraca nalazi se na Oraškom ratištu, zbog toga ne puštamo borce na odmor sa Ozrena. Po naredbi komandanta brigade ppuk Vlade, bataljoni su dužni da izdvoje jedan broj boraca najmanje jačine voda u rezervu. Na Podsijelovu ima samo 20 policajaca u brigadnoj rezervi. Rezervne jedinice su formirale 1. i 3. bataljon, a 2. bataljon nije formirao bataljonsku rezervu, iako je dobio naređenje da je obavezan formirati bataljonsku rezervu.
Izvršeno je unutrašnje pregrupisavanje jedinica brigade:
l/o Šujanac tt.715 – k. 726 Humka – put za s. Tunjik /isklj.) posjeda 2.pb , 1. pb posjeda k. 702 – k- 706 – s. Lukići – k. 551 (isklj.), a 3. pb zauzima položaje na k.551 – Vis – i 6 rovova bPJP MUP_a CJB Doboj
zima na podcijelovu 1995. godine
Prnjavorska laka pješadijska brigada na Ozrenu – YouTube
Napad neprijatelja 27.5.1995. godine
Svakodnevno vodimo borbu slabijeg intenziteta i kao grom iz vedra neba strahovit napad muslimana 27.5.1995. godine u 03.40 časova. Muslimani su uspjeli da probiju liniju u rejonu kote Hunke iz Stjepanskog potoka od sela Tunjika, jurišem na rovove 2. bataljona a zatim žestoka borba, linija je probijena, a muslimani kroz otvoreni prolaz napadaju sa leđa na kotu 715. ,726 i 702.[1]
U momentu napada mnogi borci su spavali, što je i logično, iznenadni napad dobro je organizovan, prihvaćena je borba, mnogo ranjenih i poginulih na obe strane, ali muslimani bezglavo napadaju.[2]
Pripadnici 2.pb na Ozrenu
Ovaj napad nismo izdržali, počelo je povlačenje 1. i 2. bataljona na rezervni položaj, 3. bataljon se organizovano i dobro brani. Prvi utisci su stravični, imamo i prve izvještaje. U 1. bataljonu se 12 boraca vodi kao nestalo, a u 2. bataljonu 39 boraca je nestalo, ne zna se za njihovu sudbinu. Izgubili smo dosta tehnike i to 2 trocijevca, 2 BaT, 4 MB 60 mm, 1 broving 12 mm, tri RUP 12, 12 telefona, 1 centrala i 1 TAM 4500.[3]
U toku dana uspostavljena je nova linija odbrane. Nismo izgubili mnogo prostora. Linija odbrane pomjerena je od 200 do 400 metara, ali smo u taktičkom pogledu sada u znatno lošijoj poziciji. Najveći problem nam predstavlja veza sa trećim bataljonom, jer je presječena komunikacija na tt 685, a to znači da je odsječen naš treći bataljon, bPJP Doboj, Srbačka i 4. ozrenska brigada. Jedini put za Vozuću je preko s.Malčića. Borbe se nastavljaju i drugi dan. Teško je ranjen zamjenik komandanta 2. bataljona Vrhovac Dragan. Muslimani sada žestoko napadaju sa kote 706, a prema koti 685. Pravac napada im je 1. bataljon koji se dobro i organizovano brani, nažalost, i danas smo imali gubitaka. Šest boraca 1. bataljona je poginulo, a 10 ih je ranjeno. Za sada se dobro branimo na pravcu 1. i 3. bataljona, 2. bataljon je razbijen i sporo se organizuje, srećom muslimani ne napadaju na pravcu Čevaljuše gdje je razmješten 2. bataljon.
Pripadnici 1.pb na Ozrenu
U Prnjavoru komanda brigade je opsjednuta porodicama, traže izvještaje o poginulim i nestalim borcima, izvještaje sa Ozrena ne dostavljamo, jer očekujemo da će neki od boraca koji se vode kao nestali uspjeti da se izvuku.
Žestoke borbe, ali pomjeranja linije odbrane nema, utrošene su velike količine municije, utrošili smo gotovo svu rezervu koju smo imali u Prnjavoru, neophodna nam je artiljerijska municija.
Za posljednja tri dana imamo zvanične izvještaje, pretrpjeli smo teške gubitke, imamo 9 poginulih boraca, 54 borca su ranjena, a 49 boraca vode se kao nestali. Među nestalim borcima ima i veći broj poginulih, koje su saborci vidjeli, ali nisu ih mogli izvući u žestini borbenih dejstava.
Uspjeli smo konsolidovati liniju odbrane, ukopavamo se a i dalje trpimo jaku neprijateljsku vatru. U pomoć nam je došlo 78 boraca Srbačke brigade i Vojna policija TG Ozren.
Minobacači 1.pb na Ozrenu
U Tumarama 1.6.1995. godine, referisanje komandanata a koje vodi general Kelečević i koji ističe „Ova ofanziva muslimana imala je radikalan cilj – presijecanje Ozrena i dovođenje u okruženje tri brigade. Muslimani su u ovu ofanzivu uključili sve raspoložive snage uvodeći i svoje specijalne jedinice koje su bile na Vlašiću kao i oko 300 plaćenika iz arapskih zemalja, snage sa Gračanice prebačene su na Ozrensko ratište. Korpus nema ni jednog borca u rezervi.“. Za našu brigadu ističe da ni jedna jedinica ne bi izdržala to što smo mi izdržali, citiram: „Glavu gore, niste poraženi, Prnjavorsku brigadu i dalje smatramo herojskom brigadom“.
Znamo da muslimani neće stati, a ni teoretskih mogućnosti nemamo da dobijemo pojačanje u ljudstvu, prema riječima generala Kalečevića. Maksimalno se organizujemo, muslimani i dalje dovode svježe snage, jer su i oni pretrpjeli velike gubitke, a 2.6.1995. godine žestoko napadaju gostovićki bataljon u 05.00 časova. Naš desnokrilni, Gostovićani se izvanredno bore i odbijaju napad. U 09.20 časova napad na kotu 551 i naš treći bataljon. Ovom napadu uslijedila je artiljerijska priprema a posebno precizno je tukao tenk iz rejona Šuplje bukve, parao je rovove a mi nemamo s čim da ga uništimo. Muslimani prilaze našim rovovima, bombama i pješadijskom vatrom zaustavljeni su, borba traje oko 2 sata, pratimo rad komandanta Blagojevića koji je izuzetno vodio ovu borbu, borci se dobro drže, pridodata jedinica Srbačke brigade izvanredna je. Imamo ranjenih boraca. Pogođena je i praga, nišandžija je poginuo. Muslimani se povlače, kraće primirje i u 13.15 časova uslijedio je ponovni napad na treći bataljon, nesmanjenom žestinom napadaju uz artiljerijsku podršku. Borba traje do večernjih sati, a zatim zatišje. U žestokim borbama izgubili smo 8 boraca, jedan borac je poginuo. Posljednih nekoliko dana imali smo žestoke okršaje, izbačen je veći broj boraca iz stroja, ali nismo mogli dobiti jedinicu koja bi nam pomogla u ovim borbama. Dobili smo pomoć od jedinica sa Ozrena koje su izdvojile hrabre borce. U pomoć su nam pritekli, prije svih, Srpčani sa komandantom puk. Suvajcem Miodragom, vojna policija TG, „Đurina policija“, 2 ozrenska, „Rusakovi“, „Cigini“, „Bekšini“, 4. ozrenska lpbr. 1.mtb 27.mtbr-„Motajički bataljon“ ima sopstvenih problema na Vučijoj planini, ali dolaze nam 42 borca Motajičkog bataljona. Ova pomoć, ova saradnja i svi borci koji su nam pritekli u pomoć, ne smiju se zaboraviti.
Teške i iscrpljujuće borbe, a možemo konstatovati da moral boraca u ovom momentu zadovoljava, 3. bataljon poslije uspješnih borbi dobio je još jednu sigurnost i najstabilniji je u ovom momentu, u 1. bataljonu 1. četa umorna je poslije napornih borbi, 2. bataljon još nije stabilizovan, a to se osjeti i kod boraca. Bezbjednosna situacija je povoljnija jer smo dobili municije preko TG Ozren, količine su skromne jer u ovako žestokim borbama potrošnja je velika. Svakodnevne borbe iscrpljuju brigadu, gotovo da nemamo smjene, nakon 25 do 30 dana provedenih na Ozrenu šaljemo borce na odmor 2 do 3 dana da se okupaju, malo odmore i osvježe i – ponovo na Ozren. Prvi i treći bataljon solidno su stabilizovani, u 2. bataljonu dosta organizacionih problema. Komanda nikako da se stabilizuje.
Svojom naredbom 14.6.1995. godine, komandant brigade izvršio je organizacione promjene komande 2. bataljona. Na dužnost komandanta 2. bataljona postavljen je potporučnik Popović Ranko, komandir 1.pč 3.pb, a njegov zamjenik je zast. Subić Tomislav. Na dužnost pomoćnika komandanta za moral postavljen je vodnik Radošević Obrad. Dotadašnji komandant 2. bataljona Kuzmanović Milorad postavlja se na dužnost referent operativnih poslova u komandi brigadi.
U organizacionom pogledu, najveći problemi javljaju se na spojevima jedinica. Sa Gostovićkim bataljonom u širem rejonu Nikolinog brda, nikako da se ostvari fizička veza, tako 17.6.1995. godine komandant ppuk Vlado sa izviđačima i vojnom policijom 1.lpbr u obezbjeđenju, te komandanta Gostovićkog bataljona, kapetanom Lazić Mirkom i njegovim pomoćnikom za obavještajno-bezbjednosne poslove, idu na komandantsko izviđanje. Nedovoljno upoznat ili prevaren kada je u pitanju raspored za obavještano-bezbjedonosne poslove krenuli su prema rovu „12“ svoga bataljona, iz tog pravca otvorena je vatra i dva čelna čovjeka Gostovićkog bataljona poginula su. Naš desnokrilni susjed ima dosta problema oko organizacije odbrane, a mi im malo možemo pomoći jer nemamo dovoljno boraca, tako da je ostao prilično veliki međuprostor sa Gostovićkim bataljonom. U ovom momentu najnepovoljnija situacija za brigadu je rejon Čevaljuše i Nikolinog brda.
Zbog izuzetno teške i složene situacije, a pogotovo kada je u pitanju moral boraca, pomoćnik komandanta za moral ppor Mitrić Boro dostavlja vanredni izvještaj 1. KK i TG Ozren. Kraći izvod izvještaja: brigada je vodila izuzetno teške borbe za posljednjih mjesec dana, uspjeli smo zaustaviti neprijateljsku ofanzivu, nažalost pretrpjeli smo velike gubitke. Za 40 dana na Ozrenskom i Oraškom ratištu, gubici su sljedeći: 14 poginulih boraca, 48 nestalih i 130 lakše i teže ranjenih boraca. Ukupno 192 borca izbačena su iz stroja brigade, a to je za nas nenadoknadiv gubitak, a pogotovo ako se zna da je dobar dio ovih boraca bio na komandnim mjestima u jedinicama.
Borački sastav brigade je umoran, a osjeća se i nesigurnost zbog slabe pomoći sa strane (izuzev pomoći Srbačke brigade), dobija se utisak da smo prepušteni sami sebi. Više puta upućivali smo zahtjev za pomoć u ljudstvu, do danas nismo dobili ni jednog vojnika.
Zahtjev se svodi da je neophodno brigadu konsolidovati i referisanje na novo ratište u zoni 1.KK, prema potrebama VRS.
Dana 22.6.1995. godine komandant OG Doboj puk. Arsić saziva referisanje u Tumarama, komandant ppuk Vlado je bolestan, ima težu upalu pluća i leži u Prnjavoru. Na referisanje odlazi načelnik brigade maj Tomić Srđan i moralista ppor Mitrić Borko. Komandant Arsić upoznao je prisutne sa opštim stanjem na Ozrenskom ratištu, a zatim sa sadržajem telegrama koji je upućen od strane 4. ozrenske brigade, Srbačke brigade i bataljona PJP komandi TG Ozren, komandi OG Doboj, komandi 1. KK i Glavnom štabu VRS, a komandant bPJP Blagojević Jefto uputio je telegram i Ministarstvu unutrašnjih poslova. Telegram upućen na pretpostavljene komande nismo dobili, ali je puk Arsić iznio sadržaj telegrama koji nas optužuje za izdaju, dezerterstvo, dezorganizaciju i javašluk.[4]
Mnogo uvredljivih riječi upućeno je na račun naše brigade. Na optužbe puk. Arsić odgovorio je i rekao da cijeni našu brigadu više od onih koji je optužuju. Puk. Suvajac, komandant Srbačke brigade se povukao i svoju izjavu demantovao.
Ocjenu, koju su dale nama susjedne jedinice, nismo mogli prihvatiti te svojim aktom, str.povr.br. 06-910/95 od 21.6.1995. godine upoznali smo komandu 1. KK i TG Ozren. Stanje u brigadi po našoj ocjeni je veoma teško, jer smo svakodnevno u borbama, a izgubili smo veliki broj boraca, nismo prepustili da nas nosi stihija, već neprekidno radimo na stabilizaciji brigade. Zaustavili smo jaku ofanzivu neprijatelja, nismo imali masovnu pojavu dezerterstva, izuzev pojedinačnih slučajeva kod psihički rastresenih osoba, stanje se postepeno stabilizuje i nije nam jasno odakle pravo nepozvanim oficirima da konstantuju da u brigadi vlada rasulo. U ovim teškim trenucima za brigadu, kao i VRS, ovako niski udarci sigurno nam neće koristiti.
Po naređenju komandanta1. KK u brigadu dolaze ppuk. Gajić Dragiša, ppuk. Đoković Novak i KIK Miljković Mile, kako bi sagledali stanje u brigadi. Izlaganjem komandanta1. lpbr prihvaćeno je, a pomenute starješine postavljaju pitanje: Zašto su starješine jedinica koje brane Ozren, pisale protiv Prnjavorske brigade? Naš zaključak sa referisanja bio je: u slučaju pada Vozuće unaprijed treba pronaći krivca, a taj krivac trebala je biti Prnjavorska brigada, trebalo je naći opravdanje o eventualnom povlačenju jedinica sa juga Ozrenskog ratišta. Muslimani znaju da imamo dosta problema, svakodnevno nas granatiraju i sa manjim grupama pokušavaju napade, najčešće u rejonu Nikolinog brda, sve ove napade uspješno odbijamo.
Imamo dosta poteškoća, svjesni smo, sve probleme nastojimo rješiti i prevazići, o svemu je upoznata i pretpostavljena komanda, tim povodom general Talić lično nam se obratio teleksom.
Komanda 1. Krajiškog korpusa Str.pov.br. 231-1-95 od 25.6.1995. godine
Borcima i starješinama Prnjavorske brigade,
Koristimo priliku da vam se lično obratim poslije dva pisma koje ste uputili komandi Korpusa.Prije svega, izvinjavam se što vas nisam obišao u vašoj i mojoj nevolji koja nas je zadesila u borbi za slobodu našeg srpskog naroda. Nadam se da ćete mi oprostiti u razumjeti moje obaveze.
U borce Prnjavorske brigade vjerujem i vjerovaću dok ja lično postojim i dok postoji i jedan borac u vašoj brigadi. Vjerujem da ćete i sadašnje, sasvim sigurno, trenutne poteškoće savladati i da nećete dozvoliti da se sa vama porede neki koji niti su bili, niti su sada, niti će biti ravni borcima kao što su junaci prnjavorske brigade. U ove četiri pune godine, borci brigade su pokazali odlučnost, junaštvo, organizovanost i nadasve patriotizam na svim borbenim zadacima pokazali kako se bori za srpsku zemlju, za slobodu srpskog naroda.
Malo je jedinica u 1. KK koje se mogu porediti i pohvaliti sa rezultatima postignutim u borbi i sa ratnim putem od Brčkog do Knina i od Slavonije do Ozrena i taj put je toliko svijetao i čist, da nam svima može služiti za ponos, a sve optužbe na vaš račun neću prihvatiti ni od koga, jer su tendenciozne i netačne. Znam da najbolji najteže podnose greške i gubitke, vi to ipak morate brže, glavu gore, mislite na nove pobjede, neka vas prati sreća i junaštvo i neka vam je Bog na pomoći. Pozdrav borcima i komandnom kadru, želim uspjeh do konačne pobjede! KOMANDANT, general-potpukovnik Momir Talić, s.r.
Hvala generalu, on je kompetentan da da ocjenu brigade, generalovo povjerenje sigurno nećemo iznevjeriti.
Na Podsijelovu svakodnevne borbe, predaha nema, neprijatelj gotovo 24 časa granatira našu liniju odbrane, a i po dubini traži ciljeve. Krajem juna 1995. godine neprijatelj je pokrenuo novu ofanzivu, Vozuću su branile i posebno na položaje Lake prnjavorske brigade, koja je imala dosta žene: Nada Boposavac problema i gubitaka. Ovaj podatak spominjemo, jer je u ispomoć Prnjavorskoj brigadi, pridodat vod vojne policije iz Srbačke brigade. Ovaj vod je u jutro 24. 6 . bio žestoko napadnut od strane neprijatelja, u čijem sastavu je bilo i mudžahedina iz čuvenog zločinačkog odreda “El Mudžahid“. Pored jakog otpora, vod je bio privremeno pomjeren sa svojih položaja. Brzom intervencijom položaji su vraćeni, ali su živote izgubili: Momir Vukašinović i Veselin Cerovac. Za kratko vrijeme, do vraćanja položaja, mudžahedini su izmasakrirali njihova tijela odsijecanjem glava, tako da su i sahranjeni bez glava. Ranjeno je nekoliko boraca iz tog voda. [5]
Svakodnevno imamo ranjenih boraca i pored brojnih problema oko organizacije odbrane uspjeli smo stabilizovati liniju odbrane. Najveći problemi su popuna brigade, manji broj novo mobilisanih boraca kvalitetom ne zadovoljava naše potrebe, teško nam je organizovati odmor boraca, svako puštanje na odmor je rizično, jer se umanjuje borbena gotovost jedinica. Prvi i treći bataljon solidno su organizovani i osjeti se dobar rad u komandi bataljona. Drugi bataljon vraća samopouzdanje, a mladi komandant ppor Popović Ranko postepeno se uvodi u posao i sigurno je da će biti dobar komandant.
Pored mnogobrojnih problema koje rješavamo u hodu i prijatni trenuci za brigadu. Danas je 28.6.1995. godine, krsna slava VRS – Vidovdan, a mi smo na svečanosti u Bijeljini primili ratnu zastavu. Zastavu je primio ppor Sančanin Bogoljub, zamjenik komandanta 3. bataljon.
Ponovo konstatujemo neprekidne borbe, neprijatelj tuče artiljerijom, a sa manjim grupama kreće u napad. Rad izviđačkih grupa je neprekidan, od krajnjeg cilja muslimani ne odustaju. Obavještajni organ OG Doboj nas obavještava da se u Zavidovićima pripremaju jedinice koje će učestvovati u b/d na Podsijelovu.
Oko 08.00 časova, 4.7.1995. godine u obilazak brigade dolazi general Kelečević. Zajedničko referisanje sa komandom brigade. Komandant ppuk Vlado u iscrpnom izlaganju, koje je trajalo oko dva i po časa, do detalja upoznaje generala o stanju u brigadi, kao i zadacima koje momentalno izvršavamo. Očigledno je general zadovoljan izloženim, a zatim se obratio komandi brigade da nas upozna sa stanjem: „U 1. korpusu takođe ima dosta problema, snage oko tri brigade su van zone odgovornosti korpusa, tako da nema teoretske mogućnosti ojačati jedinice na ozrenskom ratištu, koje zasigurno imaju dosta problema. Sarajevska ofanziva je teška, ali dobojska bi mogla biti još teža. Rat će se sigurno riješiti na prostorima 1. KK. Vaša brigada je jedna od najboljih, najstabilnijih i najopremljenijih brigada. Malo je jedinica da poslije toliko gubitaka ostanu stabilne. Svima nam najteže pada što imate 48 boraca koji se vode kao nestali, za sada ništa ne možemo učiniti.“ Iz ovakvog izlaganja generala Kelečevića, došli smo do saznanja da se jedino možemo pouzdati u vlastite snage, te da se moramo maksimalno angažovati kako bi sačuvali borce i prostor koji nam je povjeren.
Poslije referisanja, general je obišao položaje 1. bataljona, razgovarao sa borcima i na kraju dao povoljne ocjene o stanju u brigadi. Za ne povjerovati je kako su muslimani svakodnevno aktivni, tuku nas artiljerijom, pješadijskom vatrom, izviđačke grupe su im aktivne, sve je to smišljeno da nas maksimalno iscrpe i psihički i fizički. Primjećujemo veliki broj vojnika koji dolaze u širi rejon Podsjelova u kolonama, očigledno je pripremaju se za ofanzivna dejstva. Naši rovovi su solidno popunjeni ali nemamo ni jednog borca u rezervi. Najslabije tačke su nam na spojevima na lijevom krilu sa bPJP MUP-a CSB Doboj, a na desnom krilu sa gostovićkim bataljonom. U ovom momentu, 7.7.1995. godine sa pridodatim nam jedinicama (pragisti, tenkisti, innjižerci i izviđačka četa OG 9) na Podsijelovu se nalazi 950 boraca. Da bi mogli obezbijediti bataljonsku i brigadnu rezervu i koliko-toliko solidan odmor, trebalo bi nam još oko 200 boraca. Da dobijemo pojačanje u ovom momentu, to je gotovo nemoguće jer nema ni jedne slobodne jedinice u OG i 9 1. KK iako smo dobili usmeno obećanje generala Kelečevića i generala Arsića da ćemo ubrzo dobiti pojačanje. Obavještajni podaci koje dobijamo od OG 9 ni najmanje nisu ohrabrujući, svi su nagovještaja da se muslimani spremaju za novu ofanzivu, dovode nove snage, a pretpostavlja se da imaju i mudžahedine, koje koriste samo za ofanzivna dejstva. Naši izviđači takođe potvrđuju brojnost neprijateljskih vojnika.
Na liniji odbrane naše snage su u punoj pripravnosti, jer podaci koje imamo nagovještavaju siguran napad na pravcu naše brigade. Izvršili smo i procjenu, očekujemo napad na 1. i 3. bataljon, pravac kota 685 i Krčevine. Izvršili smo popunu municijom, obavili smo sve pripreme, zabrinjava nas jer nemamo rezervi osim voda izviđača i policije a to je nedovoljno. Gotovo smo sigurni da će nas sutra, 21.7.1995. godine, u jutarnjim satima napasti muslimani. Obavještavamo kompletnu liniju odbrane, maksimalna pripravnost, svi smo na nogama, cijelu noć gotovo niko ne spava.
Stariji vodnik Pavle Radić, komandir 1.voda 6.baterije Praga 1.lapPVO 1.KK o borbama za kotu 551. :
U Jakešu, pukovnik Ratko Lazarević. komandant Prvog lakog artiljerijskog puka, spremio novu naredbu – pravac Ozren i javiti se komandi Prve prnjavorske lake pješadijske brigade. Na srpsku planinu kreću Radić. Ignjatić. Šušnjar, Bojić, Tomaš, Nikolić, Tiragić, Jakovljević. Vidović. Vračarić, Mihajlović, N. Nikolić. Dardić,Janković… Nakon upoznavanja sa potpukovnikom Živkovićem, komandantom Prnjavorske. Ozrenom počeše odjekivati rafali naših „praga“ i povici podrške naših novih saboraca.
Dan za danom, na Ozrenu protiče uz žestoke borbe. Borci Prnjavorske ne puštaju ni pedalj srpske zemlje. Prati nas uspjeh. ali najdraži mi je onaj ostvaren u borbi za kotu 551. mi „pragisti“, zajedno sa braćom Prnjavorcima, dobili smo ovu značajnu kotu bez ijednog ozbiljnije ranjenog. Moram reći da smo ponosni što smo pridodati brigadi u kojoj su sve junak do junaka. Zna to dobro i naš neprijatelj (Radić ga radije krsti sa „balija“). A upoznao je i muziku naših ljepotica. posebno kada vatrom diriguju nišandžije poput Želje, Gore. Čondre. Mile… Rat još traje „pragisti“ još imaju šta da „sviraju“. Još će se čuti i o nama i o borcima Prve prnjadorske.(Glas borca lpbr, broj 4 juni 1995. str.13). U borbama u rejonu k.551 2.6.1995. godine, pogođena je praga, nišandžija je poginuo.
[1] snage ABiH sa Mudžahedinima, nakon uspješnog izviđanja našeg p/k, uz više pokušaja, prolazi kroz netučen i neminiran prostor između k.726 Humka – put za s.Tunjik i razvija se u dvije kolone, lijeva i vrši okruženje k.726 i dalje prema Šujancu, a desna kolona napada prema k.702. Dva dana prije napada izviđačko odjeljenje ABiH iz Zavidovića uspješno su poskidale minsko polje na spoju sa 1. i 2. bataljonom. Izjava dao komandir izviđača, poslije rata, koji je neposredno učestvovao u akciji skidanja minskih polja i upadu u rovove 2. bataljona. Vidi šema rovova –polozaji 2.pb 27.5.1995 u rejonu kote Hunke.
Operacija 3. korpusa tzv. Armije BiH, odnosno 35. divizije pod tajnim nazivom „Proljeće — 95” s ciljem osvajanja Podsjelova i odsijecanja Vozuće počela je u zoru 27. maja i trajala je do 30. maja 1995. godine. Ova operacija je među inostranim mudžahedinima imala naziv „Fethul-mubin i što znači jasna pobjeda. Brutalni jutarnji napad desetak kombinovanih probojnih diverzantskih grupa iz pravca Livada i Tunjika, na čijem čelu su se nalazili inostrani i domaći mudžahedini, natjerao je srpske branioce da se povuku sa većeg dijela Podsjelova. Preživjeli borci VRS pamte nalete vjerskih fanatika prema koti Humka koje je vodio Abu Abdulah iz Libije, koji je bio veteran iz rata u Afganistanu, a koji je u ovom napadu poginuo. Na srpskoj strani bili su veliki gubici, pa su tako samo iz prnjavorske brigade poginula i nestala najmanje 53 borca. Tih dana nestao je i Radomir Sandić iz Crkvene kod Prnjavora, otac jedne od 12 tragično stradalih beba u banjalučkom porodilištu 1992. godine.
Neposredno nakon završetka bitke za Podsjelovo mudžahedini su načinili video zapis brutalnog razračunavanja sa zarobljenim i ranjenim srpskim borcima. O surovosti i fanatizmu mudžahedinskih ratnika govori i to da su u napadnutom rovu prnjavorske brigade 8. juna zaklana dva borca. Njihova tijela su pronađena, ali su mudžahedini odsječene glave odnijeli kao ratni trofej. (Stradanje srpčana na Ozrensko-vozućkom ratištu, Banja Luka, 2018. godine, str.31)
Napad je počeo u 4 sata i 15 minuta 27. maja 1995. godine, a već nakon nekoliko minuta pripadnici Odreda “El mudžahedin” javili su da se nalaze na svim planiranim kotama. U prvi mah Komanda 3. korpusa ARBiH je sumnjala u istinitost obavještenja iz razloga što je potrebno daleko više vremena da se po čistom i vremenu bez ratnih dejstava ovlada tim prostorom. Nakon nastupanja odreda “El muhžahedin”, oko 5 sati, pripadnici IV manevarskog bataljona 3. korpusa ARBiH kreću u udar na svom dijelu ratišta i nakon žestokih borbi ovladavaju rejonima Jezera i Gaja. Nakon akcije posebno su pohvaljeni “Sabrijini”, “Harisovi” i “Šefikovi” borci koji su udarili na najteži dio ratišta – sistem zemunica i tranšeja. Time je ovladano najdominantnijim područjem cijelog južnog i jugoistočnog dijela Ozrena iz razloga što Ozren upravo počinje ili završava na Podsijelovu. Tokom borbi gotovo jedini ozbiljniji problem je predstavljala “praga” VRS koja je gotovo 10 minuta djelovala prema pripadnicima ARBiH. Nakon njezinog uništenja vrlo lahko se ovladalo Podsijelovom. Istovremeno dok su snage 3. korpusa napadale Podsjelovo, uslijedio je i žestok napad 22. i 25. divizije 2. korpusa ARBiH na Bosansko Petrovo Selo, na istoku, što je dodatno otežalo srpsku poziciju na Ozrenu.
Prema izvještaju 3. korpusa ARBiH 27. i 28. maja likvidirano je oko 120 pripadnika VRS, a većina njih je ostala na oslobođenoj strani. Na svakoj oslobođenoj zemunici ostalo je netaknuto kompletno pješadijsko naoružanje – automatske puške, puškomitraljezi M – 84 i M – 53, te mnogobrojni sanduci sa municijom, granatama i bombama. Zarobljen je i jedan bestrzajni top, te dva tenka koja su prije toga oštećena djelovanjem antitenkovskih jedinica ARBiH. Analizom linija ustanovljeno je da je kompletna linija odbrane VRS ovisila od rasporeda PAM-ova i PAT-ova koji su se nalazili na svakom koraku. Oslobođenjem zacrtanih linija stvorene su značajne pretpostavke za spajanje 2. i 3. korpusa ARBiH do čega je ostalo još samo 5 kilometara. Također, stvorene su i odlične taktičke mogućnosti za uspješno izvođenje operacije oslobođenja Vozuće i kompletnog Ozrena, koja će uslijediti u septembru 1995. godine.
[2] NŠ oko 06.00 časova vezom izvještava komandu TG Ozren da je linija odbrane brigade na Podcijelovu probijena i traži hitnu pomoć u ljudstvu i municiji. Svo ljudstvo oko komande brigade u s. Nenići (NV, pripadnici voda vojne policije, komande stana upućuje u rejon tt. 685 radi zadržavanja daljnjeg prodora neprijatelja i dolaskom naših snaga uspostavlja prinudnu odbranu prema Čevaljuši i Putnikovom Brdu, odnosnu Šujancu, od dijela snaga 2. lpb. Dolaskom komandanta brigade, koji na licu mjesta dalje organizuje odbranu na dostignutoj liniji.
[3] zarobljen i jedan tenk T – 55 na k.706
[4] Isto, str, 43
[5] Srbačka brigada u otadžbinskom ratu, Srbac 2012. godine, str.91)
Krajem juna 1995. godine grupa inostranih mudžahedina napala je položaj srbačke brigade VRS u rejonu Paljenika, a dva pripadnika čete vojne policije ove brigade ubijena su prilikom ispomoći napadnutoj prnjavorskoj brigadi u rejonu Nikolinog brda. Njihova unakažena i obezglavljena tijela, sa teškim ubodnim povredama, razmijenjena su naknadno i dopremljena u dobojsku patološku službu (Stradanje srpčana na Ozrensko-vozućkom ratištu, Banja Luka, 2018. godine, str.31)
Komandant brigade o borbenim dejstvima 27.5.1995. godine u Glasu borca 1.lpbr, broj 5 XII 1995.str.6 :
Do napada je došlo u noći između 26. i 27. 5.1995. godine. Napali su elitnim snagama ranga divizije, što znači da je operacijom rukovodio sam general. I ova činjenica govori koliko su očekivali od napada na naše položaje. U napadu su učestvovali i zloglasni, vojnički zavidno sposobni, a vjerski maksimalno fanatizovani pripadnici „El mudžahedina“ – odreda sa Arapima i drugim islamskim plaćenicima. Čujem da sada i međunarodne snage oko Tuzle strahuju zbog njihovog prisustva. U munjevitom napadu naši gubici u ljudstvu su bili veći nego ikada ranije. Samo u jednoj četi Drugog bataljona izgubili smo 32 čovjeka. Ostali smo bez velikog broja boraca, stradali su i komandiri, a u borbama je najteže rane zadobio i Dragan Suvajac, zamjenik komandanta Drugog bataljona . I nakon ovog pakla brigada je ostala na svojim položajima. Uz mjestimično pomjeranje linije na rezervne položaje, i to najviše do 400 metara, i dalje smo svim drugim jedinicama u pravcu Vozuće bili garancija da neće pasti u okruženje. Bilo je to vrijeme grozničavog dotura municije, mina i granata i konzervirane hrane. Bilo je to vrijeme u kojem su ispit teškog vremena položili i borci u rovu i borci u pozadinskim jedinicama. Visoko priznanje pripada i opštinskoj vlasti koja je učinila sve da opstanemo i da osjećamo da su sa nama.
Očekivana pomoć u ljudstvu bila je i više nego potrebna, ali kako je ofanziva krenula žestoko i na svim drugim ratištima, ostalo je samo da se uzdamo u svoje ljude i sopstvenu snagu. Sva pomoć. a ona je za nas i najbitnija. bili su naši borci koji su se odmarali kod svojih kuća. Snagu brigade i vidim upravo činjenici da su svi do jednog, odmah 27. stigli na Ozren. Uspjeli smo da se priberemo. U međuvremenu. saopštavaju nam . da se planira proboj ustaških linija na Orašju. Za proboj su bili potrebni odabrani. Odlučeno je da se iz naše brigade pošalju Vukovi. brigadni izviđači i dijelovi komande brigade. Ukupno 124 čovjeka. do tada neprobojni front probijaju dijelovi naše brigade. Svoj dio posla su izvršili maksimalno profesionalno. ali kako nije bilo dogovorenog sadejstva i uvlačenja u borbu drugih snaga. moralo je doći do našeg povlačenja iz dubine neprijateljskih položaja.
U toku napada sve je išlo bez žrtava, ali u toku povlačenja. odnosno izvlačenja iz sigurnog neprijateljskog okruženja, imamo velike gubitke. Zbog neblagovremenog uvođenja u borbu naših drugih jedinica, tada je propala najzrelija prilika da se vojničkim putem riješi i pitanje zaostalog Orašja. Vukovi na čelu sa Šemsom i Prodanovićem i izviđači sa Đukom su i pored ukupnog neuspjeha zaslužili sva vojnička priznanja, o čemu me je do u detalje upoznao i načelnik brigade.
Brane Tubak, ppor, komandant 1.pb, u Glasu borca 1.lpbr, broj 5, str. 18:
Iznenada i najžešće do tada, neprijatelj udara po nama 27.5.1995. godine. Uz pomoć arapskih plaćenika uzimaju nam kote 726. i 702, a zatim i kotu 685. U borbama gubimo više boraca nego za cijeli period ratovanja. Teški momenti i za borce i za komandni kadar. Stabilizujemo front i tako ranjeni, zaustavljamo neprijateljsko napredovanje. Izvodimo i žestok kontranapad. Slijedi zatišje u toku kojeg se pripremamo za novi, još žešći neprijateljski napad. U prvom nisu ostvarili zamišljeni cilj i mi smo bili i više nego sigurni da će pokušati iznova. Osim borbe na život i smrt, drugi izbor nismo imali.
Hronologija: Borbeni put 1.prnjavorske lpbr 1991-1996. godine, nacrt, str. 40
Spisak nestalih, poginulih i zarobljenih-ekshumiranih 55 boraca lpbr Prnjavor nastradalih 27.5.1995. i 28.5.1995. godine (5 borca) u muslimanskom napadu na Podcijelovo:
Prezime | Otac | Ime | Rođen | Mjes rođenja | Dejstvo | Jedinica |
---|---|---|---|---|---|---|
AULIĆ | Milenko | ZORAN | 1963 | Prnjavor | zarobljen | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
BATINIĆ | Dragutin | SPASOJE | 1953 | Grabik Ilova | MES-a | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
BLAŽ | Josip | PETAR | 1944 | Stara Pazova | zarobljen | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
ĆUĆIĆ | Jovan | BRANKO | 1950 | Kulaši | MES-a | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
DANJKO | Štefana | PAVLE | 1969 | Prosjek | zarobljen | vodnik,2.pješadijskog bataljona |
DEVIĆ | Obrad | SLAVKO | 1955 | Crkvena | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
ĐURAŠ | Trivo | MIRKO | 1951 | Donji Štrpci | zarobljen | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
ĐURĐEVIĆ | Nikola | ĐURO | 1966 | Donja Mravica | nestao | 2.čete,1.pješadijskog bataljona |
ĐURIĆ | Kostadin | GORAN | 1973 | Prnjavor | MES-a | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
ĐURIĆ | Milovan | NENAD | 1975 | Kokori | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
ĐURIĆ | Milutin | ŽELJKO | 1973 | Prnjavor | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
DVORANČIĆ | Radivoj | DOBRINKO | 1967 | Orašje | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
GLIGORIĆ | Savo | PERO | 1961 | Prosjek | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
GRUJIĆ | Danilo | VELJKO | 1952 | Visoko | zarobljen | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
HLADUN | Vlado | MIHAJLO | 1971 | Gornja Mravica | nestao | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
IVANČEVIĆ | Milorad | SLOBODAN | 1959 | Prnjavor | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
JOTIĆ | Jakov | NEDELJKO | 1950 | Donja Ilova | zarobljen | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
KRAJIŠNIK | Ljubo | GRUJO | 1951 | Gornja Mravica | zarobljen | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
KULEŠKO | Nikola | MIHAJLO | 1958 | Potočani | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
KUSTURIĆ | Stanko | ČEDO | 1950 | Prisoje | zarobljen | pozadinskog voda 2.pješadijskog bataljona |
LUKENIĆ | Pero | BRANISLAV | 1960 | Crkvena | 1.čete,2.pješadijskog bataljona | |
MAČINKOVIĆ | Jure | JOSIP | 1970 | Drenova | zarobljen | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
MALIĆ | Sredoje | MIROSLAV | 1966 | Zenica | MES-a | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
MARIĆ | Ranko | MIROSLAV | 1975 | Crkvena | 1.čete,2.pješadijskog bataljona | |
MELJNIK | Borislav | ADAM | 1963 | Naseobina Lišnja | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
MILANOVIĆ | Ljubomir | ANĐELKO | 1952 | Novo Selo | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
MILOŠEVIĆ | Rajko | MILORAD | 1966 | Gornja Mravica | 1.čete,1.pješadijskog bataljona | |
OSTOJIĆ | Borivoje | SINIŠA | 1973 | Prnjavor | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
PANIĆ | Branko | ILIJA | 1955 | Crkvena | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
PEULIĆ | Novak | DRAGUTIN | 1952 | Gornji Vijačani | zarobljen | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
PEULIĆ | Đuro | MIRAN | 1975 | Gornji Vijačani | streljačko | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
SANDIĆ | Slavko | BORISLAV | 1964 | Crkvena | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
SANDIĆ | Kostadin | RADOMIR | 1958 | Crkvena | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
SARIĆ | Stjepan | DRAGOMIR | 1955 | G.Palačkovci | zarobljen | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
STEFANIŠIN | Ivan | PETAR | 1967 | Prnjavor | nestao | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
STOJKOVIĆ | Miroslav | GORAN | 1974 | Prnjavor | zarobljen | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
SUVAJAC | Grujo | ZORAN | 1964 | Okolica | zarobljen | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
TOFIL | Mihajlo | VASILJ | 1963 | Prnjavor | zarobljen | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
TOŠIĆ | Radovan | TOMISLAV | 1950 | G.Palačkovci | zarobljen | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
TUBAK | Vojko | VID | 1959 | Donji Vija:ani | zarobljen | 3.čete,2.pješadijskog bataljona |
VASIĆ | Ratko | SLOBODAN | 1962 | Gornja Mravica | 1.čete,4.pješadijskog bataljona | |
VASIĆ | Živko | SLOBODAN | 1963 | Šarinci | zarobljen | 2.čete,2.pješadijskog bataljona |
VRHOVAC | Mirko | PERICA | 1966 | Gusak | MES-a | 2.čete,3.pješadijskog bataljona |
VUČENOVIĆ | Branko | MILENKO | 1965 | Orašje | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
VUČENOVIĆ | Ostoja | ZORAN | 1970 | Prnjavor | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
VUJASINOVIĆ | Živko | RANKO | 1954 | Šarinci | nestao | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
VUKOMANOVIĆ | Đuro | DARKO | 1973 | Čorle | zarobljen | 1.čete,2.pješadijskog bataljona |
VUKOMANOVIĆ | Janko | ŽELJKO | 1972 | Drenova | nestao | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
ZARIĆ | Nedeljko | NENAD | 1954 | Prnjavor | zarobljen | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
ZEČEVIĆ | Milutin | BORISLAV | 1969 | D.Palačkovci | zarobljen | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |
MALIĆ | Dragutin | DUŠKO | 1974 | Banja Luka | streljačko | 2.čete,1.pješadijskog bataljona |
MORAVAC | Novak | DANE | 1954 | Brezik | MES-a | 3.čete,3.pješadijskog bataljona |
RADONJIĆ | Čedo | PETAR | 1951 | Grabovica | MES-a | 2.čete,1.pješadijskog bataljona |
SOPRENIĆ | Uroš | NOVO | 1949 | Donji Štrpci | 2.čete,1.pješadijskog bataljona | |
TODIĆ | Vid | MARKO | 1973 | Banja Luka | 1.čete,1.pješadijskog bataljona |