Hrabri borci 1.srbačke lake pješadijske brigade u odbrani Vozuće
Branili Vozuću do kraja
1.prnjavorska lpbr na Ozrenu i Vozućoj
Jedinice 1.prnjavorske lake pješadijske brigade, prvi put odlaze na Ozren, odnosno Vozuću krajem 1992. godine, zbog izuzetno teške situacije na Ozrenskom ratištu, kako bi pomogli u stabilizaciji linije i spriječili masovno iseljavanje stanovništva sa Ozrena i Vozuće.
Naređenjem pretpostavljene k-de OG Doboj, 70 dobrovoljaca iz 1. i 3. bataljona i vojna policija s komandantom ppuk Vladom Živkovićem odlaze na južni dio Ozrena, Vozućko ratište, 19.12.1992. godine.
Po naređenju komandanta brigade, komandant 3.pb sa (drugom) 2.pč 3.pb upućuje se u južni dio Vozuće, opština Zavidovići na uspostavljanju linije odbrane na pravcu Kamenićka premet (Ljeskovac (1017m) – Gradac i jedna pješadijska četa 1.pb sa komandantom brigade i zamjenikom komandanta 1.pb vodnikom Tubak, zauzima položaje na vijencu Stolići – Gradac preko r. Krivaje zapadno od Vozuće.
Do 5.1.1993. godine izvlači se 2.pč sa Ljeskovca i ulazi u sastav 3.pb u rejonu odbrane s. Gojakovac, kod Doboja.
Dana 18.3.1993. izvlači se 3.pb iz zone odbrane 1.lpbr u Brčkom i upućuje na smjenu dijelova 1.pb u rejon s. Stog u Vozuću, opština Zavidovići, gdje organizuje odbranu na liniji Visić- Stolići – Gradac prema s. Mahoje-Zuber. Privremeno kao podrška 3. bataljonu na Ozrenu ostaje dio voda MB 82 mm 1. bataljona. po naređenju komandanta brigade. [1]
3.pb ostaje osam mjeseci u odbrani dodijeljenog rejona odbrane, a dijelom snaga 2.pješadijske čete 3.pb učestvuje sa 2. ozrenskom lakom pješadijskom brigadom u napadu i zauzimanju objekta Krš istočno od Vozuće, prema Ribnici i 26.10.1993. po naređenju komande TG Ozren 3.pb se izvlači iz rejona Vozuće[2] i ulazi u sastav brigade u Prnjavoru.
Prnjavorski 3.pb zamjenjuje Knjinska pješadijska četa u rejonu Visić- Stolići – Gradac- s.Stog,
U 1994. godini dolazi do zamjene sa 1.mtb 27.mtb 1.KK Derventa (Motajićki -Pepin bataljon), jedan mtb iz 43.mtbr Prijedor, a u junu 1994. godine položaje prezuma 2.pb 1.srbačke lpb, koja će kasnije kompletno preuzeti odbrane zapadnih dijelova Vozuće do pada Vozuće 1995. godine.
Pripreme Muslimanske vojske za napad na Vozuću i Ozren
Operacija oslobađanja Vozuće je nazvana „ Farz 95“. Za završni udar na četnička uporišta na Vozućoj uključeno je mnogo više vojnika iz 3. korpusa i 2. korpusa Armije RBiH. Sa strane 3. korpusa učestvovalo je između 12 i 14 hiljada vojnika ( odred „ El- Mudžahidin“, 375. tešanjska, 7. muslimanska, 328. zavidovačka, 329. kakanjska i specijalna diverzantska četa IDČ), a sa strane 2. korpusa preko 5 hiljada vojnika. Osim vojnika spomenuti korpusi su uključili i svu raspoloživu tehniku i druge potrebne stvari ( samo za potrebe radnih vodova obezbjeđeno je hiljadu ljudi). I ovog puta ključni zadatak oslobađanja Vozuće dat je odredu „ El- Mudžahidin“ i vojnicima koji su potčinjeni Odredu, a koji su se u prethodnoj akciji „ El Kerama“ dokazali kao pravi junaci. Ključni zadatak se zvao Paljenik. Kota Paljenik je veoma teška za osvajanje, a bila je prava utvrda. Ispred četničkih rovova bio je brisani prostor koji je bio sav izminiran.
Izvođenje borbenih dejstava 10.septembra 1995. godine
(iz knjige Srbačka brigada u otadžbinskom ratu, Srbac 2012. godine, str.83-98)
Očekivana ofanziva neprijatelja, koji je prema procjenama bio desetostruko nadmoćniji, krenula je u jutarnjim satima 10. septembra. Napad je počeo oko 5,30 časova preciznom artiljerijskom vatrom duž cijele linije odbrane na Vozućkom ratištu. Istovremno su krenuli siloviti napadi neprijateljske pješadije u rejonima: Paljenik, Gradac i Kamenička Premet. Borci Drugog pješadijskog bataljona su se herojski branili. Međutim, ubrzo je pala linija bataljona Posebne jedinice policije, što ih je dovelo u tešku situaciju u rejonu Paljenika, gdje je grupa boraca, ostala u okruženju i – svi su izginuli. Na tu kotu izašli su pripadnici zloglasne jedinice [‘El Mudžahid” i izvršili masakr nad našim poginulim borcima.
Komanda Brigade je naredila komandantima bataljona da zadrže položaje dok god Četvrta ozrenska i Četrnaesta laka brigada pružaju otpor, jer se njihovim borcima mora obezbijediti izvlačenje i prihvat. Komadantu Drugog pješadijskog bataljona je odobreno da-d-io ljudstva povuče sa obale rijeke Krivaje i organizuje kružno odbranu, kako bi se obezbijedio od napada neprijatelja sa leđa, jer su položaji Posebne jedinice policije bili napušteni. U nekoliko navrata bilo je pokušaja da se ljudstvo iz sastava Četrnaeste lake brigade i Četvrte ozrenske brigade organizuje i da se uspostave nove linije odbrane na pravcima gdje je neprijatelj probio stare linije, ali ti pokušaji nisu uspijevali. Ljudstvo ovih jedinica produžavalo je uglavnom ka selu Brijesnica, gdje se osjećalo sigurnije. Treba istaći da smo određenu pomoć u ovoj situaciji imali od grupe ”Cigo” iz Druge lake ozrenske pješadijske brigade i voda policije koji je predvodio Dušan Nikić. Cijelo vrijeme odsudne odbrane Drugog pješadijskot bataljona i izvlačenja naših snaga, vrlo preciznu podršku nam je pružala vatrena grupa mješovitot sastava (MB 120 mm i 82 mm), na čelu sa komandirom Goranom Milankovićem.
Kad smo gotovo bili sigurni da iza naših položaja nema više pripadnika dvije sadejstvujuće brigade, počeli smo izvlačenje Drugog pješadijskog bataljona pod borbom, sa idejom da se sa Drugom ozrenskom formira nova linija odbrane Prokop — Kablovac i da se na taj način obezbijedi izvlačenje eventualno zaostalih boraca Četvrte ozrenske, Četrnaeste lake brigade i zaostalog stanovništva. Ta ideja se nije mogla ostvariti jer je neprijatelj i suviše brzo napredovao, a i ljudstvo, s obzirom na sve doživljeno, nije bilo spremno za takav zadatak. Zbog toga se donosi odluka da ljudstvo Drugog pješadijskog bataljona, Četrnaeste lake brigade, izviđačke čete OG Doboj, interventne grupe ”Bekšo” iz Druge ozrenske brigade i nešto ljudstva iz Posebne jedinice policije formira liniju odbrane u rejonu Đurića Vis. Kako ljudstvo iz Četrnaeste lake brigade i Posebne jedinice policije, nije izvršilo ni ovo naređenje, ovu liniju odbrane organizujemo preostalim snagama u sadejstvu sa Trećim pješadijskim bataljonom iz naše Brigade. Bila je to polukružna odbrana koja je obezbjeđivala prihvat boraca koji su izlazili iz okruženja.
U toku ovih dešavanja Prvi i Treći pješadijski bataljon uporno su držali posjednute položaje. U sadejstvu sa snagama koje su formirale nove linije odbrane, nastojali su zaustaviti napade neprijatelja. Tom prilikom izuzetnu snalažljivost i umijeće u komandovanju i organizaciji odbrane iskazali su komandanti bataljona, potporučnik Ljubomir Savić i potporučnik Boro Školnik. Zahvaljujući njima, njihovim komandama i borcima bataljona obezbijeđeno je uspješno izvlačenje naših snaga i zaostalog stanovništva iz okruženja. Ovakvo stanje trajalo je cijelu noć 10. na 11.
ZAROBLJENA TEHNIKA NA VOZUCOJ SEPTEMBAR 1995 EKSKLUZIVNO (youtube.com)
Borbena dejstva 11.septembra 1995. godine
U jutarnjim satima 11. septembra Treći pješadijski bataljon je izvučen na novu liniju (kota 451 — Kvrge), što je omogućavalo dalje izvlačenje naših snaga iz okruženja. Neprijatelj je relativno brzo napredovao i vršio jak napad na bok Trećeg pješadijskog bataljona i njegov spoj sa Prvim bataljonom. Zbog jakog artiljerijskog dejstva po svim našim položajima, uz jake pješadijske napade, bili smo prinuđeni da postepeno izvlačimo ljudstvo i tehniku pod borbom ka selu Brijesnica. Ovo izvlačenje je bilo neminovno, jer je dio ljudstva zahvatila panika i to bi činilo samoincijativno, što bi im još više ugrozilo živote. U izuvlačenju snaga Drugog bataljona bilo je situacija gdje su pojedinci činili prave podvige. Tako je pozadinac Vlado Vučenović izvezao kamion pun ranjenika, pri čemu je ispred sebe gurao pokvaren kombi, takođe pun ranjenih boraca. Ovo je posebno zanimljivo jer Vlado nije bio osposobljen za vozača kamiona.
U toku 11. septembra, u sadejstvu sa Drugom i Trećom ozrenskom lakom brigadom, organizujemo novu liniju odbrane iznad sela Brijesnica, koja omogućuje bezbjedno izvlačenje iz okruženja. Podršku snagama na ovoj liniji, sa novih položaja iz rejona Gornja Brijesnica pružala je haubička baterija 122 mm D-30.
Komanda Brigade sa prištapskim jedinicama se preko sela Tumare, gdje se koncetrisao veći broj snaga izašlih iz okruženja, izvlači u rejon sela Panjik, gdje formira novo komandno mjesto. Tu se postepeno izvlače i ostale jedinice Brigade, a bilo je i dosta pripadnika drugih jedinica koje su se izvlačile. Uspostavljena je linija komandovanja, gdje je komandant Brigade komandantima i komandirima potčinjenih jedinica izdao naređenje oko organizovanja jedinica u cilju njihove zaštite (rastresit raspored, borbeno obezbjeđenje…). Ubrzano se radilo na sumiranju stanja u Brigadi (broj nestalih ljudi, ranjenika, nestalih materijalno-tehničkih sredstava…). Određene su starješine, koje su u toku noći otišle u Srbac i upoznale nadležene sa problemima u kojima se našla Brigada.
U toku noći 11. na 12. septembar, po odobrenju komadanta OG Doboj, Brigada napušta Ozren i vraća se u Srbac.
Zaključak
Kobnog 10. septembra 1995. Godine, braneći Vozuću, živote je izgubilo 14 boraca Prve srbačke lake pješadijske brigade. još 11 njih, 17 godina poslije vozućke tragedije vode se kao nestali.
Za slobodu svog naroda, u jednom danu poginuli su: Stanko ČOLIĆ, Milovan TODOROVIĆ, Dragomir DRAGOJEVIĆ, Dušan STANOJEVIĆ, Marko MILAŠINOVIĆ, Dragoljub ANTONIĆ, Zoran SUVAJAC, Bogoljub ILIĆ, Jovan ILIĆ, Milan NOVAKOVIĆ, Slavoljub MILADIĆ, Dobrivoje NIKOLIĆ, Zoran DUMONIĆ i Darko LAZIĆ.
Nestali na Vozući, do danas neidentifikovani su: Božo BABIĆ, Savo BERIĆ, Dragoljub ĐURĐEVIĆ, Dragan KLJAJČIN, Živko MAJSTOROVIĆ, Milomir MALIĆ, Mile TIHOMIROVIĆ, Gojko TOPIĆ, Dušan SAVANDIĆ, Boro NJEGOMIROVIĆ i Željko DRAGIČEVIĆ.
Analiza stanja u Brigadi je pokazala, da je Brigada u ovoj ofanzivi imala teške gubitke u ljudstvu: 28 lakše ranjenih, Z teško ranjena borca, koji su kasnije umrli, i 55 nestalih boraca za čiju se sudbinu nije znalo. Kasnije će se pokazati da ih je 15 zarobljeno i uspješno razmijenjeno, 11 se uspjelo izvući poslije višednevnog boravka u okruženju. Nažalost, 29 boraca je poginulo ili im se ne zna za sudbinu. Od ovih 29 boraca, 14 je pronađeno i indentifikovano, tijela sedmorice se nalaze u spomen-kosturnici na gradskom groblju u Srpcu, dok se za sudbinu 11 boraca ne zna i pored višegodišnjih napora, uglavnom njihovih saboraca.
Gubici materijalno- tehničkih sredstava su bili veliki, ali ne bitni u odnosu na stradanje ljudi.
Na kraju, mora se reći da su pripadnici Prve srbačke lake pješadijske brigade bili dostojni ispraćaja koji im je Srbac priredio 24. maja 1994. godine. Znali su Srpčani da ih njihovi sinovi neće iznevjeriti ni osramotiti. Vojno-politička situacija je nalagala da se naši borci zaustave na Ozrenskom ratištu, gdje im se stavlja jedan od najtežih zadataka s kojim se suočavala Vojska Republike Srpske odbrana Vozuće i njenog naroda. Taj zadatak borci naše Brigade časno su obavili. Šesnaest mjeseci štitili su i branili narod Vozuće, odolijevali napadima najčešće nadmoćnog neprijatelja i sprečavali ga da ostvari svoje ciljeve. Vozuća je, nema nikakve sumnje, ponos naše Brigade. Nažalost, ona je i naša velika tuga. To pomiješano osjećanje ponosa i tuge cijelog života nosiće u sebi, ne samo aktivni učesnici bitaka na Vozući i njihove porodice, nego i cio narod srbačkog kraja. I ovaj zapis i knjiga koju u čast dvadesetogodišnjice Brigade i slavu njenih boraca štampamo, opravdaće svrhu i cilj ako za vječna vremena zapamtimo Vozuću.
Iz knjige Stradanje srpčana na Ozrensko-vozućkom ratištu, Banja Luka 2018. godine, str. 36-40
U ranu zoru 10. septembra 1995. godine, tačnije u 5 časova i 52 minute otpočeo je silovit pješadijski napad, uz masovnu artiljerijsku podršku na položaje 2. bataljona srbačke brigade, policijske jedinice CSB Doboj i jedne čete 1 6. krajiške motorizovane brigade.
Djelujući polukružno oko vozućkog džepa jedinice 3. korpusa tzv. Armije BiH izvršile su koncentričan napad dijela manvarskih jedinica i to sa linije Krst Krvavac — Lokve — Ljeskovac — Gradac Stolić Visić — Potpaljenik — Malovan greda — Podsjelovo. Združene jedinice 35. divizije 3. korpusa tzv. Armije BiH, odnosno Odred „El mudžahid” zajedno sa tri manevarska bataljona i dijelovima 328. brdske brigade napale su na frontu desne obale rijeke Krivaje sa zadatkom ovladavanja objekta Okretaljka u zaleđu Paljenika, samim Paljenikom, Rujaničakom, Prolonom, Mehinom vodicom i trigonometrom 529, a zatim selom Kesten da bi u konačnici izbile u sela Medići, Stog, Kamenica te preko Prokopa u selo Pejanovići. Zadatak je bio da se preko Đurića visa spoje sa jedinicama 2. korpusa tzv. Armije BiH, što je i učinjeno.
Borci 2. pješadijskog bataljona srbačke brigade herojski su branili svoje položaje, ali ih je u još teži položaj doveo pad linije bataljona posebne jedinice policije. Takođe, grupa boraca ostala je u okruženju te su svi poginuli, a njihova mrtva tijela mudžahedini su izmasakrirali. Iz komande brigade svim komandantima bataljona naređeno je da zadrže položaje dok god 4. ozrenska i 14. laka brigada pružaju otpor jer se njihovim borcima moralo obezbijediti izvlačenje i prihvat. Komandant 2. pješadijskog bataljona dio boraca rasporedio je na obalu rijeke Krivaje kako bi organizovao kružnu odbranu i spriječio neprijatelja da ih . napadne s leđa. Ovakav manevar bio je neophodan jer su položaji posebne jedinice policije već bili napušteni.
Pokušaji uspostavljanja nove linije odbrane od strane 14. lake i 4. ozrenske brigade nisu uspjeli. Borci ovih brigada u najvećem broju uputili su se u selo Brijesnica. Borci srbačke brigade pomoć su dobili od grupe „Cigo” iz 2. ozrenske brigade i voda policije kojeg je predvodio Dušan Nikić. Prilikom izvlačenja snaga 2. Pješadijski bataljon podršku je dobio i od minobacačlija na čijem čelu je bio komandir Goran Milanković.
Nakon što su se dvije sadejstvujuće brigade (14. laka i 4. ozrenska brigada) u potpunosti izvukle, započelo je izvlačenje 2. pješadijskog bataljona srbačke brigade. Zajedno sa 2. ozrenskom brigadom pokušali su formirati novu liniju odbrane Prokop—Kablovac, ali se ovo nije moglo realizovati zbog brzog napredovanja neprijatelja, odnosno desetkovanosti borbenog sastava 2. bataljona. Zbog toga je donesena odluka da dio boraca 2. pješadijskog bataljona srbačke brigade, 14. lake brigade, izviđačke čete Operativne grupe Doboj, interventne grupe „Bekšo” iz 2. ozrenske brigade i posebne jedinice policije formiraju liniju odbrane u rejonu Đurića vis. Borci iz 14. lake brigade i posebne jedinice policije nisu izvršili ni ovo naređenje, te je 2. pješadijski bataljon srbačke brigade liniju odbrane organizovao u sadejstvu sa Z. pješadijskim bataljonom ove brigade. Na ovakav način formirana je polukružna odbrana kako bi se obezbijedio prihvat boraca iz okruženja. U toku ovih dešavanja 1 . i Z. pješadijski bataljon hrabro su držali svoje položaje, a u sadejstvu sa snagama koje su formirale novu liniju odbrane nastojali su zaustaviti napade neprijatelja. Zahvaljujući borcima i komandama ovih bataljona obezbijeđeno je uspješno izvlačenje srpskih snaga i stanovništva.
U ranim jutarnjim satima 11. septembra Z. pješadijski bataljon srbačke brigade izvučen je na novu liniju (Kvrge) kako bi se omogućilo dalje izvlačenje naših snaga iz okruženja. Neprijatelj je brzim napredovanjem vršio jak napad na bok Z. pješadijskog bataljona i njegov spoj sa 1. bataljonom. Usljed djelovanja neprijateljske artiljerije, praćene pješadijskim napadima, brigada je postepeno počela da izvlači ljudstvo i tehniku ka selu Brijesnica.
Poseban podvig desio se prilikom izvlačenja snaga 2. bataljona, kada je Vlado Vučenović izvezao kamion pun ranjenika, pri čemu je ispred sebe gurao pokvaren kombi koji je takođe bio pun ranjenih boraca, a nije ni bio osposobljen za vozača kamiona.
Zajedno sa 2. i 3. ozrenskom brigadom tokom 11. septembra organizovana je nova linija iznad sela Brijesnica, a podršku borcima na ovoj liniji pružala je haubička baterija 122 tt iz rejona Gornje Brijesnice. Novo komandno mjesto brigade formirano je u rejonu sela Panjik gdje je uspostavljena linija komande. Tokom noći 11. na 12. septembar, po odobrenju komandanta Operativne grupe Doboj, srbačka brigada napušta Ozren i vraća se u Srbac.
Boravak u Srpcu bio je vrlo kratako jer već 14. septembra stiže naređenje za odlazak na gradačačko ratište, a borci srbačke brigade na ovom ratištu našli su se već 16. septembra i tu su ostali do kraja rata.
Prva srbačka laka pješadijska brigada je 10. septembra 1995. godine izgubila 25 boraca, od čega se njih deset još vode kao nestali. Poginuli su: Dragoljub Antonić, Dragomir Dragojević, Zoran Dumonić, Bogoljub Ilić, Jovan Ilić, Darko Lazić, Slavoljub Miladić, Marko Milašinović, Dobrivoje Nikolić, Milan Novaković, Boro Njegomirović, Dušan Stanojević, Zoran Suvajac, Milovan Todorović i Stanko Čolić. još uvijek se vode kao nestali sljedeći borci: Božo Babić, Savo Berić, Željko Dragičević, dragoljub Đurđević, Dragan Kljajčin, Živko Majstorović, Milomir Malić , Dušan Savandić, Mile Tihomirović i Gojko Topić. Pored ovih, 1 3 boraca srbačke brigade je ovog i sljedećih dana zarobljeno, a oni su iz zatvora u Tuzli svojim kućama pušteni tek 23. marta 1996. godine. To su: Zoran Đurić, Željko Grumić, Božo Janković, Vasilj Rudnik, Vitomir Šikman, Zoran Grabić, Veljko Mitraković, Duško Vučenović , Željko Đerman, Stojan Malbašić, Stojan Pandža, Dragan Ilić i Nenad Topić. Takođe, brigada je imala i 28 lakše i tri teško ranjena borca.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica 1 . laka pješadijska brigada Srbac ukupno je tokom svog boravka na Ozrenu (jun 1994 — septembar 1995. godine) izgubila 45 boraca, od kojih se njih deset i danas vode kao nestali.
Iako je prošlo više od dvije decenije od velikog stradanja boraca srbačke brigade i uopšte Srba na Vozući i Ozrenu i dalje su ostala otvorena pitanja da li je moralo biti tako i šta su razlozi pada Vozuće,
Pokušavajući sagledati cjelokupan kontekst dešavanja prije i tokom septembra 1995. godine, izvodi se zaključak da je više faktora uticalo na ovakav tragičan ishod.
Prije svega, u vidu se mora imati cjelokupna situacija na ratištima u BiH, odnosno opšta hrvatsko-muslimanska ofanziva koja je bila usmjerena na široke prostore. Sve ovo pratila je enormna pomoć NATO snaga kako sa zemlje, tako i iz vazduha. Ipak, i na samoj vozući i Ozrenu dešavale su se stvari koje, ako nisu bile presudne, onda su barem uveliko doprinijele ovakvom tragičnom ishodu.
Postoje razne teorije zbog čega je došlo do ovakvog ishoda, ali ne želeći se baviti spekulacijama koje i nisu dokazive, osvrnućemo se samo na one realne stvari koje su svakako mogle uticati na ovakav razvoj događaja.
Slabljenje vozućke odbrane dešavalo se kontinuirano uvođenjem novih, neiskusnih i, usudili bismo se reći, nedoraslih brigada jednom ovako zahtjevnom ratištu kao što je bilo vozućko.
Takođe, odbrambeni položaji srpskih boraca bili su neodbranjivi, usljed stalnih napada neprijatelja i gubljenja značajnih kota, a isto tako i zbog nedostatka ljudstva koje bi na kvalitetan način branilo položaje. Nažalost, bilo je čak i dijelova linije koji su bili takozvana ničija zemlja, konkretno radilo se o skoro pet kilometara nebranjenog prostora. Ovi dijelovi bili su teško pristupačni za izvođenje većih akcija, ali opet pružali su mogućnost za ubacivanje manjih diverzantskih grupa u dubinu srpske teritorije. Pretpostavka je da se upravo nešto tako i dogodilo neposredno prije samog pada Vozuće.
U posebno teškom položaju nalazili su se borci srbačke brigade, a to se najviše odnosi na 2. pješadijski bataljon. Naime, borci su bili razvučeni na velikom prostoru i branili su položaje za koje je bilo neophodno mnogo više ljudi i naoružanja nego što Je brigada imala i ovakvo stanje trajalo je tokom cijelog boravka na ovom ratištu. Borci su bili premoreni, često se kućama nije odlavilo čak ni po 90 dana. Poseban problem predstavljalo je i to što su bataljoni srbačke brigade bili i fizički razdvojeni, odnosno na spojevima bataljona srbačke brigade nalazile su se druge jedinice VRS, što je i dodatno usložnjavalo komunikaciju i sistem koman_ dovanja koji je i bez toga bio otežan.
Uzroka je bilo i mnogo više, ali pojedinačna analiza svakog od faktora zahtijevala bi posebnu studiju, a neki od uzroka nameću se i sami iz izjava neposrednih učesnika u ovim događajima.
Međutim, neophodno je istaći i vjerovatno najveći razlog pada Vozuće, a to je odnos snaga deset naprema jedan u korist tzv. Armije BiH, i postavlja se pitanje da li je u takvim uslovima uopšte i moguće zadržati napad neprijatelja, čak i da nisu postojali svi prethodno nabrojani faktori.
Ipak, daleko od svojih kuća i u takvim nemogućim uslovima borci srbačke brigade pokazali su izuzetnu hrabrost, o čemu svjedoče i gubici na neprijateljskoj strani.
[1] prema zapovjesti komandanta 4.ozrenske lpbr u Vozućoj.Vozuća 1992.