329/1. oklopna brigada

329.okbr JNA u sastavu 5. banjalučkog korpusa, kasnije 1.KK

UDARNA SNAGA JNA I VRS

U pregledu planova razvoja ratnih jedinica JNA u Opštinskom sekretarijatu za narodnu odbranu, za 1991. godinu nalazi se 329. oklopna brigada JNA brojnog naziva 5456 vojne pošte 8840 Banja Luka, sa mobilizacijskim mjestom kasarna Kozara Banja Luka.

1.okbr 1.KK VRS https://sr.wikipedia.org/sr- u svom sastavu imala oklopni bataljoni naoružani su sa 30 tenkova T-84 (1.okb) dok su 2.i 3.okb po 30 tenkova T-55, mehanizovani bataljon sa OT i BVP, BRDM-2 samohodnih ardPVO.

Po planu popune 30 pripadnika ratne jedinice, a mobilizacija je izvršena sa 151 vojna obveznika. kroz jedinicu je prošlo još 17 tenkista. Ukupno raspoređeno u tenkovsku jedinicu JNA 168 boraca sa područja opštine

ratna jedinica 329.okbr       Ima    sleduje
čvp 3
had122 9
inžb 8
1
lsardPVO 10
mad 3
mb 49
okb 38 30
pozb 18
rjVV 26
ukupno 168 30

U sastavu oklopne brigade bila je jedinica „Vukova sa Vučijaka“  u periodu decembr-mart sa 26 pripadnika i pridodati pripadnici teritorijalnog odreda TO opštine Prnjavor brojnog stanja oko 700 boraca. A u maju 1995. godine u sastavu ove jedinice je i borbena grupa 1.lpbr Prnjavor od brigadnih izviđača i dijela „Vukova sa Vučijaka“.

Oklopna brigada bila je stub odbrane Zapadne Slavonije u zaštiti Srpskog naroda.

krajiski17.8.1991. godine  u silovitom naletu i jurišu 329.okbr, izbija na Auto-put i naplatnu rampu u Okučanima. (Krajiški vojnik mart-april 1994.g. str.18)

 

 

 

 

 

31.3.2024.

Obilježena 33. godišnjica Prve oklopne brigade 

Parastosom za 180 poginulih boraca, u banjalučkoj Kasarni „Kozara“obilježena je 33. godišnjica Prve oklopne brigade Vojske Republike Srpske, koja je osnovana na današnji dan 31.3.1991. godine.

Srpska Vojska,13.5.1995. godine, članak „Oklopnjaci“ udarna pesnica 1.KK, str. 34

BRDM2 na Ceru

„Vrlo brzo smo iz Banja Luke, uz podršku komande uspjeli stići na Plitvice i postaviti se u tzv. „tampon zonu“ tj. rastaviti zaraćene strane“, sjeća se kapetan  Branko Suzić, tada jedan od komandanata u ovoj jedinici boreći se za slobodu srpskog naroda dvije godine kasnije, ostao bez vida. „Mislim da smo obavili značajnu ulogu u sprečavanju dalje eskalacije sukoba i zaštiti stanovnika Like, pri tom održavši stabilnost u ovom u ovom području punih  pet mjeseci“, naglašava Suzić.

major Branko Suzić

 

Nakon Plitvice bitke su se smenjivale jedna za drugom, baš kao i uspjesi ove jedinice, odnosno Prvog krajiškog korpusa.   „Četri pune godine ova jedinica ratuje na svim ratištima, od Plitvica, preko Banije i Korduna, da bi 18.8.1992. godine prešla u Zapadnu Slavoniju.

Početkom rata u nekadašnjoj Bosni i Hercegovini je, takođe, predstavljala jednu od udarnih pesnica na frontovima u zoni odgovornosti Prvog krajiškog korpusa. najtaže je bilo na Ceru i proboju „koridora„, odnosno, prilikom otvaranja puta prema matici Srbiji, ističe starješina ,puk Milan Dupljanin, koji je u ovoj jedinici još od predratnih dana. (Kraju rata je bio komandant okl brigade).

Jedna od brojnih bitaka na ovom, uspješnom ali i krvavom ratnom putu, koje se nikada ne zaboravljaju je operacija za oslobađanje Broda. Sa svojom jedinicom u Brod je ušao Željko Petković: „Na glavnom pravcu napada probili smo neprijateljsku liniju i tome omogućili ostalim jedinicama da ovladaju predgrađima ovog grada a zatim i samim Brodom“.

Za doprinos u očuvanju i odbranu vijekovnih srpskih teritorija jedinicaje, ukazom predsjednika Republike, prije dvije godine odlikovana ordenom nemanjića, a da je ovo priznanje došlo u prave ruke potvrđuju i kasniji uspjesi na bojnom polju.

Ratni put 329.okbr JA, a kasnije 1.okbr VRS, opisao je major Branko Suzić, komandant 2.okb u knjizi:

Banja Luka 1995. godine