Dnevne arhive: 14. jul 2024.

Amblem BO

Potočani

24 godine od otkrivanja spomenika. PARASTOS I POMEN POGINULIM BORCIMA VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE IZ MJESNE ZAJEDNICE POTOČANI

Spomenik u Potočanima

Kod spomenika u mjesnoj zajednici Potočani,  u 17.00 časova , organizovan je pomen, parastos i obilježavanje  godišnjice od otkrivanja i osveštenja spomenika  poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz mjesne zajednice Potočani, koji svoje živote položiše za Republiku Srpsku, za slobodu svojih porodica, za našu slobodu i slobodu ovih prostora.

Otkrivanje spomenika izvršeno je 11.7.1999. godine.

Ugrađeno je 20 likova poginulih boraca Vojske Republike Srpske.Borbene, vojne i druge zadatke izvršavali  su u 1.prnjavorskoj lakoj pješadijskoj brigadi na ratištima RS. Sahranjeni su u grobljima na  području opštine. Mjesna boračka organizacija  Potočani.

Nastavite sa čitanjem

Amblem BO

Potočani -Novo naselje

11 godina od otkrivanja spomenika.PARASTOS I POMEN POGINULIM BORCIMA VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE IZ MJESNE ZAJEDNICE POTOČANI- NOVO NASELJE

Spomeniuk u Novo naselje Potočani

Kod spomenika u mjesnoj zajednici Potočani, Novo naselje  u 16.30 časova , organizovan je pomen, parastos i obilježavanje  godišnjice od otkrivanja i osveštenja spomenika  poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz mjesne zajednice Potočani, Novo naselje koji svoje živote položiše za Republiku Srpsku, za slobodu svojih porodica, za našu slobodu i slobodu ovih prostora.

Otkrivanje spomenika izvršeno je 24.12.2013. godine.

Ugrađeno je 16 likova poginulih boraca Vojske Republike Srpske. Borbene, vojne i druge zadatke izvršavali  su u zapadno-krajiškim brigadama VRS na ratištima RS. Sahranjeni su u grobljima na van području opštine. Mjesna boračka organizacija  Potočani, Novo naselje.

Nastavite sa čitanjem

Amblem BO

Gusak-Gajevi

24 godina od otkrivanja spomenika. PARASTOS I POMEN POGINULIM BORCIMA VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE IZ MJESNE ZAJEDNICE GUSAK – GAJEVI

Spomenik u Gusak-Gajevi

Kod spomenika pored Društvenog doma  Gusak- Gajevi  u 14.00 časova , organizovan je pomen, parastos i obilježavanje  godišnjice od otkrivanja i osveštenja spomenika  poginulim pripadnicima Vojske Republike Srpske iz mjesne zajednice koji svoje živote položiše za Republiku Srpsku, za slobodu svojih porodica, za našu slobodu i slobodu ovih prostora.

Otkrivanje spomenika izvršeno je 14.7.2001. godine.

Nastavite sa čitanjem

Odžak 1992.

 14.7. oslobođen Odžak u operaciji „Koridor 92“

Forsiranje rijeke Bosne

r.Bosna

Zbog situacije u zoni odgovornosti TG-2, komanda 1.KK odlučuje da u pomoć pošalje jedinice  TG- 1 koje su probile Koridor, radi bržeg oslobađanja prostora duž lijeve obale r. Bosne. Izvršene su neophodne pripreme radi forsiranja r. Bosne i nasilnog prelaska na lijevu obalu, u cilju strvaranja mostobrana i uvođenja glavnih snaga TG-1 za naredna dejstva za oslobađanje Odžaka. U Odžaku već duže vrijeme se nalazilo zarobljeno oko 800 Srba iz Novog Grada i oklonih sela, što je takođe uticalo na oslobođenje Odžaka.

Suzić, Udarna pesnica 1.okbr str.87

Šema br.9

Zamisao je bila da pomoćne snage sastava bataljona iz Sanskog Mosta „Karađorđe“ ojačan tenkovskim vodom i dijelovima snaga iz šamačke regije forsiraju rijeku Bosnu kod Miloševca, gdje je planirano jedno skelsko mjesto prelaza. Snage prnjavorskih jedinica (1.pb)  i 2.tč  trebalo je da na selskom mjesatu prelaza u Garevcu forsiraju rijeku Bosnu, dok je sa glavnim snagama predviđeno izvršenje marša do pontonskog mosta u s. Vranjak i po prelasku r. Bosne nastaviti pokret  nizvodno prema Dabor kuli i Jakešu, odakle preći u ofanzivna dejstva prema Odžaku. Nastavite sa čitanjem