Srpski puk

Zakonom o odbrani i Zakonom o oružanim snagama BiH, od 1.1.2005. godine formiran je 3. RS puk, sastava:

 

  1. pb 6.pbr smješten u Prijedoru, dio u Banja Luci po jedinicama:
    1. pč i komanda bataljona u Prijedoru,
    2. pč i komandna četa,
    3. pč u Banja Luci.
  2. pb 5.pbr smješten u Bileći,
  3. pb 4.pbr smješten u Bijeljini.

Pripadnik Oružanih snaga BiH, nakon polaganja zakletve BiH (RS ) na Manjači , 2005. godine. Zadnja generacija regruta RS koja je služila vojni rok u RS,  komandant 1.KKVRS puk Dragan Vuković i Načelnik Generalštaba VRS general Novak Đukić.

Vojska, list 3.pješadijskog (REPUBLIKA SRPSKA) puka, maj 2009.godine

1 . PJEŠADIJSKI BATALJON IZ BANJA LUKE

NAJBROJNIJA JEDINICA PUKA

Prvi pješadijski bataljon 6.pbr OS BiH formiran je 11. 06. 2007. godine u kasarni „Žarko Zgonjanin” u Prijedoru što je rezultat reforme odbrane i Oružanih snaga u BiH. U sastavu jedinice uglavnom se nalaze pripadnici jedinica Vojske Republike Srpske koje su bile locirane u garnizonima Banjaluka i Prijedor.

1.pb 3.puka

 Po OFS čine ga: komanda bataljona, komandna četa i 4 pješadijske čete, sa ukupno 524 pripadnika što ga čini najbrojnijom   jedinicom u Z. pješadijskom (Republika Srpska) puku. Prvi komandant 1. pb bio je pukovnik Milan Radojčić, koji je sa ostalim članovima komande podnio najveći teret u osnivanju jedinice i u uspostavljanju funkcionisanja života i rada, izvođenja obuke i ostalih zadataka. U maju 2008.godine glavnina 1. pb je dislocirana u kasarnu ‘Kozara” u Banjaluku,  radi funkcionalnije obuke i bolje logističke podrške. U Prijedoruje ostala2. pješadijska četa.

U novembru 2008. godine izvršena je primopredaja dužnosti komandanta 1. pb. Dotadašnji Komandant, pukovnik Milan Radojčić prekomandovan je na novu dužnost u komandu 6. pješadijske brigade, a namjesto komandanta 1. pb postavljenje major Ljubo Kovačević.

Primopredaji dužnosti prisustvovali su komandant 6. pješadijske brigade brigadni general Stamenko Novaković i načelnik štaba brigade brigadir Ilija Petrović. U svom obraćanju general Novakovićje izrekao riječi pohvale za rad prethodnog komandanta, te izrazio uvjerenost da će major Kovačević kao iskusan starješina, pravilno iskoristiti dobre temelje 1. pb koje je pukovnik Radojčić sa komandom izgradio, i dodatno doprinijeti podizanju kvaliteta rada, osposobljenosti i borbene gotovosti jedinice za obavljanje svih zadataka.

2 . PJEŠADIJSKI BATALJON IZ BILEĆE

Drugi pješadijski bataljon 4. pješadijske brigade je formiran u julu 2007. godine. Jedinica je locirana u kasarni „Bilećki borci“ , uz sjevernu obalu poznatog i prelijepog Bilećkog jezera.

Bataljon , na čijem čeluje pukovnik Vlade Đukić, se sastoji od tri pješadijske čete (od kojih je jedna rezervna) i komandne čete.

Bataljon konstantno radi na stručnom i profesionalnom razvoju jedinice kroz redovno izvođenje obuke i lična usavršavanja.

Po pitanju obuke, težišni zadatak jedinice tokom ove godine je priprema i izvođenje”Rotacije”, na poliginu ”Manjača” krajem  2009. godine.

Vrlo značajna i odgovorna, a prije svega i redovna aktivnost 2. pb je obezbjeđenje više vojnih lokacija od Višegrada do Trebinja, što naravno usložnjava proces obuke jedinice.

3 . PJEŠADIJSKI BATALJON IZ BIJELJINE

Odlukom Predsjedništva BiH, formiran je 3.pješadijski bataljon na lokaciji kasarena „Vojvoda Stepa Stepanović“ u Bijeljini. Prvo svečano postrojavanje jedinice bilo je 12.jula 2007. godine, postrojavanjem 5. pbr u Tuzli.

Hronologija važnijih aktivnosti u procesu reforme VRS

2002.

  • Raspušten 30. KC VRS;
  • smanjenje brojnog stanja pripadnika VRS;
  • osnovan Generalni sekretarijat Stalnog komiteta za vojna pitanja.

2003.

  • obilježen Dan VRS;
  • formirana Komisija za reformu odbrane u BiH;
  • saradnja u operaciji „Žetva”
  • deminiranje lokacija u RS;
  • prvi Zakon o odbrani BiH, kojimje osnovano MO BiH.

2004.

  • imenovan prvi ministar odbrane u BiH , Nikola Radovanović;
  • prvi put izvedena zajednička kolektivna vježba jedinica VRS i VF BiH;
  • imenovana 4 generala VRS u OS BiH;
  • implementiran operativni i administratrativni lanac komandovanja;
  • smanjenje vojnih lokacija;   
  • formirana Počasna jedinica OS BiH

2005.

  • Odluka Predsjedništva BiH za opredjeljenje BiH u članstvo NATO;
  • prekid služenja vojnog roka;
  • Predsjedništvo BiH donijelo odluku za misiju podrške miru u Iraku;
  • u Iraku upućena II rotacija Jedinice OS BiH za uništavanje NUS-a;
  • Komisija za reformu odbrane završila svoj rad;
  • donesed drugi Zakon o odbrani BiH;
  • donesen Zakon o službi u Oružanim snagama BiH;
  • stvoreni preduslovi za pristupanje NATO programu PzM;
  • ukinuta entitetetska ministarstva odbrane, VRS i VF BiH.

U OSBiH Vojska Republike Srpske je ušla sa 4.000 pripadnika , pripadajućim NVO i potrebnim infrastrukturnim vojnim objektima.

Posljedni NačelnikGŠ VRS je general Dragan Vuković

VRSje stigla u tačku B, u OS BiH. Nacionalna zastupljenost u OS BiH je: Srbi 33,6%; Bošnjaci 45,9%; Hrvati i Ostali 0, 7%.

Umjesto zaključka

Nakon okončanja faze neposredne postkonfliktne stabilizacije u BiH u kojoj su snage NATO putem SFOR-a i IFORA-a imale fundamentalnu ulogu, te nakon formalnog prenosa neposrednih bezbjednosnih zadataka na EU-ji (EUFOR-u), i pristupanja u PzM, BiH je započela sa procesom približavanja članstvu u NATO. Posebna pažnja posvećena je usklađivanju vojne tehnike i oruđa BiH sa NATO standardima, obuci kadrova, ali i učešću pripadnika OS BiH u misijama pod okriljem NATOiUN.

Danas nakon sveobuhvatnih reformi u BiH, VRS, MO RS i druge institucije RS aktivno su učestvovale u koncipiranju i sprovođenju reformi u oblasti odbrane i celokupnog sektora bezbjednosti, a sve s ciljem približavanja BiH i RS ka EU i drugim evroatlantskim integracijama.

U reformskim procesima i reorganizaciji sistema odbrane, Republika Srpska i srpski narod nisu bitnije umanjili svoj politički i vojni značaj , jer u zakonskim rješenjima, kroz pukovsku organizaciju OS, obezbjeđenje identitet srpskog naroda i vojno naslijeđe VRS

Prvi vojnik srpskog naroda je trenutno Načelnik Zajedničkog štaba general Miladin Milojčić.

Postavljeni ciljevi obavezuju i političko rukovodstvo da mora obezbijediti uslove za podizanje ukupnog standarda i kvalitet života vojnika i starješina, njihovu stalnu obuku i osposobljavanje, te modernizaciju vojnih sredstava kao preduslov za obavljanje definisanih misija i zadataka.

Indentitet Srpskog naroda baštiniće 3. pješadijski (Republika Srpska ) puk kao nasljednik Vojske Republike Srpske. Zadatak mu je njegovanje stvaralačkih, duhovnih i drugih vojnih vrijednosti srpskog naroda.

Komandant puka je brigadir Goran Vuković.

http://os.mod.gov.ba/default.aspx?langTag=bs-BA&template_id=180&pageIndex=1