27 .mtbr Derventa VRS
Četa vojne policije, 1995. godina.
Gdje je najteže. Tu su oni. Pogađate. Riječ je o pripadnicima vojne policije, zato smo s razlogom u posjeti jedinici starješine Milovana Šućura. Namjera nam je da bolje upoznamo borce, ove elitne jedinice. U društvu smo starješine Milovana Šućura i dijela boraca ove jedinice razgovaramo o svemu, počecima, najtežim trenucima, radostima, tuga.
Interesuje nas kada je formirana ova jedinica. Odgovor na ovo pitanje daje nam sam starješina. Kaže:
„Jedinica vojne policije, pri tadašnjoj 327. brigadi je formirana 23. oktobra 1991. godine. U početku joj je zadatak bio da spriječi unošenje naoružanja iz Republike hrvatske na teritoriju bivše Bosne i Hercegovine. Ali vremenom zadaci ove jedinice su se izmjenili. Sve češće je upućivana u borbena dejstva. Prvi starješine jedinice vojne policije je bio Branko Momčilović, koji je u Derventu došao iz Slovenije. Sa sobom je doveo i devet „mladih“ vojnika kasnije je komandu nad ovom jedinicom preuzeo Gojko Lukić“.
Prvu veću „borbenu akciju“ policajci su imali na Markovcu. Cilj , zauzeti glavnu kotu na ovom brdu. Odatle bi se moglo kontrolisati prebacivanje ustaša sa lijeve obele rijeke Save na teritoriju bivše Bosne. Akcija je bila uspješna ali se, po naređenju tadašnje komande, borci morali povući. U toj akciji policajci su imali dva ranjena nakon toga dobiva i druge zadatke, čiji pripadnici uspješno izvršavaju Slavoljub Jovičić je u ratu od početka. Prošao je sva ratišta u početku je bio pripadnik interventnih jedinica. Od novembra 1992. je „vojni policajac“. Prisjeća se akcije na Bijelom Brdu , tada su mu poginula dva dobra drugara Todorić i Nović. Mi navalili da oslobodimo Bijelo Brdo, ustaše pružaju jak otpor, gori zemlja, priča Jovičić. Ne znam koja je najteža bitka. Sve su teške. Svaka ima svoju specifičnost ali bitka na Karanovcu mi je ostala , nekako u najdužem isjecanju. Sjećam se bio je 5. maj 1994. godine, uoči Đurđevdana. Imali smo zadatak zauzeti jednu kotu. Bilo je krvavo. Tada nam je ranjen komandir Duško Ninković, mi smo već bili zauzeli taj objekat, ali dogodilo se ono što nismo mogli predvidjeti, naša krila su teže napredovala, pa smo otišli daleko u dubinu neprijateljskih položaja. Praktično ostali smo u okruženju. Imali smo sreće, našeg sagovornika pitamo kako se osjeća kada krene u akciju, ima li straha, o čemu najviše razmišlja. Kaže:
„Ne razmišljam ni o čemu, straha ima samo u početku, kako akcija odmiče taj strah potpuno izčezne. Kada počne pucnjava, tada se nema vremena za razmišljanje, misli se samo kako naprijed.“
Razgovor sa Darkom Komljenovićem započinjemo sjećanje na njegovo ranjavanje. Bilo je to 29. septembra 1992. godine. Dobro pamtim taj datum. Lipice , Derventsko ratište. Inače Darko je u ovoj jedinici od njenog formiranja. Kaže u šali to mu je i VES, vodić policijskog psa tragača. Priča o akciji u kojoj je ranjen.
Banja Lučani izgubili položaje mi došli da im pomognemo. Otvorila se žestoka borba, jedan ustaški kuršum ga je pogodio. U toj akciji dosta njegovih drugova je poginulo i ranjeno. Poginuo mu i drug komandir voda Ninko Puljanović. Ipak akcija je uspjela. Ustaše su protjerani iz zaposjednutih rovova. Teško mu je pala pogibija Puljanovića. Bili su pravi drugovi, zajedno su se družili, odlazili u kafane, na igranke. I u toj akciji su bili skupa jedan do drugoga. Poginuo metar udaljen od Darke. Imao je hrabrosti da kaže da uzme od njega kartu i motorolu da ne padne u ustaške ruke.
U razgovor se ponovo umiješao Jovičić. Priča kako je on jedini ostao živ i još uvijek ratuje iz jedinice u koju je on došao kao dobrovoljac. Bilo ih je osam. Nabraja, Jovica Malešević, komandir, poginuo na Bišnji 26 juna 1992, Boro Blagojević izgubio život u kasarni 25 juna iste godine, kada se pokušalo preći stari most na Ukrini, niko ne može zaboraviti ni Miroslava Pantića, Srbijanca dobrovoljca iz Kruševca, poginuo na Gradačanskom ratištu u decembru 1992. godine. Iz te grupe Jovičić je još uvijek aktivan. Mirko Savić još jedan preživijeli iz te grupe je ostao bez noge.
Tekst : vojnički „Pogledi“ juni 1995. godine.
R -F Fotografija R.B: 201.