15.8.2022. godine. Pripadnici Čete vojne policije 327/27. motorizovane brigade Vojske Republike Srpske obilježili su u subotu 30 godina od formiranja te jedinice.
Nekadašnji vojni policajci odali su počast poginulim borcima Vojske RS polaganjem vijenaca na centralnom spomeniku stradalim u Odbrambeno -otadžbinskog rata, prisjetili se pripadnika ove čete koji više nisu među živim, a obišli su i izložbu posvećene proteklom ratu pod nazivom „Heroji Otadžbinskog rata – ponos grada“ u Narodnoj biblioteci „Branko Radičević“, te druženje nastvili u Centru za kulturu.
Prisjećajući se ratnih dešavanja, istaknuto je da je ova jedinica u najtežim vremenima i najtežim bitkama bila i ostala ponos, snaga, bezbjednost i sinonim za hrabrost, a njeni nekadašnji pripadnici i ovog puta su se okupili sa željom da se žrtva boraca ove jedinice ne zaboravi, te da se evociraju uspomene na borbu, kao i saborce koji nisu preživjeli da pričaju o svojoj hrabrosti.
Četa vojne policije nastala je 23. oktobra 1992. godine i dala je veliki doprinos u odbrani srpske nejači, žena, djece i staraca, a bila je sastavljena od najboljih srpskih mladića, te je postala sinonim za hrabrost, čestitost i ozbiljnu vojnu snagu u odbrani i očuvanju ovih prostora.
– Sjedište čete bila je kasarna „Zdravko Čelar“ i zbog bezbjednosne situacije u početku je bila zadužena za obezbjeđenje kasarne, Doma JNA, vojnog skladišta na Rabiću, te legitimisanja i kontrolisanja lica i vojnih objekata, kao i za redovne patrole. Jedinica je kroz rat popunjavana devet puta i kroz nju je prošlo 430 boraca. U borbi je ranjeno oko 130 naših saboraca, a neki su ranjavani i po više puta. Posebno je važno spomenuti naše saborce koji su u borbi izgubili svoje živote, njih 12, hrabrih i čestitih ljudi koji nisu imali sreću i privilegiju da žive, da danas budu s nama – istaknuto je tokom obilježavanja 30. godišnjice od forimiranja čete.
– O tome koliko su naši borci bili čestiti i hrabri govori podatak da niko iz naše jedinice nije bio optužen za ratne zločine. Mi se ne stidimo naše borbe, bila je to borba za živote naše djece na ovim prostorima, za njihovo pravo da nose srpska imena, da slave krsnu slavu, rastu u miru. Mi nismo mrzili svoje komšije, samo smo htjeli da ostanemo na ovim prostorima, pod ovim nebom i da živimo slobodno – istakli su.
Veliku ulogu u formiranju jedinice imao je Milorad Radulović, a komandiri čete bili su potporučnici Branko Momčilović, Dragan Runjić, Zdravko Tatomir, Tihomir Bogosavac, Milovan Šućur, poručnici Gojko Lukić, Željko Zorić, Luka Nović, te vodnik prve klase Duško Ninković.
Poginuli pripadnici čete
Okupljanju prethodio je obilazak grobnih mjesta dvanaestorice pripadnika čete koji su živote izgubili u borbama, a sljedeće okupljanje saboraca zakazano je za 12. avgust 2023. godine.
Život u borbama kao pripadnici Čete vojne policije izgubili su Drago Adžić Džin, Zoran Savić, Miroslav Jovanović Miro, Nebojša Bojanić Lala, Predrag Ćuk, Radislav Todorić Cile, Mirko Nović, Ninko Puljanović Puljan, Ninko Ninković Crtež, Slaviša Živković, Nedeljko Duronja i Nikola Komljenović Brada.